"Będziemy wzmacniać przyjaźń i rozwój relacji polsko-azerskich"

Wizyta prezydenta Azerbejdżanu w Polsce
Wizyta prezydenta Azerbejdżanu w Polsce
Źródło: tvn24

Potencjał gospodarczy naszych krajów jest bardzo duży, choć wymiana handlowa pomiędzy Polską a Azerbejdżanem jest bardzo skromna - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Będziemy wzmacniać przyjaźń i rozwój relacji polsko-azerskich - zadeklarował z kolei Alijew.

We wtorek z wizytą w Warszawie przebywa prezydent Alijew. W trakcie wizyty podpisano wspólną deklarację na temat mapy drogowej, w kierunku strategicznego partnerstwa, współpracy politycznej i gospodarczej między Polską i Azerbejdżanem. Przedstawiciele rządów obu państw podpisali także umowy dwustronne, między innymi o współpracy w dziedzinie: obronności i energetyki.

- Cieszę się, że podpisaliśmy te dokumenty - oświadczył prezydent Duda, podkreślając, że dokumenty te zmierzają do intensyfikacji współpracy przede wszystkim gospodarczej, naukowej oraz politycznej.

"Bardzo skromna wymiana handlowa"

- Potencjał gospodarczy naszych krajów jest bardzo duży i ta obustronna wymiana handlowa, która dzisiaj jest gdzieś na poziomie 100 milinów dolarów rocznie, w stosunku do potencjalnych możliwości jest bardzo skromna - zaznaczył.

- Mam nadzieję, że to zdecydowane wsparcie z naszej strony, jako prezydentów państw, dla współpracy gospodarczej, biznesowej przyniesie dobre rezultaty na przyszłość - dodał prezydent Duda.

Konflikt azersko-ormiański

Jak zauważył z kolei Alijew, w deklaracji jest też mowa o konflikcie azersko-ormiańskim o Górski Karabach. - Deklaracja stwierdza, że ten właśnie konflikt powinien zostać rozwiązany z poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej naszego kraju, a także zgodnie z rezolucjami przyjętymi przez ONZ. I bardzo dziękuję, panie prezydencie, za ten jasny punkt widzenia wyrażony przez Polskę - podkreślił Alijew.

Przypomniał, że naród Azerbejdżanu od ponad 20 lat cierpi pod okupacją Armenii. - Około 20 procent naszych terytoriów jest okupowanych i ponad milion naszych rodaków to uchodźcy i osoby przesiedlone wewnętrznie. Rozwiązanie tego konfliktu może dokonać się tylko na podstawie międzynarodowego prawa, z poszanowaniem terytorialnej integralności naszego kraju. I to właśnie zostało podkreślone w naszej deklaracji - mówił prezydent Azerbejdżanu.

Alijew gratulował też Polsce niedawnego wyboru na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Przypomniał, że takiego wsparcia udzieliła naszemu krajowi zdecydowana większość państw, w tym również Azerbejdżan. Poinformował, że zaprosił prezydenta Dudę do złożenia wizyty w swoim kraju.

Wspomnienie Lecha Kaczyńskiego

Prezydent Azerbejdżanu wspominał również zmarłego siedem lat temu w katastrofie smoleńskiej byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak mówił, Kaczyński był jego przyjacielem, ale także przyjacielem Azerbejdżanu. - Dzisiaj to pan jest prezydentem Polski - zwrócił się do Dudy. - I dzisiaj nadajemy znowu impuls relacjom pomiędzy Polską i Azerbejdżanem - podkreślił polityk.

Według niego, obecnie obserwujemy kolejny etap relacji polsko-azerskich i "logiczną kontynuację prezydentury Lecha Kaczyńskiego". - Dzisiaj mieliśmy bardzo szczerą wymianę poglądów dotyczącą wielu kwestii. Raz jeszcze dostrzegliśmy, że Polska i Azerbejdżan to dwa zaprzyjaźnione kraje. Będziemy wzmacniać tę przyjaźń, będziemy wkładać wspólne wysiłki na rzecz rozwoju naszych relacji - podkreślił Alijew.

Ilham Alijew przybył do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy

Ilham Alijew przybył do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy

W ostatnich latach Azerbejdżan cieszy się na południowym Kaukazie fatalną opinią kraju, w którym łamane są prawa i swobody obywatelskie oraz demokratyczne normy, a władze (od 2003 r. rządzi w Baku prezydent Ilham Alijew, a przed nim, w latach 1969-82 i 1993-2003, panował jego ojciec Hejdar) prześladują dziennikarzy i opozycję.

Autor: kb/sk / Źródło: PAP

Czytaj także: