Polska

Ten kask uratował mu życie, gdy spadł na niego kamień. Jest i kamień, tylko inny

Polska

Polscy himalaiści przekazali na licytacje WOŚP pamiątki z wypraw na K2rzeczyodserca.pl
wideo 2/35

Uszkodzony kask, kombinezon z dziurką i kamień – można liczyć na polskich himalaistów! Przekazali na WOŚP unikalne przedmioty, dzięki którym każdy może poczuć się jak bohater i zdobywca.

Adam Bielecki słynie z niebanalnych nakryć głowy. Jego mama na każdą wyprawę robi mu na drutach trójkolorową czapkę. Tę, którą nosił podczas zimowej wyprawy na K2, wystawił w zeszłym roku na licytację. Zwycięzca zapłacił za nią 8900 zł

Gdy zaczyna się wspinaczka, jej miejsce zajmuje kask w tych samych barwach, zrobiony na specjalne zamówienie himalaisty. Teraz ten - chyba najważniejszy w jego życiu - może trafić w twoje ręce.

- Ten oto kask jest jedynym na świecie. Został przygotowany specjalnie dla mnie na wyprawę zimową na K2, która odbyła się ubiegłej zimy. Wyprawę historyczną, która obfitowała w szereg nieprzewidzianych przygód - opowiada Bielecki.

To w tym kasku ratował razem z Denisem Urubko podczas akcji na Nanga Parbat Elisabeth Revol. Dwa tygodnie od tej akcji to właśnie ten kask uratował polskiemu himalaiście życie.

- Podczas wspinaczki do obozu pierwszego na K2 zostałem ugodzony w głowę kamieniem. Skończyło się to tak, że dwóch moich kolegów musiało założyć mi sześć szwów - cztery na głowie i dwa na nosie. Ale niewątpliwie, gdyby nie ten szczególny kask, pewnie dziś nie mógłbym o tym wam opowiadać - mówi Bielecki.

Adam Bielecki wystawił kask, który uratował mu życie na K2rzeczyodserca.pl

LICYTACJA KASKU

Kask nie nadaje się już do użycia, ma jedynie wartość kolekcjonerską.

Ale kombinezon innego wspinacza już można i wylicytować, i wyruszyć w nim w podróż życia. Próba zdobycia K2 zimą przez Bieleckiego i ekipę zakończyła się fiaskiem. Latem górę zdobył za to Andrzej Bargiel, który ze szczytu zjechał na nartach.

Na sobie miał wtedy puchowy kombinezon, zaprojektowany specjalnie na tę wyprawę. - Ten kombinezon był ze mną na szczycie K2 - podkreśla Bargiel.

Przed zdobyciem szczytu himalaista spędził w nim samotnie noc, w obozie czwartym, na wysokości 8000 m n.p.m. Dowodem na to jest dziurka, którą wypalił przygotowując sobie posiłek. Dzięki temu - jak podkreśla Bargiel - kombinezon "jest jeszcze bardziej niepowtarzalny".

Andrzej Bargiel wystawił kombinezon, w którym zjechał z K2rzeczyodserca.pl

LICYTACJA KOMBINEZONU

Wylicytować można też dzień w górach z Andrzejem Bargielem. "Możemy wybrać się na wycieczkę w góry, możemy pojeździć na nartach, pójść na spacer lub mogę przeprowadzić dla Was szkolenie skiturowe (podejście na nartach w górę i zjechanie na dół - dop. red.) - wszystko zależy od Was! A na zakończenie dnia - zapraszam na kolację! Jeśli chcecie zabrać ze sobą znajomych, rodzinę - nie ma problemu. Możemy spędzić ten dzień w grupie do 5 osób. Zapraszam do licytowania!" - pisze Bargiel.

Andrzej Bargiel wystawił samego siebie na licytacjęaukcje.wosp.org.pl

LICYTACJA DNIA W GÓRACH Z ANDRZEJEM BARGIELEM

To nie koniec przedmiotów przekazanych na licytację przez himalaistę. Na aukcjach znajdziecie też pięć wielkoformatowych fotografii z jego wyprawy na K2. Wszystkie z autografami Andrzeja Bargiela i Jurka Owsiaka.

Fotografie z wyprawy Andrzeja Bargiela na K2 na aukcji WOŚPrzeczyodserca.pl

AUKCJE ZE ZDJĘCIAMI Z WYPRAWY ANDRZEJA BARGIELA NA K2

Full zestaw od związku

Zaczęliśmy od kasku, który najpewniej uratował życie Bieleckiemu, po tym jak spadł na niego kamień.

A kończymy ... kamieniem spod K2. Przekazał go Polski Himalaizm Zimowy wraz z innymi gadżetami: oficjalną kurtką z logo wyprawy, pocztówką z podpisami uczestników wyprawy, zdjęciem z bazy pod K2 z podpisami uczestników.

Oczywiście nie jest to ten kamień, który uderzył w głowę Bieleckiego. - Myślę, że ze szczytu, ale znaleziony w bazie pod K2. Pewnie tam spadł - tłumaczy Krzysztof Wielicki, kierownik wyprawy.

Zwycięzca licytacji do kamienia otrzyma certyfikat potwierdzający jego autentyczność.

LICYTACJA KAMIENIA SPOD K2 I GADŻETÓW Z WYPRAWY

Kamień spod K2 na licytacji WOŚPrzeczyodserca.pl

Coraz bliżej miliarda

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa w Polsce, ciesząca się największym zaufaniem społecznym. Powstała w 1993 roku - od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W ciągu 26 Finałów WOŚP fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny kwotę ponad 951 mln złotych.

27.Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia. Orkiestra zagra pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha”. Jego celem będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Autor: Filip Czekała/i / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: aukcje.wosp.org.pl