Kowal o Willi plus: to jest sytuacja jak pod koniec PRL-u, chcą wyrwać jakieś pieniądze

Źródło:
TVN24
Kowal: Mówiłem, że zaczyna się proces uwłaszczania nomenklatury. Akcja willa plus jest tego przykładem
Kowal: Mówiłem, że zaczyna się proces uwłaszczania nomenklatury. Akcja willa plus jest tego przykłademTVN24
wideo 2/8
Kowal: Mówiłem, że zaczyna się proces uwłaszczania nomenklatury. Akcja willa plus jest tego przykłademTVN24

To jest sytuacja jak pod koniec PRL-u. Różne organizacje związane z obozem władzy chcą wyrwać jakieś pieniądze - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal. Odniósł się do wielomilionowych dotacji z resortu edukacji dla organizacji bliskich PiS. Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała, że Lewica ma gotowy wniosek o wotum nieufności wobec ministra Przemysława Czarnka.

Dziennikarze tvn24.pl Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak opisali, jak pieniądze z funduszu szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka trafiały do organizacji zbliżonych do Prawa i Sprawiedliwości. Wielomilionowe dotacje przeznaczane były na zakup nowych siedzib. Domy na warszawskim Mokotowie i Ursynowie, lokal w zabytkowej kamienicy oraz działka z dwoma stawami, własnym lasem i "domkiem pszczelarza", to tylko niektóre z nieruchomości, których zakup z publicznych pieniędzy sfinansował Czarnek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista

Dziennikarze ustalili też, że szereg wniosków na pierwszym etapie konkursu otrzymało negatywną ocenę komisji konkursowej.

Dziemianowicz-Bąk: wniosek o wotum nieufności wobec Czarnka jest gotowy

Lewica zapowiada złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra Czarnka. Pytany o to w poniedziałek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że "opozycja od tego jest, żeby zapowiadać wotum nieufności". - To jest niepoważne, jak zwykle. Spokojnie do tego podchodzimy i oczywiście obronimy naszego ministra, jeśli by do tego doszło - zapewnił.

- Takie słowa marszałka Terleckiego oznaczają, że chce bronić procederu uwłaszczania się na publicznych pieniądzach, na publicznym majątku przez ludzi związanych z obozem władzy. Bardzo mi przykro, że marszałek Terlecki nie chce bronić polskich dzieci, rodziców, polskich nauczycieli, polskiego systemu edukacji przed ministrem Czarnkiem - skomentowała te słowa w poniedziałek wieczorem w "Faktach po Faktach" posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Dodał, że publiczne pieniądze powinny być przeznaczane "na ciepłe posiłki w szkołach, na podwyżki dla nauczycieli (…) na pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkołach w dobie głębokiego kryzysu zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży". - Na to wszystko pieniędzy nie ma, są pieniądze na wille dla krewnych i znajomych królika - powiedziała posłanka. 

Przekazała, że wniosek o wotum nieufności wobec szefa MEiN jest gotowy. Pokazała dokument. Zaznaczyła, że "nie jest oczywiście jedyną przyczyną tego wniosku willa plus, ale to jest taka kropla, która powinna przelać czarę".

Dziemianowicz-Bąk: wniosek o wotum nieufności wobec Czarnka jest gotowy
Dziemianowicz-Bąk: wniosek o wotum nieufności wobec Czarnka jest gotowyTVN24

Kowal: to jest sytuacja jak pod koniec PRL-u

Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal powiedział, że jest "zażenowanym wszystkim, co się dzieje".

- Było oczywiste i od dłuższego czasu mówiłem, że zaczyna się proces uwłaszczania nomenklatury, czyli różne osoby, organizacje związane z partią rządzącą chcą szybko dostać jakiś majątek. Akcja willa plus jest tego doskonałym przykładem - mówił. 

Ocenił, że "to jest sytuacja jak pod koniec PRL-u, czyli, że różne organizacje związane obozem władzy chcą wyrwać jakieś pieniądze".

- Jedyne, co mogę radzić posłom PiS-u, to, żeby się zastanowili, czy chcą, żeby tak wyglądało polskie państwo, żeby funkcjonowało na takich zasadach, że jeśli ktoś ma dostęp do obozu władzy, to dostaje jakąś żywą gotówkę - powiedział. 

Kowal o zamku w Wojnowicach: ta sytuacja w niczym nie przypomina programu willa plus

W odpowiedzi na krytykę programu willa plus minister Czarnek przywołał kilka dni temu historię przekazania fundacji Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego zamku w Wojnowicach. Konkret24, który opisał sprawę, wskazał, że sytuacje są nieporównywalne.

CZYTAJ: Zamek w Wojnowicach to nie willa plus. Na czym polega manipulacja Czarnka

W Radzie fundacji Kolegium Europy Wschodniej zasiada Paweł Kowal. Pytany o tę kwestię w "Faktach po Faktach", powiedział, że "to jest jak w starym dowcipie, że nie kradną, tylko rozdają i tak dalej - wszystko jest odwrotnie". - Zamek w Wojnowicach nie został kupiony za pieniądze, które fundacja otrzymała, tylko został podarowany do czasu, kiedy fundacja będzie spełniała te wymogi, które określił Jan Nowak-Jeziorański. Jeżeli by przestała, to musi oddać zamek - powiedział poseł KO.

Dodał, fundacja funkcjonuje w oparciu o swój statut, "w radzie fundacji są przedstawiciele urzędów, także związanych dziś z PiS". 

- Ja tam jestem po prostu jedną z wielu osób w radzie fundacji ze względu na to, że, jak wszyscy wiedzą, od zawsze zajmuję się polityką wschodnią. Fundacja jest w rękach kilku urzędów, tam nie ma żadnej osoby fizycznej. Ta sytuacja w niczym nie przypomina programu willa plus. Tam nie było takiej historii, że ktoś dostaje grube miliony, żeby wybrał sobie dobrą nieruchomość. Tam była taka sytuacja – możesz wziąć zamek, masz się nim opiekować i spełniać swoje cele statutowe – mówił.

- Jest kolosalna różnica między fundacją, która ma się opiekować jakimś zabytkiem i korzystać w niego w czasie, kiedy prowadzi swoją działalność statutową, a organizacjami, które otrzymują wille, które za kilka lat będą mogły sprzedać na własny użytek - skomentowała Dziemianowicz-Bąk. 

Autorka/Autor:js / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Mądry chłopak, ale nie odnajdywał się wśród innych uczniów - tak dawni znajomi ze szkoły opisują Thomasa Matthew Crooksa, sprawcę zamachu na Donalda Trumpa. Jego motyw wciąż nie jest znany. Co o nim wiemy?

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Źródło:
BBC, CNN, PAP

W hali magazynowej przy ulicy Oliwskiej w Gdańsku wybuchł pożar. W płomieniach stanęła hala o wymiarach 100 na 100 metrów znajdująca się przy nabrzeżu. W akcji gaśniczej uczestniczą 53 zastępy straży pożarnej. - To jeden z największych pożarów w ostatnich latach w Gdańsku - podkreśla kpt. Andrzej Piechowski z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku. Akcję komplikuje fakt, że płomienie dotarły do miejsca, gdzie składowane były substancje ropopochodne.

Największy pożar w Gdańsku od lat

Największy pożar w Gdańsku od lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

"Pozwólcie mi zabrać buty" - prosił agentów chwilę po postrzeleniu Donald Trump. Skąd to wiadomo? Portal stacji CNN opublikował transkrypcję zapisu audio nagranego w czasie strzelaniny i tuż po niej. Dowiadujemy się dzięki temu, jakie komunikaty wymieniali między sobą oraz w kierunku byłego prezydenta agenci Secret Service.

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Źródło:
CNN

50-letni strażak Corey Comperatore to ofiara śmiertelna ataku, do jakiego doszło w czasie sobotniego wiecu Donalda Trumpa w Pensylwanii. Gubernator tego stanu Josh Shapiro przekazał na niedzielnej konferencji prasowej, że Comperatore "zginął jako bohater", próbując "zasłonić swoją rodzinę przed kulami".

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Dzieci wraz z ojcem usiłowały dostać się w dmuchanych kołach na drugi brzeg Pilicy. Porwał je nurt rzeki. Z pomocą ruszyli ratownicy z WOPR w Białobrzegach (Mazowieckie). "Pompowane zabawki nie zapewniają bezpieczeństwa w rzekach" – przypominają i apelują o rozsądek nad wodą.

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

Źródło:
PAP

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie żyje amerykańska aktorka Shannen Doherty, najbardziej znana z roli Brendy Walsh - uczennicy szkoły średniej w popularnym serialu z lat 90. "Beverly Hills, 90210". Zmarła po wieloletniej chorobie - podał w niedzielę magazyn People. Miała 53 lata.

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Źródło:
Reuters

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

Księżna Walii Kate pojawiła się na niedzielnym finale Wimbledonu, aby obejrzeć mecz obrońcy tytułu Hiszpana Carlosa Alcaraza z serbskim tenisistą Novakiem Djokovicem. Księżna, która w marcu poinformowała, że zdiagnozowano u niej nowotwór, została powitana owacjami na stojąco.

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Źródło:
CNN, PAP

Pięcioletni Bruno choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a i jest pierwszym dzieckiem w Polsce zakwalifikowanym do nowej terapii genowej w Stanach Zjednoczonych. Koszt to blisko 16 milionów złotych, bo lek nie jest jeszcze zarejestrowany i dostępny w Europie. Jeśli chłopiec nie dostanie go teraz, potem będzie za późno. Takich dzieci jest więcej.

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Źródło:
Fakty TVN

Dzień po zamachu na Donalda Trumpa jego żona Melania opublikowała oświadczenie, w którym podziękowała agentom ryzykującym życie, by ochronić byłego prezydenta. Złożyła też kondolencje rodzinom ofiar i wezwała Amerykanów do jedności.

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Secret Service została wezwana na specjalne wysłuchanie w komisji Kongresu na 22 lipca. Republikanie zapowiedzieli, że rozpoczną dochodzenie w sprawie uchybień w zakresie bezpieczeństwa na wiecu wyborczym w Pensylwanii. Portal TMZ dotarł do nagrania, które pokazuje sprawcę zdarzenia leżącego na dachu pobliskiego budynku z karabinem w ręku.

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Źródło:
TVN24, TMZ

17-latek został zaatakowany maczetą na kąpielisku Zakrzówek w Krakowie. Chłopak miał rany głowy i ręki. Przeszedł operację, nie udało się uratować kciuka lewej dłoni. Policja wyjaśnia okoliczności ataku.

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

Źródło:
tvn24.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Do tragicznego wypadku doszło w Otmuchowie (Opolskie). 69-letni mężczyzna wyszedł z domu, by udrożnić przydomowy rów. Kiedy długo nie wracał, jego żona poprosiła o pomoc strażaków. Ciało mężczyzny znaleźli w wodzie.

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Źródło:
tvn24.pl

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukazujące moment zamachu na Donalda Trumpa i reakcję dwóch snajperów, którzy z dachu pobliskiego budynku zabezpieczali wiec. Na filmie widać, że agenci są wyraźnie zaskoczeni strzałami. Służby, które miały dbać o bezpieczeństwo sobotniego wydarzenia, znalazły się pod silną krytyką.

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych domaga się 28 tysięcy złotych od rowerzystki, która we wrześniu ubiegłego roku miała doprowadzić do uszkodzenia samochodu osobowego. Poszkodowany dostał pieniądze z polisy AC, a teraz ubezpieczyciel domaga się od sprawczyni zdarzenia zwrotu środków wraz z odsetkami. - Taka sytuacja może spotkać każdego rowerzystę. Warto wyciągnąć wnioski z tej przykrej sytuacji i uczyć się na nieswoich błędach - komentuje Aleksander Daszewski, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego.

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Źródło:
tvn24.pl

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

To miał być zwykły wyborczy wiec, jakich w kampanii nie brakuje. Nieoczekiwanie obecni na miejscu fotoreporterzy stali się świadkami zamachu na Donalda Trumpa. Zdjęcia, które powstały, trudno wyrzucić z pamięci. Wybraliśmy pięć z nich.

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Źródło:
tvn24.pl, CNN, New York Times

Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. Zginęły dwie osoby, w tym zamachowiec, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Podsumowujemy, co do tej pory udało się ustalić o przebiegu zdarzeniu i sprawcy.

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl