Szef MON Antoni Macierewicz przebywa w środę z wizytą we Francji. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami z francuską minister Florence Parly rozmawiać miał między innymi o NATO, europejskiej polityce obronnej i współpracy przemysłów obronnych Polski i Francji.
- Na zaproszenie pani minister obrony Francji złożę w Paryżu oficjalną wizytę, która będzie kontynuacją rozmów na temat NATO, obrony europejskiej, a także współpracy naszych przemysłów obronnych – zapowiedział we wtorek szef MON. Jak mówił, Francja wyraża zainteresowanie polskimi programami modernizacji technicznej, w tym – obrony powietrznej i wprowadzenia do Marynarki Wojennej nowych okrętów podwodnych.
- To jest pierwszorzędny obszar zainteresowania Francuzów. Są gotowi rozmawiać o okrętach podwodnych w tym kształcie, który dla nas jest najbardziej istotny. Chodzi o integrację pocisków manewrujących – podkreślił minister. Dodał, że obszarem potencjalnej współpracy może być także wojskowe zastosowanie satelitów.
- Spektrum jest bardzo szerokie i zapewne na tym jednym spotkaniu się nie skończy. Jestem przekonany, że rozmowy będą bardzo korzystne dla obu naszych państw - powiedział szef MON.
W środę po południu MON opublikowało na Twitterze zdjęcia ze spotkania Macierewicza z francuską minister do spraw sił zbrojnych Florence Parly.
"Te wszystkie opowieści należy włożyć między bajki"
O spotkaniu Macierewicza z Parly mówił także w radiowej "Jedynce" wiceszef MON Michał Dworczyk.
- Wśród szeregu tematów poruszanych w czasie spotkania bez wątpienia pojawił się temat okrętów podwodnych. W tej chwili trwają intensywne prace nad pozyskaniem takich jednostek dla marynarki wojennej - powiedział Dworczyk. Zaznaczył, że są prowadzone również rozmowy na ten temat z niemieckim koncernem produkującym okręty podwodne, a także ze Szwedami.
- To jest jeden z tematów. Na pewno ważny, ale nie jedyny, bo warto podkreślić, że minister Antoni Macierewicz prowadzi bardzo intensywną współpracę międzynarodową. Szczególnie to było widać przed warszawskim szczytem NATO. Wizyta w Paryżu też zadaje kłam niektórym nieprawdziwym informacjom pojawiającym się w przestrzeni medialnej na temat rzekomej izolacji państwa (polskiego) - mówił wiceszef MON.
- Byli politycy i niektóre media, które tworzyły taką atmosferę, że jest jakiś problem, że po tym, gdy Airbus nie spełnił warunków offsetowych i nie została podpisana ostateczna umowa na caracale, że będą jakieś problemy w relacjach z Francją. Nic bardziej mylnego. Firmy francuskie startują w polskich przetargach, oferując swój sprzęt, w tym sprzęt wojskowy. Te wszystkie opowieści należy włożyć między bajki - powiedział Dworczyk.
Autor: kg/sk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony/Twitter