TVN24 | Polska

Nie żyje Wojciech Karolak

TVN24 | Polska

Autor:
momo/dap
Źródło:
tvn24.pl, Culture.pl

Nie żyje Wojciech Karolak, wybitny polski muzyk jazzowy i kompozytor. Informację o jego śmierci potwierdził portalowi tvn24.pl Artur Andrus, przyjaciel Karolaka. Wcześniej poinformowała o tym PAP, powołując się na wpis dziennikarza muzycznego Hirka Wrony. Wojciech Karolak miał 82 lata. Prywatnie był mężem Marii Czubaszek.

"Wojciech Karolak usnął snem wiecznym. W spokoju i ciszy. R. I. P." - napisał w środę na Twitterze dziennikarz Hirek Wrona.

Informację o śmierci Karolaka podał w mediach społecznościowych także gitarzysta Marek Napiórkowski. "Mieliśmy grać za 2 tygodnie. Niewyobrażalna strata… Wielki muzyk i cudowny człowiek. Każde granie z Nim było wielką lekcją, a przebywanie najczystszą przyjemnością. Był człowiekim niezwykłej klasy, pełnym niegdysiejszego wdzięku i cudownego humoru. Żegnaj mistrzowski Zającu! R.I.P" - napisał muzyk i kompozytor jazzowy.

Wirtuoz organów Hammonda

Karolak był jednym z najbardziej znanych polskich wirtuozów organów Hammonda. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Trzaskowski, Krzysztof Komeda czy Jarek Śmietana. Jego żoną była Maria Czubaszek.

Przygodę z muzyką zaczynał jako saksofonista. W 1961 porzucił ten instrument i przestawił się na klawisze. Rok później założył, wspólnie z Romanem Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim The Karolak Trio, z którym nagrał swoją pierwszą autorską płytę. 

Karolak pisał piosenki rozrywkowe i kabaretowe. Autorką tekstów do wielu z nich była Maria Czubaszek. Tworzył także muzykę filmową i teatralną m.in. do filmów: "Filip z konopi", "Konopielka", "Bardzo spokojna wieś", "Szczęśliwy brzeg", "Miłość z listy przebojów", czy "Przyłbice i kaptury".

Wojciech Karolak był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Jak przypomina portal Culture.pl, w ankietach magazynu "Jazz International" w latach 1973-74 został uznany za organistę jazzowego Europy, a w rankingu "Jazz Forum" wielokrotnie zwyciężał w kategoriach: aranżer (w latach 1983-86) i organista (1983-88, 1990 oraz 1992-2001). W 2010 został uhonorowany nagrodą "Złoty Fryderyk" za całokształt osiągnięć artystycznych. W 2016 roku muzyk został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za ścieżkę dźwiękową do filmu "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy".

Autor:momo/dap

Źródło: tvn24.pl, Culture.pl