"Bardzo ważny krok we współpracy wojskowej Polski i USA"

TVN24 | Polska

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Mosbacher: trudno mi sobie wyobrazić lepsze tło dzisiejszej uroczystościTVN24
wideo 2/39
TVN24Mosbacher: trudno mi sobie wyobrazić lepsze tło dzisiejszej uroczystości

Siedzibą wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu armii Stanów Zjednoczonych będzie Poznań - przekazała ambasador USA Georgette Mosbacher. "To bardzo ważny krok we współpracy wojskowej Polski i USA" - oceniła.

"To już oficjalne - Poznań został wybrany na siedzibę wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu US Army. Nie zwalniamy tempa - to bardzo ważny krok w naszej współpracy wojskowej! Wspólnie wzmocnimy bezpieczeństwo Polski i regionu" - napisała Mosbacher na Twitterze.

Wcześniej informacje o siedzibie wysuniętego dowództwa V Korpusu potwierdziło dowództwo amerykańskich wojsk lądowych w Europie (USAREUR). - Mamy silne relacje z naszymi polskimi sojusznikami i doceniamy wsparcie, jakie zapewniają naszym stacjonującym rotacyjnie żołnierzom - powiedział cytowany przez USAREUR gen. John Kolasheski. - Budując wysunięte stanowisko dowodzenia V Korpusu, oczekujemy wzmocnienia tych relacji. Współpracujemy, by budować gotowość i zwiększać interoperacyność między wojskami naszymi a siłami naszych sojuszników i partnerów - dodał.

Poznań siedzibą wysuniętego dowództwa

Dowództwo USAREUR ulokowane w niemieckim Wiesbaden przypomniało w środę, że Poznań będzie siedzibą europejskiego wysuniętego dowództwa V Korpusu U.S. Army, a na październik jest planowany przyjazd pierwszych żołnierzy, których zadaniem będzie planowanie operacyjne i dowodzenie rotacyjną obecnością amerykańskich wojsk lądowych w Europie. Dotychczas Poznań jest siedzibą wysuniętego dowództwa amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty.

Utworzenie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu zapowiedziano w umowie podpisanej w Warszawie 15 sierpnia przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka i sekretarza stanu Mike'a Pompeo. Umowa ma ułatwić rozlokowanie w Polsce kolejnych wojsk USA, których liczebność - zgodnie z ubiegłorocznymi deklaracjami prezydentów obu państw - ma wzrosnąć o około 1000, do ok. 5,5 tysiąca.

Deklaracja z września 2019 wskazała także miejsca stacjonowania amerykańskich sił lądowych i powietrznych w Polsce.

Żołnierze Stanów Zjednoczonych w PolsceTytus Żmijewski/PAP/EPA

V Korpus w Europie

Reaktywację V Korpusu zapowiedział w lutym tego roku departament wojsk lądowych wchodzący w skład Departamentu Obrony USA. Dowódcą V Korpusu został John Kolasheski, który 4 sierpnia w Krakowie otrzymał nominację na stopień generała broni.

Dowództwo V Korpusu mieści się w Fort Knox w stanie Kentucky. Ogłaszając decyzję o aktywacji dowództwa Korpusu Pentagon zapowiedział, że wysunięte stanowisko dowodzenia znajdzie się w Europie. Całe dowództwo ma liczyć około 635 żołnierzy, część z nich będzie rotacyjnie służyć w Poznaniu.

V Korpus ma być głównym uczestnikiem planowanego na maj i czerwiec 2021 na Bałkanach i w regionie Morza Czarnego ćwiczenia Defender-Europe 21.

Wojska USA w EuropiePAP

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tytus Żmijewski/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: