Polska

O ten fotel pobiło się dwóch starostów. Bij się i Ty

Polska

O ten fotel walczyło - i to dosłownie - dwóch starostów. Teraz trafi na licytację WOŚPStarostwo Powiatowe w Słubicach
wideo 2/35

Kłócili się, który z nich faktycznie powinien sprawować władzę w powiecie. Najpierw były przepychanki, potem już bójka, w wyniku której jeden z polityków zranił się w rękę, a radna spadła ze schodów i trafiła do szpitala. Tak wyglądała w 2016 r. walka o fotel starosty w Słubicach (woj. lubuskie). Teraz mebel trafi na licytację WOŚP.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Wojna o fotel starosty słubickiego zaczęła się w marcu 2016 roku, gdy rada powiatu słubickiego odwołała ze stanowiska urzędującego wówczas starostę Piotra Łuczyńskiego (do 2006 r. w PiS, obecnie bezpartyjny), a na jego miejsce powołała Marcina Jabłońskiego (PO).

Żaden nie chciał oddać fotela

Decyzję radnych uchylił w kwietniu wojewoda lubuski Władysław Dajczak (PiS). Według niego wniosek w sprawie o odwołanie Łuczyńskiego nie powinien być w ogóle uwzględniony przez radę powiatu. Jednak ani Łuczyński, ani Jabłoński nie chcieli ustąpić.

Granica przyzwoitości przekroczona została w lipcu, kiedy w urzędzie doszło do awantury. Urzędnicy się szarpali, jedna z miejskich radnych spadła ze schodów i trafiła do szpitala. Łuczyński pokazywał później poobdzieraną rękę.

CZYTAJ WIĘCEJ O AWANTURZE W STAROSTWIE

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie we wrześniu zapadł wyrok, uznający decyzję wojewody za nieważną. Według sądu starostę Piotra Łuczyńskiego odwołano zgodnie z prawem, co oznaczało, że starostą powinien być Marcin Jabłoński.

Od razu po rozprawie obóz wojewody poinformował, że złożą kasację od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten 29 grudnia 2016 r. zakończył spór o fotel starosty w Słubicach - podtrzymał wyrok I instancji, uznając Marcina Jabłońskiego właściwym starostą.

Oddał go ich następca

W listopadzie, po wyborach samorządowych, Jabłońskiego na tym stanowisku zastąpił jego partyjny kolega Leszek Bajon.

I postanowił wystawić na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy fotel, o który tak zawzięcie walczyli jego poprzednicy.

- Ten fotel to już historia. Był świadkiem podejmowania szeregu ważnych decyzji oraz wielu wydarzeń, które działy się w naszym powiecie w ostatniej dekadzie - podkreśla starosta Leszek Bajon.

A jego zastępca przekonuje: - Fakt posiadania w swoim domu lub firmie fotela, wokół którego, zwłaszcza w ostatnich latach, działo się niemało, jest bezcenny. To również sprawia, że jest to przedmiot szczególny, który warto kupić, a przez to wesprzeć Orkiestrę Jurka Owsiaka - śmieje się wicestarosta Robert Włodek.

Jak podkreśla Wojciech Obrembski ze Starostwa Powiatowego w Słubicach, nowy właściciel zyska coś, czego nie miał żaden ze starostów - nikt mu go już nie zabierze.

- Wiadomo, że żaden starosta nie pełni swojej funkcji wiecznie. Pewnego dnia przychodzi taki czas, że musi przekazać fotel swojemu następcy. Takiego problemu na pewno nie będzie miała osoba, która podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytuje fotel, w którym w ciągu niespełna dekady zasiadało aż czterech starostów! Zwycięzca aukcji będzie mógł bowiem zajmować to wyjątkowe siedzisko do woli - zauważa.

Z podpisami wszystkich starostów

Co ciekawe, do fotela dołączono certyfikat autentyczności, własnoręcznie podpisany przez jego czterech właścicieli. Bo starostowie, w tym dwaj, którzy stoczyli bezpośrednią walkę o posadę, wznieśli się ponad podziałami i zgodnie poparli decyzję obecnego starosty o przekazaniu fotela na aukcję WOŚP.

Wszyscy też jednogłośnie przekonują, że fotel jest... nadzwyczaj wygodny.

- To chyba wystarczający powód, by zawalczyć o ten, jak by nie patrzeć, historyczny mebel - zachęca starosta Leszek Bajon.

Licytacja fotela odbędzie się podczas słubickiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury, po godz. 18.00.

WOŚP coraz bliżej miliarda

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki kupuje i przekazuje w darze, przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce, najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W ciągu 26 Finałów fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny ponad 951 mln złotych.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się 13 stycznia. Orkiestra gra pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". Celem zbiórki będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS WOŚP 2019 W TVN24

Autor: Filip Czekała/i / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Starostwo Powiatowe w Słubicach, TVN 24