Władysław Teofil Bartoszewski wystartuje do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej, z rekomendacji Polskiego Stronnictwa Ludowego - poinformował w piątek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Syn Władysława Bartoszewskiego znajdzie się na warszawskiej liście KE.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. W całej Unii Europejskiej wybory przeprowadzone zostaną w dniach 23-26 maja. Europejczycy wybiorą 705 europosłów.
"Władysław Teofil Bartoszewski przyjął nasze zaproszenie"
Władysław Teofil Bartoszewski będzie reprezentował Polskie Stronnictwo Ludowe na warszawskiej liście Koalicji Europejskiej do europarlamentu.
- Jesteśmy z tego bardzo dumni, że Władysław Teofil Bartoszewski przyjął nasze zaproszenie do startu w ramach Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego - oświadczył w piątek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy.
- Bardzo się z tego cieszymy, że będzie naszym wspólnym kandydatem w Koalicji Europejskiej w Warszawie, ale z rekomendacji PSL - dodał.
Jak zaznaczył szef ludowców, "to jest gwarancja jakości w Unii Europejskiej, merytoryczności, sprawności, wysokiej osobistej pozycji pana Władysława, ale też ogromnego doświadczenia, zawodowego, społecznego, kulturalnego".
- To jest ta sztafeta pokoleń, z której jesteśmy bardzo dumni, wspominając o przynależności świętej pamięci profesora Bartoszewskiego do PSL. To jest kolejny wspaniały rozdział, który pisze teraz już syn pana profesora w historii Polski, historii polskiego ruchu ludowego i w historii Europy - mówił Kosiniak-Kamysz.
O decyzji prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Kosiniak-Kamysz poinformował także na Twitterze.
Już oficjalnie: Władysław T. Bartoszewski kandydatem @nowePSL na listach @KEuropejska w wyborach do Parlamentu Europejskiego Powitajcie ciepło @WTBartoszewski na twitterze pic.twitter.com/e5kEUnkAfn
— W.Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) 22 marca 2019
Bartoszewski: z czystym sumieniem mogę reprezentować jedynie PSL
Władysław Teofil Bartoszewski podkreślił, że jest zaszczycony tym, iż władze PSL pomyślały o nim jak o potencjalnym kandydacie do Parlamentu Europejskiego.
- PSL jest jedyną partią, którą mogę z czystym sumieniem reprezentować, czy usiłować reprezentować - podkreślił. W jego ocenie program PSL jest w tej chwili "programem merytorycznie najbardziej rozsądnym ze wszystkich programów partyjnych w Polsce".
Piątkową konferencję poprzedziło przekazanie Bibliotece Publicznej m.st Warszawy przez Władysława Teofila Bartoszewskiego listów jego ojca Władysława Bartoszewskiego, pisanych z więzienia do żony.
Jarosław Kalinowski także na liście
Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik poinformował, że władze mazowieckiego PSL zarekomendowały Władysława Teofila Bartoszewskiego na kandydata z okręgu warszawskiego.
- Wierzymy, że wiedza, doświadczenie, to wszystko, czym może się pochwalić, dorobkiem życiowym, pan doktor daje nadzieję, na po pierwsze dobry efekt, a później dobrą pracę w Parlamencie Europejskim - mówił Struzik.
Poinformował, że 30 marca odbędzie się konwencja wyborcza PSL, która ostatecznie zatwierdzi wszystkich kandydatów.
- Z Mazowsza to będą: w okręgu numer cztery właśnie pan Władysław Teofil Bartoszewski, a z okręgu numer pięć, czyli poza metropolią, będzie pan Jarosław Kalinowski (obecny europoseł - red.) - dodał marszałek Mazowsza.
Powołanie Koalicji Europejskiej
Pod koniec lutego liderzy PO - Grzegorz Schetyna, PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz, Nowoczesnej - Katarzyna Lubnauer, SLD - Włodzimierz Czarzasty oraz współprzewodniczący Zielonych - Małgorzata Tracz i Marek Kossakowski podpisali deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej.
"Powołujemy Koalicję Europejską, bo wspólnie lepiej zadbamy o interesy Polek i Polaków w UE. Uniemożliwimy wyprowadzenie Polski z Unii. Na trwałe zbudujemy dla Polski miejsce wśród głównych sił europejskich" - napisano w deklaracji.
Kim był Władysław Bartoszewski?
Władysław Bartoszewski był żołnierzem Arii Krajowej, uczestnikiem powstania warszawskiego, więźniem Auschwitz i działaczem Rady Pomocy Żydom "Żegota".
Po zakończeniu II wojny światowej został członkiem PSL, wówczas jedynej realnej opozycji wobec komunistów. Za działalność w tej partii Bartoszewski został w 1946 roku aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i skazany na karę więzienia, którą - z krótką przerwą - odbywał do 1954 roku. Zrehabilitowany został w 1955 roku, gdy sąd orzekł niesłuszność wyroku. Bartoszewski w 1976 roku poparł list intelektualistów przeciwko zmianom w konstytucji PRL, tak zwany List 64.
Od 1978 roku współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych i wykładał na tajnym Uniwersytecie Latającym. Z kolei w 1980 roku został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany, a później uwolniony w kwietniu 1982 roku.
W wolnej Polsce Władysław Bartoszewski był szefem MSZ, publicystą i działaczem społecznym. Został wyróżniony tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przyznawanym za ratowanie Żydów w czasie Holokaustu. Był też orędownikiem dialogu polsko-niemieckiego.
Autor: akr//rzw / Źródło: PAP