Jest wniosek o uchylenie immunitetu Macierewiczowi

Antoni Macierewicz
Adamiak: prokurator generalny skierował wniosek o uchylenie immunitetu Macierewiczowi
Źródło: TVN24
Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi - poinformowała Prokuratura Krajowa. Wyjaśniono, że istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przez posła PiS przestępstwa, które miałoby polegać na ujawnieniu informacji o klauzuli "ściśle tajne".

Jak podano w komunikacie na stronie Prokuratury Krajowej, "podstawą skierowania wniosku o uchylenie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi są ustalenia dokonane na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego w śledztwie Zespołu Śledczego nr 4 Prokuratury Krajowej".

Jak czytamy, utworzenie tego zespołu było "konsekwencją złożenia przez Ministerstwo Obrony Narodowej do Prokuratury Krajowej raportu z prac zespołu badającego działalność Podkomisji Smoleńskiej, powołanego w tym resorcie, wraz z 41 zawiadomieniami o możliwości popełnienia przestępstwa".

"Zawiadomienia te były rezultatem stwierdzonych nieprawidłowości w funkcjonowaniu Podkomisji" - podkreślono.

Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz
Źródło: PAP/Rafał Guz

Analiza materiałów z resortu obrony "pozwoliła na przyjęcie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa, co skutkowało wszczęciem w dniu 18 listopada 2024 r. pięciu śledztw dotyczących łącznie 21 czynów" - czytamy.

Przestępstwa te miały polegać na:

  • "ujawnieniu osobom nieuprawnionym informacji niejawnych oraz innych podlegających ochronie,
  • nieprawidłowym przetwarzaniu, wytwarzaniu i przechowywaniu materiałów zawierających informacje niejawne,
  • przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym Ministra Obrony Narodowej i Przewodniczącego Podkomisji,
  • podrobieniu dokumentów oraz poświadczeniu nieprawdy w dokumentach,
  • zaniechaniu realizacji czynności nadzoru i kontroli nad prawidłowością wykorzystania środków finansowych oraz wydatkowania środków publicznych w związku z funkcjonowaniem Podkomisji,
  • niedopełnieniu obowiązków służbowych oraz utrudnianiu postępowania karnego prowadzonego w Prokuraturze Krajowej (...),
  • niedopełnieniu obowiązków przez Ministra Obrony Narodowej poprzez zaniechanie podjęcia czynności zapobiegających zniszczeniu samolotu Tu-154M nr 102, a także ułatwienia zniszczenia wskazanego samolotu przez członków Podkomisji".

Prokuratura podaje, że obecnie prowadzonych jest siedem śledztw.

Podejrzenie popełnienia przez Macierewicza przestępstwa

W komunikacie napisano, że jedno ze śledztw dotyczy "przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków" przez Macierewicza oraz innych funkcjonariuszy publicznych, poprzez "ujawnienie osobom nieuprawnionym informacji niejawnych o klauzuli 'Ściśle tajne' oraz nieprawidłowe przetwarzanie, wytwarzanie i przechowywanie takich materiałów".

W tym postępowaniu – jak podano – "zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przyjęcie dostatecznie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez Antoniego Macierewicza przestępstwa".

Miło ono polegać na tym, że od 11 kwietnia 2018 roku do 22 maja 2022 roku, będąc przewodniczącym podkomisji smoleńskiej, członkiem Komisji Badań Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego "ujawnił informacje niejawne o klauzuli 'Ściśle tajne', 'Tajne', 'Poufne' i 'Zastrzeżone' oraz informacje, z którymi zapoznał się w związku z pełnioną funkcją, poprzez podanie do publicznej wiadomości informacji pochodzących z dokumentów opatrzonych wskazanymi wyżej klauzulami niejawności oraz wyników badań okoliczności i przyczyn" katastrofy pod Smoleńskiem.

Adamiak o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Macierewicza
Źródło: TVN24

Rzeczniczka prokuratora generalnego: uzasadnienie wniosku zostało oklauzulowane

Po południu w sprawie wypowiedziała się na konferencji rzeczniczka prokuratora generalnego, prokurator Anny Adamiak.

Powtórzyła częściowo informacje podane w komunikacie i uściśliła, że "jeżeli chodzi o przestępstwo, co do którego prokuratorzy zwracają się o możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności karnej posła, to jest przestępstwo z artykułu 265 i 266 Kodeksu karnego". - Czyli to są czyny związane z ujawnieniem informacji niejawnych - wyjaśniła.

§ 1. Kto ujawnia lub wbrew przepisom ustawy wykorzystuje informacje niejawne o klauzuli "tajne" lub "ściśle tajne", podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Jeżeli informację określoną w § 1 ujawniono osobie działającej w imieniu lub na rzecz podmiotu zagranicznego, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. § 3. Kto nieumyślnie ujawnia informację określoną w § 1, z którą zapoznał się w związku z pełnieniem funkcji publicznej lub otrzymanym upoważnieniem, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Art. 265. Kodeks karny
[Ujawnianie lub wykorzystanie informacji niejawnych]
§ 1. Kto, wbrew przepisom ustawy lub przyjętemu na siebie zobowiązaniu, ujawnia lub wykorzystuje informację, z którą zapoznał się w związku z pełnioną funkcją, wykonywaną pracą, działalnością publiczną, społeczną, gospodarczą lub naukową, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 2. Funkcjonariusz publiczny, który ujawnia osobie nieuprawnionej informację niejawną o klauzuli "zastrzeżone" lub "poufne" lub informację, którą uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych, a której ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Art. 266. Kodeks karny
[Ujawnianie informacji w związku z wykonywaną funkcją]

Przekazała, że maksymalny wymiar kary w tym przypadku to pozbawienie wolności na okres pięciu lat.

- To ujawnianie informacji dotyczyło materiałów, które gromadziła podkomisja smoleńska, a więc były to wyniki badań okoliczności katastrofy, które miały miejsce 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskim. Ale to było także ujawnianie dokumentów, które podkomisja pozyskała, oznaczonych klauzulami "ściśle tajne", "poufne" i "zastrzeżone" - kontynuowała Adamiak.

Przekazała, że "jednym z tych dokumentów jest dokument, który podkomisja pozyskała od Służby Kontrwywiadu Wojskowego".

Adamiak: uzasadnienie wniosku o uchylenie immunitetu Macierewiczowi zostało oklauzulowane
Źródło: TVN24

Rzeczniczka oznajmiła też, że "uzasadnienie tego wniosku (o uchylenie immunitetu - red.) zostało oklauzulowane". - To znaczy, że prokurator, kierując wniosek o uchylenie immunitetu do Sejmu, uznał, że informacje, które miałyby wskazywać na dowody i okoliczności potwierdzające tezę o możliwości popełnienia przez pana Antoniego Macierewicza przestępstwa, zawierają informacje oklauzulowane - powiedziała.

Dlatego - powiedziała - nie może przekazać, co znalazło się w uzasadnieniu wniosku. Jednakże zapoznać się z tymi informacjami będą mogli posłowie, którzy będą pochylać się nad wnioskiem.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: