"Powstrzymamy fałszywych obrońców polskiej wsi, powstrzymamy PiS, powstrzymamy oszustów"

[object Object]
Władysław Kosiniak-Kamysz podczas protestu rolników przeciwko polityce rządutvn24
wideo 2/2

PSL powstrzyma PiS, który jest fałszywym obrońcą polskiej wsi – mówił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w Rębowie pod Wyszogrodem podczas protestu rolników przeciwko polityce rządu. - Tu jest Polska i tu są jej gospodarze, ci którzy od świtu do zmierzchu, panie premierze Morawiecki, ciężko pracują - mówił Kosiniak-Kamysz przekonując, że to "PSL reprezentuje prawdziwy ruch ludowy, a nazwa tej partii to zarazem jej program".

Rolnicy protestują przeciwko polityce PiS. W sobotę Rębowie w województwie mazowieckim, w 72. rocznicę Wiecu Chłopskiego odbył się protest rolników z udziałem przewodniczącego PSL-u Władysława Kosiniaka-Kamysza. Rolnicy z różnych regionów Polski domagają się konkretnych działań ze strony rządu przy pomocy zwalczania skutków suszy.

W wiecu zorganizowanym przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej uczestniczyło około 100 rolników i działaczy PSL, głównie z powiatu płockiego. Obecni byli też między innymi marszałek Mazowsza Adam Struzik i europoseł ludowców Jarosław Kalinowski.

"PSL reprezentuje prawdziwy ruch ludowy"

- Powstrzymamy fałszywych obrońców polskiej wsi, powstrzymamy PiS, powstrzymamy oszustów. Przywrócimy w Polsce i sprawiedliwość, i prawo – zapowiedział prezes PSL, zwracając się do uczestników protestu.

Przekonywał, że to PSL reprezentuje "prawdziwy ruch ludowy", a nazwa tej partii jest zarazem programem. - Tu jest Polska i tu są jej gospodarze, ci którzy od świtu do zmierzchu, panie premierze Morawiecki, ciężko pracują – kontynuował podniesionym głosem Kosiniak-Kamysz. Zarzucił jednocześnie szefowi rządu, że wcześniej, gdy był wicepremierem nie zapisał programu dla polskiej wsi w tzw. "planie Morawieckiego".

Kosiniak do Morawieckiego: pierwszy raz w życiu Pan stodołę zobaczył

Pod koniec lipca premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przedstawili program dla rolników. Tzw. "Plan dla wsi" zakłada między innymi większe dofinansowanie paliwa rolniczego, utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, więcej sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego, wsparcie produkcji wysokiej jakości i pomoc dla rolnictwa na terenach górskich. - Panu się dzisiaj wieś spodobała. Pan sobie pojechał, może pierwszy raz w życiu nawet pan stodołę zobaczył, jak panu konferencję zorganizowali. Przeszedł się pan po polu w garniturze. Włożył pan nawet gumiaki - ocenił prezes PSL, nawiązując do niedawnej konferencji prasowej premiera Morawieckiego, który ogłosił tzw. "plan dla wsi". - Ale pan wsi nie czuje, nie rozumie, nie zna, a co najgorsze, pan o nią nie dba - dodał.

"Nie pouczajcie rolników, tylko pomagajcie"

Krytykując działania rządu odnośnie rolnictwa, Kosiniak-Kamysz wymieniał opinie samych rolników: "jak trudno utrzymać rodzinę, jaki jest niepokój, jak ludzie są podzieleni".

- Podział społeczeństwa to jest najgorsza rzecz, jakiej dokonał ten rząd. Podzielił, skłócił, zniszczył, bo się nas boi, boi się zjednoczenia polskiej wsi – oświadczył szef PSL. Wśród zarzutów wobec obecnego rządu wymienił między innymi brak odpowiedniej reakcji i wsparcia dla gospodarstw dotkniętych suszą. Przytoczył oficjalne dane, według których szacowane straty powstałe w wyniku suszy to ponad 2 mld zł. Zaznaczył przy tym, że tylko w trzech województwach straty wynoszą powyżej 1 mld zł. Pytał jednocześnie o wypłaty odszkodowań. - Te odszkodowania potrzebne są tu i teraz. Potrzebne jest umorzenie kolejnej raty podatku rolnego, który trzeba zapłacić we wrześniu. To jest 400 mln zł. I zwrot tych pieniędzy samorządowi, bo samorządowcy, chcą pomagać. To nie tak, jak mówią rządzący, że to jest wina samorządu, że nie ma szacowania strat. Nie pouczajcie rolników, nie pouczajcie samorządowców, tylko pomagajcie – mówił Kosiniak-Kamysz, recenzując działania rządu.

"Przez nieudaczników, tumanów doszło do tego, że ASF rozlał się na całą Polskę"

Prezes PSL nawiązał w sobotę także do działań związanych ze zwalczaniem ASF [Afrykańskiego pomoru świń - red.]. Według niego, trzy lata temu były tylko trzy ogniska ASF blisko granicy z Białorusią, a obecnie jest ich prawie 200. - Przez błędną, głupią politykę, przez nieudaczników, przez tumanów, którzy zajęli się tym problemem, doszło do tego, że ASF rozlał się na całą Polskę. Dzisiaj jest już nawet w województwie podkarpackim – mówił Kosiniak-Kamysz, pytając zarazem, "co mają zrobić rolnicy, którzy stracili dorobek całego życia, kto im pomaga".

"Polska jest bezbronna, w oślej ławce"

Odnosząc się do programu rządu i PiS, prezes PSL pytał również: - Gdzie byliście, jak tysiące polskich rolników domagało się pomocy w sprawie kwot mlecznych. I odpowiadał: - Wy byliście wtedy z obietnicami, że ci, którzy przekroczyli, mają kary nałożone, to wszystko będzie umorzone i zwrócone. Nie zrobiliście tego. Kosiniak-Kamysz zarzucił również rządowi, że przez jego działania na arenie międzynarodowej polscy rolnicy mają ograniczone możliwości sprzedaży swych produktów. - Bo skłóciliście nas ze wszystkimi. To jest kolejny, wielki zarzut wobec tej władzy. Nie ma relacji ze Wschodem, nie ma handlu ze Wschodem, nie ma sprzedaży tych najlepszych produktów rolno-spożywczych. Ale import gazu, ropy, węgla z Rosji do Polski jest, jaka to jest sprawiedliwość dla polskich chłopów, polski rolnik nie może sprzedać warzyw tam. Chcą swoje sumienie chcą wybalsamować. I skłócili nas ze Wschodem, a teraz z Zachodem. Polska jest sama, Polska jest bezbronna, Polska jest w oślej ławce – mówił prezes PSL, a uczestnicy wiecu skandowali "wstyd i hańba". - Będziemy, jak zawsze, upominać się o polską wieś i polskie rolnictwo. Nie tylko wtedy, kiedy idzie czas wyborów. Bo faryzeusze jadą właśnie do Sandomierza, żeby jutro obiecywać, mamić społeczeństwo, żeby opowiadać o Planie dla Wsi. Plan dla wsi to jest plan na wybory. I po wyborach koniec, jak było przez te trzy lata – ocenił Kosiniak-Kamysz.

Marszałek Mazowsza: wsi polska obudź się

W trakcie wiecu w Rębowie prezes PSL apelował o zjednoczenie ludowców i polskiej wsi. - Nie traćmy wiary w lepszą przyszłość Polski, ale ona zależy od nas, od naszej współpracy, od naszego zjednoczenia, od naszej determinacji – mówił. Marszałek Mazowsza Adam Struzik przekonywał z kolei by mieszkańcy wsi nie głosowali na PiS. - Polska wsi, obudź się. Jeżeli tym razem poprzesz znowu w wyborach tych ludzi, znowu dasz się omamić, to zostały tylko jeszcze dwa obszary - bo już wykończyli Trybunał Konstytucyjny, zawładnęli sądami w dużym stopniu – samorządy i wolne media, te prywatne media, które jeszcze są wolne. Jak to zdobędą, to będziemy mieli system totalitarny w Polsce. I wiem, co mówię. Wsi polska obudź się – oświadczył Struzik.

Autor: akw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości