Wolna Polska najwyższą wartością

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
TVN24
Rocznica wybuchu Powstania WarszawskiegoTVN24

Wolna Polska jest wartością najwyższą, o którą warto było walczyć przed 63 laty, i warto jest walczyć teraz - mówił prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości 63. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Prezydent podkreślił, że bohaterstwo walki uczestników Powstania Warszawskiego docenili nawet nasi wrogowie.

- Od ponad 60 lat trwa dyskusja, czy ta ofiara była potrzebna. Przez 63 dni istniała wtedy, między hitlerowskim a sowieckim imperializmem, na małym skrawku ziemi w Warszawie, wolna Polska. I to jest odpowiedź na owo historyczne pytanie - zaznaczył prezydent. Dodał, że warto jest ponadto zachować tradycję tej walki.

- Pamiętamy i obiecujemy, że będziemy pamiętać. Mam nadzieję, że nie tylko dziś, ale także wtedy, gdy władze w naszym kraju przejmą następne pokolenia - mówił Lech Kaczyński

Uroczystość zorganizowano w Parku Wolności przy muzeum Powstania Warszawskiego.

Prezydent wręczył odznaczenia weteranom walk powstańczych, dostaną też patent oficerski. Wśród 32. uhonorowanych są uczestnicy akcji "Burza". Ci, którzy otrzymali odznaczenia, byli do tej pory pomijani i będzie to pierwsze odznaczenie w ich życiu. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany ks. biskup Edward Materski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Zbigniew Bokiewicz. W imieniu odznaczonych prezydentowi podziękował Ryszard Jakubowski, ps. "Boruta". - To szczególna satysfakcja, że odznaczeni zostaliśmy tutaj - w Muzeum Powstania Warszawskiego - podkreślił.

Gen. Ścibor-Rylski o hołdzie dla powstańców
Gen. Ścibor-Rylski o hołdzie dla powstańcówTVN24

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski oddając hołd powstańcom podkreślił, że nie była to tylko walka o Warszawę. - To była walka o wolną i niepodległą Polskę - powiedział.

- Pamięć o walce i ofierze powstańców i całego miasta przez kilka dziesięcioleci usiłowano tłamsić, a czyny jego bohaterów wielu z nich przyniosły cierpienia, poniżenie i upokorzenie - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Trwożono się przed wami, trwożono się przed ideą, której byliście wierni, lękano się waszych marzeń o Polsce niepodległej i naprawdę suwerennej, a wy na przekór wszystkiemu braliście marzenia za rzeczywistość. Po jakże wielu latach, także dzięki mocy waszego ducha marzenia te zostały spełnione - dodała.

Prezydent Warszawy na uroczystościach
Prezydent Warszawy na uroczystościachTVN24

Dwa miesiące zamiast kilku dni

1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora", w Warszawie wybuchło powstanie. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Ogromne straty poniesione przez stronę polską w wyniku powstania powodują, iż decyzja o jego rozpoczęciu do dziś wywołuje kontrowersje.

Gen. Tadeusz Komorowski „Bór", 20 listopada 1943 roku wydał rozkaz o rozpoczęciu planu „Burza”. Stwierdzał on m.in.: „Wobec wkraczającej na ziemie nasze regularnej armii rosyjskiej wystąpić w roli gospodarza. Należy dążyć do tego, aby naprzeciw wkraczającym oddziałom sowieckim wyszedł polski dowódca mający za sobą bój z Niemcami i wskutek tego najlepsze prawo gospodarza. Miejscowy dowódca polski winien się zgłosić wraz z mającym się ujawnić przedstawicielem cywilnej władzy administracyjnej u dowódcy oddziałów sowieckich i stosować się do jego życzeń”.

Z militarnego punktu widzenia „Burza” była próbą współpracy polsko-sowieckiej w walce z Niemcami, natomiast w wymiarze politycznym jej celem było skłonienie Sowietów do uznania polskich praw do ziem II Rzeczypospolitej, na które wkraczała Armia Czerwona.

Zabić mieszkańców, nie brać jeńców

Pierwotny plan „Burzy” nie przewidywał walk w stolicy. Jednak na początku lipca 1944 roku premier Stanisław Mikołajczyk, w depeszy skierowanej do Delegata Rządu, postawił następujące pytanie: „Czyście rozpatrywali kwestię powstania na wypadek rozsypki Niemców, ewentualnie częściowego powstania, gdzie by władzę przed przyjściem Sowietów objął Delegat Rządu i Komendant Armii Krajowej?”. W kraju depeszę tę uznano za pewnego rodzaju pełnomocnictwo do podjęcia decyzji o wybuchu powstania w Warszawie w chwili uznanej za najwłaściwszą.

O podjęciu walk w stolicy zadecydowano 21 lipca 1944 roku na spotkaniu generałów: Tadeusza Komorowskiego, Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” i Tadeusza Pełczyńskiego „Grzegorza”. Przez kilka następnych dni trwały konsultacje wewnątrz Komendy Głównej AK, której stanowisko przedstawiono następnie Janowi S. Jankowskiemu, Delegatowi Rządu na Kraj, w celu uzyskania jego akceptacji. Odbyło się także posiedzenie Rady Jedności Narodowej, na którym opowiedziano się za opanowaniem Warszawy przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.

1 sierpnia do walki w Warszawie przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku.

Na wieść o wybuchu powstania w Warszawie Reichsführer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz, który stwierdzał: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.

W powstaniu planowanym początkowo na kilka dni, a trwającym 63, poległo ok. 18 tys. powstańców, 25 tys. zostało rannych. Zginęło również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Po kapitulacji pozostałych mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zniszczone.

tea

Źródło: PAP, IAR, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Płonie XIX-wieczny pałac znajdujący się przy ulicy Kukułczej w Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie). Strażacy otrzymali wezwanie o godz. 11:37, pożar zdążył objąć sporą część poddasza. Jak informuje wstępnie straż pożarna, przyczyną pożaru mogły być prowadzone prace dekarskie.

Ogromny pożar ponadstuletniego pałacu. Na miejscu 17 zastępów strażaków

Ogromny pożar ponadstuletniego pałacu. Na miejscu 17 zastępów strażaków

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali siedem osób w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych przestępstw o charakterze korupcyjnym. Wśród zatrzymanych jest Ryszard S., brat jednego z wiceministrów kultury w resorcie Piotra Glińskiego.

Seria zatrzymań wokół resortu kultury. Wśród aresztowanych brat byłego wiceministra

Seria zatrzymań wokół resortu kultury. Wśród aresztowanych brat byłego wiceministra

Źródło:
PAP

Wypadek w Racicach niedaleko Inowrocławia. Ucierpiało w nim 5-letnie dziecko, które doznało poważnych obrażeń ciała. Do zdarzenia doszło w niecodziennych okolicznościach. Podczas jazdy 42-letni pasażer pokłócił się ze swoją partnerką kierującą pojazdem i celowo zaciągnął hamulec ręczny. Kobieta straciła panowanie nad autem i uderzyła w drzewo.

Pokłócił się z partnerką i zaciągnął ręczny w trakcie jazdy. Pięciolatek w ciężkim stanie

Pokłócił się z partnerką i zaciągnął ręczny w trakcie jazdy. Pięciolatek w ciężkim stanie

Źródło:
tvn24.pl

Zamiast baraniny inne gatunki mięsa, do tego pszenica, kukurydza czy soja. Co znajduje się w kebabach? Badania zlecone przez twórców programu "Uwaga!" TVN wykazały, że deklaracje sprzedawców dotyczące składu potrawy często rozmijają się z rzeczywistością.

Co znajduje się w kebabie? Nieprawidłowości w 80 proc. punktów gastronomicznych

Co znajduje się w kebabie? Nieprawidłowości w 80 proc. punktów gastronomicznych

Źródło:
Uwaga! TVN

W naszym projekcie koleje nie będą budowane od nowa, by się łączyć w Baranowie - przekazał premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Szef rządu wskazał, że koleje dużych prędkości mają połączyć wszystkie wielkie miasta w Polsce. Dodał, że "powstanie lotnisko w Baranowie" i "będzie to najnowocześniejsze lotnisko w Europie". 

Co dalej z CPK? Rząd podjął decyzję

Co dalej z CPK? Rząd podjął decyzję

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzega przed podrobionymi partiami popularnego leku na cukrzycę - Ozempic. Wykryto je w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Według WHO ich stosowanie może prowadzić do nieefektywnego leczenia bądź wystąpienia działań niepożądanych.  

WHO alarmuje przed podrobionymi partiami popularnego leku. Jedną wycofano z obrotu w Polsce  

WHO alarmuje przed podrobionymi partiami popularnego leku. Jedną wycofano z obrotu w Polsce  

Źródło:
tvn24.pl

Śledczy podejrzewają 38-latka o zabicie własnych rodziców w jednym z bloków na Olszy w Krakowie. Według prokuratury mężczyzna popełnił zbrodnię ze szczególnym okrucieństwem i z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Sekcja zwłok wykazała, że ofiary próbowały bronić się przed ciosami wymierzonymi nożem.

Miał ze szczególnym okrucieństwem zadźgać rodziców. Prokuratura o motywacji

Miał ze szczególnym okrucieństwem zadźgać rodziców. Prokuratura o motywacji

Źródło:
PAP, Onet, "SE"

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poinformowało o planowanych i wprowadzonych już zmianach w wystawie głównej. Ma wrócić do formy z 2017 roku. Zdaniem wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza działanie obecnych władz jest "niedopuszczalne". "Usuwanie z niej tych, którzy dawali świadectwo patriotyzmu i niezłomnej walki o dobro Ojczyzny jest niedopuszczalne" - napisał na platformie X. Posłowie PiS zapowiedzieli wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia komisji kultury. Głos zabrał też premier Donald Tusk.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zmienia wystawę główną. Burza w sieci po słowach Kosiniaka-Kamysza. Tusk zabrał głos

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zmienia wystawę główną. Burza w sieci po słowach Kosiniaka-Kamysza. Tusk zabrał głos

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Nie udało się uratować mężczyzny, który spadł ze szczytu Rohacz Ostry w słowackich Tatrach wprost do głębokiej szczeliny. Świadkami upadku byli polscy turyści, którzy zawiadomili służby ratunkowe.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turysta wpadł w szczelinę

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turysta wpadł w szczelinę

Źródło:
HZS

Na oddziale pediatrycznym Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Jak wynika z naszych ustaleń, gdy po nocy spędzonej w szpitalu stan dziecka się pogorszył i doszło do nagłego zatrzymania krążenia, do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. W dokumentacji po interwencji jako powód zadysponowania karetki wpisano "brak sprzętu do resuscytacji". Jak to możliwe, że w szpitalu zajmującym się leczeniem dróg oddechowych nie było takich urządzeń?

W szpitalu nie było sprzętu, na pomoc wezwano karetkę. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

W szpitalu nie było sprzętu, na pomoc wezwano karetkę. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z budżetu Rzecznika Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zgromadził luksusowe auta, w tym sprowadzonego z USA za 425 tysięcy złotych SUV-a zwanego "bestią" - podaje OKO.press. Portal ujawnił także zwyczaj fakturowania jednoosobowych posiłków. Jak czytamy, "było normą, że rzecznik zamawiał sobie, co lubił, a następnie sekretarka opisywała fakturę jako 'usługa gastronomiczna na spotkanie RPD'".

"Bestia" i "dolce vita" Mikołaja Pawlaka. Wszystko na koszt podatnika

"Bestia" i "dolce vita" Mikołaja Pawlaka. Wszystko na koszt podatnika

Źródło:
OKO.press, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W środę 26.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty słychać w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty słychać w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Janina Goss i Wojciech Jasiński nie otrzymali absolutorium od zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu. Łącznie absolutorium nie uzyskało dziesięciu członków rady nadzorczej. Jak poinformował sekcję biznesową portal tvn24.pl Orlen, "nieudzielenie absolutorium przez walne zgromadzenie akcjonariuszy otwiera drogę do dochodzenia odszkodowań od byłych członków rady nadzorczej Orlen".

Goss i Jasiński bez absolutorium od Orlenu. "Droga do dochodzenia odszkodowań"

Goss i Jasiński bez absolutorium od Orlenu. "Droga do dochodzenia odszkodowań"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ wszczęła śledztwo w sprawie śmierci dziewczynki, do której doszło we wtorek na jednej z posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie). Siedmiolatka została dotkliwie pogryziona przez psy należące do swojej rodziny. Na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku narażenia dziecka na bezpośrednią utratę zdrowia lub życia.

Siedmiolatka nie przeżyła ataku psów. Jest śledztwo prokuratury

Siedmiolatka nie przeżyła ataku psów. Jest śledztwo prokuratury

Źródło:
PAP, TVN24

Zielonogórscy policjanci od początku czerwca poszukiwali kierowcy, który potrącił trzyletnie dziecko i odjechał. Mężczyzna przyszedł na komendę z adwokatem i złożył wyjaśnienia. 24-latek usłyszał kilka zarzutów, ale nie odpowie za ucieczkę z miejsca zdarzenia, do której zdaniem policji nie doszło. Sprawa trafi do sądu.

Kierowca, który potrącił trzyletnie dziecko i odjechał, przyszedł na komendę z adwokatem

Kierowca, który potrącił trzyletnie dziecko i odjechał, przyszedł na komendę z adwokatem

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury stanowczo dementuje pojawiające się w mediach informacje odnośnie wzrostu stawki za badanie techniczne pojazdów od 1 lipca 2024 roku - podał resort w mediach społecznościowych. "Informacje nie są prawdziwe" - czytamy.

Wzrost stawki za badanie pojazdu? Jest jasne stanowisko resortu

Wzrost stawki za badanie pojazdu? Jest jasne stanowisko resortu

Źródło:
tvn24.pl

15-latek został poważnie pobity przez swojego 19-letniego kolegę, któremu był winny pieniądze. Chłopca znalazł przypadkowy przechodzień, który wezwał pogotowie. Poszkodowany przebywa w poważnym stanie w szpitalu. 19-latek został zatrzymany i tymczasowo aresztowany na trzy miesiące pod zarzutem usiłowania zabójstwa 15-letniego kolegi.

15-latek nie oddał pożyczonych pieniędzy, został poważnie pobity. 19-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

15-latek nie oddał pożyczonych pieniędzy, został poważnie pobity. 19-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie odbiera wezwania na poniedziałkowe przesłuchanie przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Szefowa komisji Magdalena Sroka zwróciła się do prokuratury, by za pomocą policji ustalić miejsce jego pobytu i wręczyć wezwanie. - Z tego, co wiem, szuka go policja, żeby to wezwanie dostarczyć - powiedział wiceprzewodniczący komisji Marcin Bosacki z KO. - Zbigniew Ziobro ma zwolnienie lekarskie co najmniej do 7 lipca - oświadczył polityk Suwerennej Polski, europoseł Jacek Ozdoba.

Ziobro nie odbiera wezwania na komisję. "Stąd też moja decyzja"

Ziobro nie odbiera wezwania na komisję. "Stąd też moja decyzja"

Źródło:
PAP, Onet

Massachusetts Institute of Technology (MIT) jest najlepszą uczelnią świata - wynika z rankingu QS World University Rankings. Spośród polskich szkół wyższych najlepiej oceniony został Uniwersytet Warszawski, który awansował z 262. na 258. miejsce.

Najlepsze uczelnie świata. Awans polskiego uniwersytetu w prestiżowym rankingu

Najlepsze uczelnie świata. Awans polskiego uniwersytetu w prestiżowym rankingu

Źródło:
topuniversities.com, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed skwarem w prawie całym kraju. Na upały powinni przygotować się mieszkańcy wszystkich województw. Spodziewane są także burze.

Prawie cała Polska z pomarańczowymi alarmami. Ostrzeżenia IMGW przed upałem i burzami

Prawie cała Polska z pomarańczowymi alarmami. Ostrzeżenia IMGW przed upałem i burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Skoro dowództwo operacyjne nie wiedziało o tym, że rakieta przekroczyła granicę Rzeczypospolitej Polskiej, to siłą rzeczy nie mogło mnie poinformować - powiedział w środę były szef MON Mariusz Błaszczak, komentując wniosek o uchylenie jego immunitetu. Dodał, że czeka na przeprosiny od wszystkich, którzy zarzucali mu kłamstwo.

Błaszczak zabrał głos. Oczekuje przeprosin, Tomczykowi radzi "połknąć język"

Błaszczak zabrał głos. Oczekuje przeprosin, Tomczykowi radzi "połknąć język"

Źródło:
TVN24
Rosyjski pocisk pod Bydgoszczą. Ujawniamy, co i kiedy naprawdę wiedział Błaszczak

Rosyjski pocisk pod Bydgoszczą. Ujawniamy, co i kiedy naprawdę wiedział Błaszczak

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Paweł Skowroński z Białegostoku, kajakarz i radny Trzeciej Drogi, opublikował w mediach społecznościowych film, na którym mówi, że włączył telewizję, a tu "oranie łba". W tym czasie z ekranu zniknęła minister Barbara Nowacka i pojawiły się nagrania z warszawskiego marszu równości. Komentując burzę, jaką wywołał filmik, twierdzi, że nie chciał obrazić osób LBGT+, a mówiąc, że nie ogląda tego "śmiecia", chodziło mu o telewizor.

Mówił, że nie chce oglądać tego śmiecia. Na ekranie był marsz równości. Twierdzi, że śmieciem nazwał telewizor

Źródło:
tvn24.pl

To jedno z największych wydarzeń na brytyjskim dworze w tym roku. Pałac Buckingham odwiedził cesarz Japonii Naruhito z małżonką Masako. Przyjął go król Karol III, królowa Kamila i książę William. Media zwracają uwagę na brak księżnej Kate, która z powodu choroby nowotworowej ograniczyła publiczne aktywności.

Król Karol gości cesarza Japonii. Oficjalne uroczystości bez księżnej Kate

Król Karol gości cesarza Japonii. Oficjalne uroczystości bez księżnej Kate

Źródło:
Reuters, People, BBC

Południowokoreańska agencja Yonhap opublikowała nagranie z kamery monitoringu, ukazujące moment wybuchu pożaru w fabryce produkującej baterie litowe pod Seulem. "Pokazuje ono wstrząsającą chronologię: gęsty dym pochłonął zakład w ciągu zaledwie 42 sekund od początkowej eksplozji baterii" - podała Yonhap.

Tak zaczął się pożar, w którym zginęły 23 osoby

Tak zaczął się pożar, w którym zginęły 23 osoby

Źródło:
Yonhap, BBC, Reuters

Satelita, zakupiony za datki wpłacane na fundację znanego aktywisty i wolontariusza Serhija Prytuły, w ciągu prawie dwóch lat użytkowania pomógł zidentyfikować i zniszczyć tysiące obiektów wroga - przekazał wywiad wojskowy w Kijowie.

"Narodowy satelita" ma "kosmiczne" wyniki. Wywiad pokazał dane

"Narodowy satelita" ma "kosmiczne" wyniki. Wywiad pokazał dane

Źródło:
Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Premier Holandii Mark Rutte został nowym sekretarzem generalnym NATO. Wybór był formalnością, od kiedy z wyścigu wycofał się jego główny rywal, prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Ze względu na umiejętność wychodzenia z politycznych kryzysów w kraju Rutte zyskał przydomek "Teflonowy Mark".

Jest nowy sekretarz generalny NATO

Jest nowy sekretarz generalny NATO

Źródło:
Reuters, PAP, CNN, tvn24.pl

Mark Rutte został wybrany nowym szefem najsilniejszego sojuszu wojskowego świata. Podkreślił, że to dla niego "ogromny zaszczyt" i "odpowiedzialność, której nie lekceważy". Premier Holandii to postać nietuzinkowa. Co warto o nim wiedzieć?

Na rowerze jeździ nawet do króla. Kim jest nowy szef NATO?

Na rowerze jeździ nawet do króla. Kim jest nowy szef NATO?

Aktualizacja:
Źródło:
Politico, Guardian, Reuters, tvn24.pl

Trzydziestosiedmioletni ochroniarz Gavin Plumb, który planował porwanie Holly Willoughby, zgromadził ponad dziesięć tysięcy fotografii znanej brytyjskiej prezenterki telewizyjnej - ustalili śledczy. O swoich zamierzeniach pisał w internecie, zakupił też odpowiedni ekwipunek.

Ochroniarz planował porwanie prezenterki telewizyjnej. Miał 10 tysięcy jej zdjęć

Ochroniarz planował porwanie prezenterki telewizyjnej. Miał 10 tysięcy jej zdjęć

Źródło:
The Independent, Sky News, tvn24.pl

Ze średniej z sondaży wyciągniętej przez "New York Times" wynika, że prezydent USA Joe Biden i były prezydent Donald Trump mają po 46 procent poparcia.

Biden kontra Trump. Co mówią sondaże

Biden kontra Trump. Co mówią sondaże

Źródło:
PAP

- To jest tak naprawdę bardzo niedobra wiadomość dla Joe Bidena - tak Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii, komentował w "Faktach po Faktach" wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie. Przekonywał, że prezydent USA chce mieć wsparcie ze strony sojuszników z NATO, jeśli chodzi o relacje z Chinami. Politolożka, profesor Katarzyna Pisarska wskazywała, że w Polsce nie dyskutuje się o tym, czy Chiny są "naszym przyjacielem", czy "przyszłym poważnym konkurentem".

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

Źródło:
TVN24

Na przełomie sierpnia i września Polska zamierza składać wnioski o płatności z drugiej i trzeciej transzy KPO. By dostać niemal 50 mld zł, Polska musi między innymi zobowiązać się do kupowania ekologicznych autobusów, zmienić Regulamin Sejmu, produkować w kraju więcej leków czy energii ze źródeł odnawialnych. Sprawdzamy, co zapisano w kamieniach milowych.

Kupno ekologicznych autobusów, zmiany Regulaminu Sejmu, produkcja leków. Co musi robić Polska, by dostać kolejne środki z KPO?

Kupno ekologicznych autobusów, zmiany Regulaminu Sejmu, produkcja leków. Co musi robić Polska, by dostać kolejne środki z KPO?

Źródło:
Konkret24

- Urzędnicy unijni teraz będą się przyglądać, czytać gazety, analizować, co tam obiecują - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 ekonomista, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych Sławomir Dudek, odnosząc się do procedury nadmiernego deficytu wobec Polski. Stwierdził jednak, że "paradoksalnie jest to bardzo dobra informacja, bo politycy nie będą mogli tak łatwo puścić nas z torbami".

"Politycy nie będą mogli tak łatwo puścić nas z torbami"

"Politycy nie będą mogli tak łatwo puścić nas z torbami"

Źródło:
TVN24

W środę 98. urodziny obchodzi Marian Turski, były więzień obozu Auschwitz, historyk i dziennikarz, współtwórca Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, człowiek instytucja.

"Bez pana Polska byłaby innym krajem". Marian Turski obchodzi 98. urodziny

"Bez pana Polska byłaby innym krajem". Marian Turski obchodzi 98. urodziny

Źródło:
PAP
"Kupa ludzi poginęła". Poszedłem z drwalami do lasu

"Kupa ludzi poginęła". Poszedłem z drwalami do lasu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl

Dwie siostry z Genui znalazły w piwnicy domu swojego zmarłego dziadka ogromną sumę pieniędzy - donosi agencja Adnkronos. Mają jednak teraz problem, gdyż znalezione oszczędności są we włoskich lirach. Od 2002 roku we Włoszech obowiązuje euro, a rodzimej waluty nie można już od lat wymieniać. Jednak walczą. - Wielu dziadków i rodziców oszczędzało pieniądze przez całe życie, a w ten sposób ich wysiłki idą na marne - podkreślają.

Znalazły w piwnicy miliony po dziadku. Mają teraz duży problem

Znalazły w piwnicy miliony po dziadku. Mają teraz duży problem

Źródło:
PAP