TVN24 dotarło do pisma byłego już szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Decyzją z października 2020 roku upoważnił on Wiktora Klimiuka "do obsługi" kontroli Najwyższej Izby Kontroli w sprawie wyborów kopertowych. Klimiuk to bliski człowiek Kamińskiego, jego były doradca w gabinecie politycznym. Choć minister może udzielić takiego upoważnienia, to do współpracy z organami kontroli państwowej przewidziane są według regulaminu resortu inne komórki.
W maju 2021 roku prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przedstawił wyniki kontroli NIK dotyczącej przygotowań do wyborów kopertowych, które miały się odbyć 10 maja 2020 roku, ale ostatecznie nie zostały przeprowadzone. Banaś mówił między innymi, że decyzje ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego o zleceniu druku kart wyborczych do wyborów prezydenckich "były pozbawione podstaw prawnych". Najwyższa Izba Kontroli skierowała do prokuratury dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa: przez zarząd Poczty Polskiej i zarząd Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Nie było doniesienia w związku z działalnością szefa rządu.
Czytaj też: NIK o wyborach kopertowych: decyzje "prawnie wadliwe", Sasin i Kamiński nie wykonali poleceń premiera
TVN24 dotarło do pisma Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 października 2020 roku, które upoważniło pracownika resortu Wiktora Klimiuka "do obsługi, w imieniu MSWiA, kontroli przeprowadzanej przez Najwyższą Izbę Kontroli, a dotyczącej wykonywania przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zadań w zakresie organizacji wyborów Prezydenta RP w dniu 10 maja 2020 roku, zleconych przez Prezesa Rady Ministrów lub wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w tym poprzez:
1) udzielanie wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli; 2) przedkładanie na żądanie kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli dokumentów i materiałów oraz sporządzanie niezbędnych dla kontroli kopii lub wyciągów z ww. dokumentów i materiałów, jak również zestawień i obliczeń na podstawie dokumentów lub elektronicznych baz danych; 3) współpracę z zewnętrznymi organami i innymi podmiotami oraz koordynowanie udzielania odpowiedzi, jak również monitorowanie realizacji wniosków pokontrolnych".
Pismo podpisał ówczesny szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Bliski człowiek Kamińskiego upoważniony do obsługi NIK
Wiktor Klimiuk był wtedy doradcą w gabinecie politycznym ministra, człowiekiem z najbliższego otoczenia Mariusza Kamińskiego. Był także od marca 2020 roku członkiem Rady Nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (obecnie już nie jest). Jest także warszawskim radnym Prawa i Sprawiedliwości.
Na stronie Urzędu m.st. Warszawy czytamy, że to "doktor nauk prawnych, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, adwokat, recenzent naukowy w Biuletynie Studiów Podatkowych", a "od 2016 r. doradca Ministra – Koordynatora Służb Specjalnych", którym do 2023 roku był także Mariusz Kamiński.
"W latach 2014-2018 przewodniczący klubu radnych PiS w Dzielnicy Białołęka, w latach 2015-2018 Przewodniczący Rady Dzielnicy Białołęka. Jako radny Dzielnicy zasłynął z bezkompromisowości w obronie prawa i doprowadził do uznania przez sądy w szeregu wyroków naruszenia prawa przez ówczesne władze Dzielnicy i Warszawy. Współtwórca programu samorządowego Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie oraz autor ogólnowarszawskiego planu zwiększenia przejrzystości w działaniu władz warszawskich, zwłaszcza w aspekcie kontaktów z deweloperami. W Radzie zajmuje się kwestiami planów zagospodarowania przestrzennego, infrastrukturą oraz sprawami regulaminowymi. Oprócz tego sprawuje funkcję sekretarza Klubu Prawa i Sprawiedliwości" - podano.
Resort ma wyznaczony departament i komórkę do obsługi NIK
W upoważnieniu Klimiuka do obsługi kontrolerów powołano się m.in. na § 9. ust 1. Regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, stanowiący załącznik do zarządzenia nr 13 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2018 r.
Mówi on, że "Pracownicy Ministerstwa oraz jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych mogą dokonywać określonych czynności cywilnoprawnych i faktycznych na podstawie pełnomocnictwa i upoważnienia udzielonego przez Ministra lub Dyrektora Generalnego Ministerstwa – odpowiednio w zakresie ich właściwości".
Jednocześnie w resorcie spraw wewnętrznych istnieje Departament Kontroli. Według regulaminu organizacyjnego MSWiA to właśnie ten departament opowiada między innymi za współpracę z organami kontroli państwowej.
§ 18. Do zakresu działania Departamentu Kontroli i Nadzoru należy, w szczególności: (...) 5) współpraca z organami kontroli państwowej upoważnionymi do przeprowadzania kontroli w Ministerstwie;
Zatem podczas gdy do obsługi kontroli prowadzonej przez NIK przewidziane są w resorcie komórki merytoryczne, w przypadku kontroli dotyczącej "wyborów kopertowych" minister Kamiński wyznaczył swego doradcę z gabinetu politycznego.
Źródło: TVN24