Wołodymyr Zełenski spotkał się z Rafałem Trzaskowskim. Warszawa dostała specjalne wyróżnienie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. "W imieniu wszystkich warszawianek i warszawiaków przyjąłem od Pana Prezydenta podziękowania i tytuł Miasta-Ratownika" - przekazał Trzaskowski. Wcześniej ukraiński przywódca rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem.
Wizytę w Warszawie Wołodymyr Zełenski rozpoczął od spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. Po rozmowie Zełenski i Tusk wystąpili na wspólnej konferencji.
Po godzinie 14 odbyło się spotkanie Zełenskiego z prezydentem Andrzejem Dudą.
Później przyszedł czas na spotkanie z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.
Wydarzenia wokół wizyty prezydenta Ukrainy w Warszawie relacjonujemy w tvn24.pl:
Relacja odświeża się automatycznie
- 19:11
Sytuacja na polu walki "jak sinusoida". Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla polskich mediów
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu czterem polskich redakcjom: TVN24, Onetowi, "Rzeczpospolitej" i "Krytyce Politycznej". Ukraiński przywódca mówił o obecnej sytuacji na froncie i odpowiadał między innymi na pytanie o to, czy wojna może skończyć się w tym roku.
- 18:04
- 17:34
Trzaskowski po spotkaniu z Zełenskim: zapewniamy Ukrainę, że jest poparcie całego narodu dla jej walki z Rosją
- 17:19
"Rozmawialiśmy też o prawdzie i wzajemnym szacunku jako fundamencie naszych relacji w kontekście trudnych, bolesnych kart naszej wspólnej historii, takich jak zbrodnia wołyńska. Dobrze, że udaje się wreszcie pomału przełamywać impas w kwestii ekshumacji i pochówku ofiar tego ludobójstwa. Zapewniłem Pana Prezydenta o wsparciu polskich władz dla walki Ukrainek I Ukraińców o wolność i suwerenność swojego państwa" - przekazał Trzaskowski.
- 17:18
- 17:18
Z Zełenskim spotkał się też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
"W imieniu wszystkich warszawianek i warszawiaków przyjąłem od Pana Prezydenta podziękowania i tytuł Miasta-Ratownika - za wielką solidarność okazywaną przez mieszkańców naszego miasta uchodźcom z Ukrainy od samego początku rosyjskiej inwazji. Nie ulega wątpliwości, że w interesie Polski, wzmacniającym nasze bezpieczeństwo, jest członkostwo Ukrainy w NATO i w Unii Europejskiej" - napisał na platformie X.
- 16:05
Zakończyła się wspólna konferencja Zełenskiego i Dudy.
- 16:02
Duda: uważam, że aktywa rosyjskie powinny być przeznaczone przede wszystkim na odbudowę Ukrainy
- 16:02
Duda: Trump ma ode mnie bieżącą informację dotyczącą sytuacji na Ukrainie i z całą pewnością jest brana przez niego pod uwagę
- 16:01
Duda: jestem spokojny jeśli chodzi o budowanie systemu bezpieczeństwa przez Donalda Trumpa, także jeżeli chodzi o Ukrainę
- 16:00
Zełenski: bez jedności nie będziemy silni
- 15:57
Duda: dzisiaj mówienie jaka będzie treść tablic, które będą w miejscach upamiętnienia, jest przedwczesne, ta treść musi zostać wynegocjowana, muszą się na nią zgodzić i strona polska, i strona ukraińska
- 15:55
Duda: obaj rozumiemy jak ważne znaczenie ma podejmowanie działań, które będą budowały jak najlepsze relacje między naszymi narodami
- 15:53
Padło pytanie o harmonogram prac związanych z ekshumacją.
- 15:51
Czas na pytania dziennikarzy.
- 15:50
Zełenski: ważne, żeby także po inauguracji Trumpa Polska i Ukraina były dalej bliskimi sojusznikami
- 15:50
Zełenski: do kolejnej donacji ma dojść w lutym
- 15:49
Zełenski: nie można dać Putinowi czasu na to, żeby odbudował swoje siły
- 15:49
Zełenski: rozmawialiśmy o naszej dalszej współpracy, dziękuję Polsce za w sumie już 45 donacji, a jest przygotowywana kolejna
- 15:48
Zełenski: jestem wdzięczny Polsce za stałe wsparcie
- 15:47
Głos zabiera Wołodymyr Zełenski.
- 15:46
Duda: nie jest dla nikogo tajemnicą, że to temat trudny, musi zostać konstruktywnie rozwiązany
- 15:46
Duda: są prowadzone rozmowy między zespołem wydelegowanym przez koalicję rządzącą a ukraińskim ministerstwem kultury
- 15:44
Duda: rozmawialiśmy też o kwestiach historycznych
- 15:44
Duda: zapewniłem prezydenta Zełenskiego, że Polska będzie wspierała Ukrainę
- 15:44
Duda: nie mogą się toczyć żadne rozmowy pokojowe bez udziału Ukrainy, zwróciłem się do prezydenta o to, czy optowałby za tym, żeby przy takim stole był też przedstawiciel Polski, bo nasze interesy są zbieżne
- 15:43
Duda: rozmawialiśmy na temat potencjalnych rozmów pokojowych
- 15:42
Duda: rozmawialiśmy też o przyszłej współpracy
- 15:42
Duda: uczestniczymy w dostawach amunicji, rozmowy dotyczące kolejnych dostaw trwają
- 15:41
Duda: rozmawialiśmy też o pomocy finansowej
- 15:38
Duda: mam nadzieję, że dzisiaj jak najszybciej uda się zrealizować wszystkie zadania związane z pełną akcesją Ukrainy do Unii Europejskiej, ale największa gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy byłoby przyjęcie Ukrainy do NATO
- 15:36
Duda: rozmawialiśmy między innymi o europejskich i NATO-wskich aspiracjach Ukrainy, zapewniłem o moim wsparciu
- 15:35
Duda: za kilka dni spotkamy się też w Davos
- 15:35
Andrzej Duda: z radością powitałem pana prezydenta w Warszawie
- 15:34
Zakończyło się spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy. Czas na ich konferencję prasową.
- 15:15
- 15:06
"Tam, gdzie jesteśmy razem, Rosja nie przejdzie"
Ukraina może liczyć na polskie wsparcie i polską pomoc - podkreślał Donald Tusk po rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim w Warszawie. Przekonywał, że "Ukraina niepodległa, suwerenna, sama decydująca o swoich losach, to nie tylko oczywista sprawiedliwość dziejowa, ale też bezdyskusyjnie rynek bezpieczeństwa Polski i całej Europy". Ukraiński przywódca stwierdził, że kolejne półrocze to będzie wspólna praca na rzecz dołączenia jego kraju do Unii Europejskiej. - Im szybciej Ukraina zostanie członkiem Unii Europejskiej i NATO, im szybciej będziemy współdziałali, tym szybciej wszyscy uzyskamy niezbędną stabilność - mówił.
- 14:55
- 14:53
Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy rozpoczęło się około 14.15. Po rozmowie jest zaplanowane wystąpienie dla mediów.
- 14:53
Sybiha mówiąc o przyszłym członkostwie jego kraju w UE, minister podkreślił, że Warszawa jest jednym z największych zwolenników akcesji Kijowa do Unii Europejskiej.
- 14:52
Bolesne problemy historyczne, które dzielą Ukrainę i Polskę, mogą być rozwiązane tak, by odpowiadały obopólnym interesom - oświadczył szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha. Polska jest jednym z największych lobbystów i zwolenników przystąpienia Ukrainy do UE i NATO - zapewnił.
- 14:31
- 14:22
- 14:21
W Warszawie w związku z wizytą prezydenta Ukrainy możliwe są utrudnienia w ruchu. "Nad bezpieczeństwem osób ochranianych oraz mieszkańców Warszawy czuwają stołeczni policjanci. Funkcjonariusze monitorują trasy przejazdów, wskazują kierowcom alternatywne drogi objazdów, informują o charakterze utrudnień oraz o okresie trwania poszczególnych wyłączeń. Jest bezpiecznie" - napisała na platformie X stołeczna policja.
- 14:18
Najpierw prezydenci będą rozmawiać w cztery oczy, a następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji. Po spotkaniu przewidziano spotkanie prezydentów z mediami.
- 14:16
Wołodymyr Zełenski został przywitany przez prezydenta Andrzeja Dudę w Belwederze.
- 14:09
Kolumna Wołodymyra Zełenskiego przejechała z kancelarii premiera do Belwederu.
- 14:08
Podczas wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem, Zełenski podkreślił, że czas polskiej prezydencji w Radzie UE "jest czasem, w którym wchodzimy z wielkimi ambicjami, która na pewno zakończy się wspaniałymi skutkami, zarówno dla Polski, Ukrainy jak i całej Europy".
- 14:06
Tusk: rozwiążemy problem upamiętnienia ofiar zbrodni wołyńskiej; nie chcę, żeby ktokolwiek w Polsce czy w Europie robił z tego warunek polityczny wsparcia dla Ukrainy w jej konfrontacji z Rosją.
- 14:04
Tuż po 14 skończyła się konferencja Zełenskiego i Tuska.
- 14:03
Tusk: Polska pomaga w Zaraz będę zbrojeniu Ukrainy, jest gotowa kolejna donacja dla Ukrainy.
- 14:02
Tusk wspomniał, że dzień wcześniej spotkał się w Helsinkach z liderami krajów nadbałtyckich należących do NATO i rozmawiał m.in. o aktach sabotażu na Morzu Bałtyckim, za którymi stoi Rosja.
- 14:00
Tusk: to oczywiste, że gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy muszą być zapewnione po zakończeniu wojny. Na razie członkostwo Ukrainy w NATO budzi w niektórych krajach kontrowersje.
- 13:59
Zełenski: koniecznie potrzebujemy członkostwa NATO.
- 13:55
- 13:54
Zełenski: wojsko ukraińskie jest wielkie, powstrzymuje wroga. To jest teraz nasza jedyna gwarancja bezpieczeństwa.
- 13:52
Pytanie o polski kontyngent wojskowy na terenie Ukrainy. Zełenski: kontyngenty naszych partnerów mogą być gwarantami bezpieczeństwa. Rozmawiamy o tym z liderami z Wielkiej Brytanii, z krajami bałtyckimi. Powinniśmy mieć całą mapę gwarancji bezpieczeństwa.
- 13:46
Tusk: wszystkie dane mówią, że Europa jest silniejsza Rosji w każdym wymiarze.
- 13:45
- 13:44
Tusk: na najbliższym szczycie NATO nie powinno być wątpliwości, ile państwa członkowskie płacą. Potraktujmy poważnie zobowiązania, inne państwa muszą zacząć dorównywać Polsce.
- 13:43
Tusk zaznaczył, że to, o czym rozmawiali z Zełenskim w cztery oczy jest bardzo ważnym przykazaniem dla wszystkich współpracowników. - Nie powtórzymy błędów naszych poprzedników, będziemy starali się patrzeć w przyszłość, rozumiejąc i szanując historię - powiedział.
- 13:43
Tusk: powinniśmy serio traktować zapowiedzi Trumpa. Pomoc amerykańska jest bezcenna.
- 13:42
Zełenski: za pięć dni inauguracja prezydentury Donalda Trumpa, liczymy na aktywną współpracę w duchu pokoju dzięki sile, liczymy na utrzymanie sankcji nałożonych na Rosję.
- 13:42
- 13:41
Zełenski: wsparcie Polski jest dla nas bardzo ważne. Nasze ministerstwa kultury już działają w kwestii ekshumacji na Wołyniu. Dążymy do przodu. Jesteśmy sąsiadami, a zagrożeniem jest Rosja.
- 13:40
Zełenski zwraca uwagę na gwarancje bezpieczeństwa przeciwko agresji Rosji. Mówi o członkostwie w Unii Europejskiej i NATO.
- 13:39
Czy Wołodymyr Zełenski widzi się teraz przy stole negocjacyjnym? Zełenski: rozumiemy, że USA są najmocniejsze w walce z rosyjską agresją. Nie chcemy tylko, żeby wojna się skończyła, ale żeby to był sprawiedliwy pokój.
- 13:37
Rozpoczynają się pytania od dziennikarzy.
- 13:37
Zełenski: dziękuję Donaldzie, za propozycję szczytu na temat odbudowy Ukrainy w Polsce w 2026 roku.
- 13:36
Zełenski: im szybciej Ukraina będzie członkiem Unii Europejskiej i NATO, tym szybciej wszyscy będziemy mieli stabilność.
- 13:36
Zełenski: kolejne półrocze to nasza wspólna praca, jeśli chodzi o akcesję Ukrainy w Unii Europejskiej.
- 13:35
Zełenski: produkcja broni na Ukrainie wzrasta.
- 13:35
- 13:35
Zełenski: rozmawialiśmy o dostarczaniu broni, mamy duże możliwości, jeśli chodzi o produkcję dronów i artylerii.
- 13:34
Zełenski: niezależność, niepodległość Ukrainy to droga do bezpieczeństwa Polski i Europy.
- 13:33
Zełenski: dziękuję wszystkim Polakom za wsparcie od pierwszych dni wojny, pomagacie nam się bronić, zapewniacie stabilność naszym obywatelom.
- 13:32
- 13:32
Głos zabiera prezydent Wołodymyr Zełenski.
- 13:31
Premier podziękował za wizytę na początku polskiej prezydencji w UE. - Dziękuję, przyjacielu, dziękuję całej delegacji - powiedział Tusk.
- 13:31
Tusk: inwestycja w obronę Ukrainy to pomoc Europie, Polsce.
- 13:30
Premier i prezydent Ukrainy byli pytani o stawianie Ukrainie warunku, jeśli chodzi o kwestię Wołynia, w kontekście jej procesu akcesyjnego do UE.
- Rozwiążemy, bo właśnie jesteśmy w trakcie, problem upamiętnienia i godnego pochowania tych, którzy stali się ofiarami zbrodni wołyńskiej. Musimy doprowadzić do tego, by robić to razem w pełnym zrozumieniu - powiedział Tusk.
- 13:29
Tusk: Polska prezydencja w Radzie UE przełamie impas; będziemy pracowali wspólnie z Ukrainą i naszymi partnerami europejskimi nad przyspieszeniem procesu akcesyjnego.
- 13:29
Tusk o aktach sabotażu ze strony rosyjskiej: potwierdzam, że Rosja planowała akty terroru powietrznego wobec linii lotniczych na całym świecie.
- 13:26
Tusk dziękuje Zełenskiemu za "zaangażowanie" w związku z "przełomem" w sprawie ekshumacji ofiar w Wołyniu.
- 13:26
Tusk: Ukraina niepodległa, suwerenna, sama decydująca o swoich losach to nie tylko sprawiedliwość dziejowa, ale warunek bezpieczeństwa Polski i całej Europy.
- 13:23
Tusk: w czasie naszej rozmowy w cztery oczy nie musieliśmy używać żadnych dyplomatycznych formułek w relacji między Polską a Ukrainą.
- 13:23
Tusk: Zawsze to podkreślałem - dzisiaj Polska i Ukraina potwierdzają, że jednym z kluczowych warunków dobrego finału tej historycznej drogi jest możliwie najbliższa współpraca.
- 13:19
- Ukraina może liczyć na polskie wsparcie i polską pomoc - zapewnił Donald Tusk na konferencji.
- 13:18
Konferencja premiera Tuska oraz prezydenta Zełenskiego po ich rozmowach była zaplanowana na godz. 12.40. Rozpoczęła się z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem.
- 12:44
Dzień dobry. Trwa wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.
Poprzednia wizyta prezydenta Ukrainy w Warszawie odbyła się w lipcu zeszłego roku. Wówczas prezydent Zełenski i premier Tusk podpisali dwustronne porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, do czego - wraz z szeregiem innych państw - Polska zobowiązała się na szczycie NATO w Wilnie z 2023 roku. Z kolei w grudniu zeszłego roku Tusk spotkał się z Zełenskim we Lwowie, a następnie przy okazji szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, na który Zełenski został zaproszony.
"Wszyscy potrzebują słabego Putina i silnej Europy"
Szef biura (kancelarii) prezydenta Zełenskiego Andrij Jermak przekazał, że tematem rozmów w Warszawie będą "wojna, broń, sankcje, historia, osłabienie rosyjskiej energii jako narzędzia finansowania wojny". "Wszyscy potrzebują słabego Putina i silnej Europy" - napisał.
Portal Ukraińska Prawda odnotował, że "wizyta Zełenskiego odbywa się w kontekście niedawnych wypowiedzi Tuska na temat 'przełomu' w sprawie ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej".
Środa to 1056. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie.
Autorka/Autor:kg, tas, ek
Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: x.com/trzaskowski_
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Prezydent Andrzej Duda jest już w Waszyngtonie, gdzie przyleciał na spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Według zapowiedzi, rozmowa prezydentów ma potrwać godzinę. Później na konferencji amerykańskiej prawicy przemówi Donald Trump. Wydarzenia w USA relacjonujemy w tvn24.pl. Od 19.20 w TVN24 i TVN24 GO program specjalny.
Prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie. Spotkanie z Donaldem Trumpem
Jeszcze w sobotę wieczorem odbędzie się spotkanie prezydenta Polski z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu z niezapowiadaną wcześniej wizytą. Z Donaldem Trumpem poruszy najpewniej kwestie związane z Ukrainą i tego, jak Amerykanie widzą przywracanie pokoju w napadniętym przez Rosję kraju. Na forum ONZ odbędzie się specjalne posiedzenie w sprawie wojny w Ukrainie. Polskę i całą Unię Europejską będzie reprezentował szef naszej dyplomacji. W piątek Radosław Sikorski spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu, Marco Rubio. - To była mocna rozmowa sojuszników - mówił po spotkaniu Radosław Sikorski.
Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski
- Źródło:
- Fakty po Południu TVN24
Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".
"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.
W sobotę Andrzej Duda spotka się w USA z Donaldem Trumpem. Zapowiedź spotkania i rozmowy komentowali w sobotę kandydaci na prezydenta. - Wiecie, że nie chwalę prezydenta Dudy zbyt często, ale jedzie tam przekonywać Trumpa do naszych racji. I to ja rozumiem - mówił Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska). Zdaniem Karola Nawrockiego (Prawo i Sprawiedliwość) tylko w Dudzie jest "moc i szansa na to, że interes Polski będzie w tych negocjacjach uwzględniany". Szymon Hołownia (Polska 2050) "czeka na informacje o planowanych działaniach administracji amerykańskiej". Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat mówiła, że "powinniśmy walczyć o miejsce przy stole dla Polski i całej Unii Europejskiej".
Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.
Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"
- Źródło:
- Kontakt 24
W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.
Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"
Premier Donald Tusk opublikował w sobotę wpis w mediach społecznościowych, w którym zaapelował "o docenienie i uszanowanie wysiłków każdego, kto podejmuje je na rzecz bezpieczeństwa Polski". W sobotę prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.
Premier Tusk z apelem. "Rząd i Prezydent muszą w tej sprawie działać razem"
"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.
Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX
Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.
"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"
Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.
Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"
- Źródło:
- Kontakt24
W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości
Wśród znanych osobistości USA, w tym celebrytów, nasila się krytyka rządów administracji Donalda Trumpa, w której pracownikiem został Elon Musk. Według rozpowszechnianego w sieci przekazu Oprah Winfrey miała w związku z tym ogłosić, że przeprowadza się do Włoch.
Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"
Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.
W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.
13-latek, który w Krynicy-Zdroju wjechał na nartach w armatkę śnieżną, nie żyje - poinformowała tvn24.pl rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Chłopiec był tam leczony na oddziale intensywnej terapii. Oświadczenie w sprawie wypadku wydały Polskie Koleje Linowe.
Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną
Na osiedlu Wichrowe Wzgórze w Poznaniu otwarto nową halę sportową. Niestety - jak zauważył na sesji rady miasta radny Przemysław Plewiński - z trybun nie widać części boiska. "Z podobnymi rozwiązaniami można spotkać się na wielu innych obiektach" - przekonują Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Powstała nowa hala sportowa. Z trybun nie widać części boiska
Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.
Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy
Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.
Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.
Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka
Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.
Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii
- Źródło:
- BBC, tvn24.pl
Podejrzany o próbę zgwałcenia nastolatki w Rabce-Zdroju mógł zaatakować już wcześniej - dowiedzieli się dziennikarze "Uwagi!" TVN. Prokuratura włączyła do śledztwa sprawę z listopada, kiedy do napaści na inną dziewczynkę doszło w tym samym miejscu, co w lutym. Ofiary podały podobny rysopis sprawcy. Śledztwo monitoruje Prokuratura Krajowa.
Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.
Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?
- Źródło:
- tvn24.pl
"Szkodliwe", "nieefektywne" - tak internauci komentują nagranie pokazujące rzekomo, jak w trakcie gwałtownej burzy rozpada się turbina wiatrowa, łamie na pół i jej kawałki spadają na ziemię. Film robi wrażenie, lecz nie jest prawdziwy.
"Eksplozja" wiatraka robi wrażenie. I tylko to jest prawdziwe
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Po nim wystąpił na konferencji prasowej. Jak przekazał, tematami rozmów były "bieżące sprawy wojny i pokoju w Europie, ale także współpraca w tak odległych krajach jak Korea Północna, Wenezuela, Kuba, Iran". Przekazał, że Rubio przyjął jego zaproszenie do Polski. W sobotę do Waszyngtonu ma przylecieć prezydent Andrzej Duda i spotkać się z Donaldem Trumpem.
Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"
Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".
Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że zaakceptuje, jeżeli premier Izraela Benjamin Netanjahu zdecyduje się na wznowienie wojny z Hamasem w Strefie Gazy. Obecnie obowiązuje tam czasowy rozejm, jego przedłużenie jest niepewne.
Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.
"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce
- Źródło:
- tvn24.pl