Sam wybierz, który projekt Stadionu Narodowego w Warszawie podoba Ci się najbardziej. Sześć firm z 15. już teraz przedstawiło propozycje jego wyglądu. Pokazujemy te projekty i zachęcamy do głosowania.
Wyniki ankiety przekażemy Ministerstwu Sportu.
Już po rozpoczęciu naszej sondy otrzymaliśmy (we wtorek) zdjęcia propozycji projektu Stadionu Narodowego konsorcjum ARCHI 5, IOSIS Polska i DVVD. Wczoraj w przekazanych nam materiałach ministerstwo sportu nie zamieściło tych zdjęć. Nie dołączamy jednak tego konsorcjum do sondy, ponieważ wyniki byłyby niewiarygodne. Pokazujemy jednak (poniżej) te projekty.
Trzy rekomendowane APA KA, HOK i JSK - to trzy firmy architektoniczne, które minister sportu Elżbieta Jakubiak rekomenduje swojemu następcy w resorcie, jako potencjalnych projektantów Stadionu Narodowego w Warszawie.
Jak powiedziała Jakubiak, wszystkie te trzy firmy spełniają warunki, by zostać projektantem Stadionu Narodowego w Warszawie. Cena była jednym z warunków - projekt nie może przekroczyć kwoty 10 mln euro.
Nowy minister może natychmiast po rozpoczęciu pracy w resorcie zacząć negocjacje z jedną lub wszystkimi trzema firmami. Obecna minister rekomenduje mu także sposób wyboru firmy - przetarg "z wolnej ręki" (łatwiejszy i szybszy): - Na to pozwala polskie prawo zamówień publicznych - podkreśliła.
Pytana, którą z firm by wybrała sama, minister Jakubiak powiedziała: - Gdybym miała wybierać, z czystym sumieniem wybrałabym konsorcjum Apaka prof. Stefana Kuryłowicza (pokazujemy go na głównym zdjęciu - tvn24.pl), bo ten projekt jest najbardziej zaawansowany. Ale nawet gdybym to zrobiła, to nie mam szans na podpisanie tak szybko umowy - dodała. Firma APA KA (Kuryłowicz & Associates) wyspecjalizowała się w projektowaniu obiektów dużej skali, takich jak budynki biurowe, obiekty przemysłowe czy centra dystrybucyjne. HOK Sport jest projektantem m.in. trzech stadionów w Londynie - nowego Wembley, Emirates oraz olimpijskiego, który ma być oddany do użytku w 2011 roku. JSK Architekci zaprojektowała m.in. stadion we Wrocławiu oraz nowy stadion Legii Warszawa.
Potrzeba "skrupulatnych negocjacji" Swoją decyzję minister Jakubiak nazwała "gestem wobec nowej władzy". - Jestem w bardzo trudnej sytuacji, bo prawdopodobnie w piątek skończy się misja mojego rządu i mnie samej - mówiła. - Ale od początku mówiłam, że ten projekt jest projektem dla Polski.
Według niej, projekt Stadionu Narodowego wymaga "namysłu i rozwagi", ale także sprawnych negocjacji umowy, której projekt w ministerstwie sportu już przygotowano: - Taką umowę trzeba niesłychanie skrupulatnie wynegocjować - podkreśliła minister.
Dodała jednak, że jeśli rząd nie powstanie do piątku, to ona sama podejmie decyzję. Wyjaśniła też, że poinformowała Mirosława Drzewieckiego - swojego potencjalnego następcę i że on pozytywnie ocenił jej inicjatywę.
Wszystkie projekty na błoniach wokół Stadionu X-lecia Jak poinformował architekt i szef gabinetu politycznego w Ministerstwie Sportu Michał Borowski, z 23 światowej sławy biur architektonicznych z Polski i świata zostało wybranych 15. - Te 15 firm odwiedzało Ministerstwo Sportu w ostatnich dniach przedstawiając swoje doświadczenia - wyjaśnił Borowski. Dodał, że tworzenie projektu musi być rozpoczęte 1 grudnia. Przewidywany koszt budowy areny narodowej to ponad 900 milionów złotych.
Dodał, że stadion, który stanie w Warszawie, to będzie już inwestycja zaawansowanej technologii, "czwartej, a być może już piątej generacji". - Żaden z projektów nie dotyczył budowy wewnątrz starego stadionu, wszystkie są projektami budowy stadionu na błoniach wokół Stadionu X-lecia - tłumaczyła z kolei minister.
Mistrzostwa Europy, których organizatorem za pięć lat będzie Polska i Ukraina, to nie tylko sprawa obiektu w stolicy. Samorządy i prywatni przedsiębiorcy zaproponowali 480 inwestycji w 12 kategoriach związanych z Euro 2012. Propozycje dotyczą m.in. 19 projektów stadionów, 81 baz pobytowo-treningowych, 25 hoteli, 115 odcinków dróg, 67 odcinków kolei, 75 lotnisk oraz 23 dotyczących bezpieczeństwa.
kdj
PEŁNA LISTA FIRM STARTUJĄCYCH W PRZETARGU
EVATA + ATJ, firma fińska - zaprojektowała nowoczesne stadiony w Kazachstanie, Szwecji i Niemczech;
Gregotti + RAMBOL;
JSK + GMP, firma polska – zaprojektowała nowy stadion Legii, wygrała konkurs we Wrocławiu;
HOK + JEMS, największa na świecie firma projektująca stadiony;
SCAU + IOSIS, zaprojektowała stadiony w Istambule i w Korei;
RFA, firma hiszpańsko – angielska - projekty w Barcelonie, Walencji i Alicante;
Arup + AMC, druga po HOK firma na świecie;
ARCHI 5 +IOSIS, firma francuska - między innymi zaprojektował stadion w Nitro;
Estudio Lamela, największy hiszpański projektant stadionów - między innymi stadion „Real Madryt”;
Team 4, firma grecka - zaprojektowała Centrum Olimpijskie w Atenach;
Prof. W. Zabłocki + WEIDUSHAN z Szanghaju;
Tomas Taveira - zaprojektował stadiony między innymi w Lizbonie;
APAKA;
Schulitz + BiM, zaprojektowali między innymi stadion w Hanowerze;
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ Fot. APA KA, Arup, JSK