Ozdrowieńcy po przechorowaniu COVID-19 bardzo często potrzebują długiej rehabilitacji. Można z niej skorzystać między innymi w kopalni soli w Wieliczce (Małopolskie). W minionym roku w podziemnych zabiegach wzięło udział ponad 700 osób.
Jak podkreśla kopalnia, leczenie skutków zachorowań na COVID-19 w mikroklimacie solnych wyrobisk przynosi bardzo dobre efekty. Łącznie ponad 700 osób w minionym roku skorzystało z rehabilitacji pocovidowej w kopalni, a w komorach uzdrowiskowych na leczniczych turnusach przebywało prawie 2,9 tys. osób. Kopalnia prowadziła także akcję szczepień – w punktach na powierzchni uzdrowisko wykonało ponad 7 tys. zastrzyków. W lecie na terenie kopalni można było także oddać krew. Z tężni solankowej skorzystało w 2021 r. ponad 123,2 tys. osób, to o 10 proc. mniej niż rok wcześniej, w miesiącach jej otwarcia.
W maju 2021 podziemne uzdrowisko odwiedził prezydent Andrzej Duda. Było to kilka miesięcy po tym, jak po raz pierwszy został zakażony wirusem SARS-CoV-2, do czego doszło w październiku 2020 roku.
Turyści w kopalni
Według zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" miniony rok zakończył się sukcesem, pomimo pandemii i zamknięcia Trasy Górniczej. Miejsce to odwiedziło prawie 700 tys. gości – o blisko 60 proc. więcej niż w 2020 r. Firmy, instytucje i osoby prywatne zorganizowały w podziemiach blisko 90 wydarzeń. Kopalnia zrealizowała najpilniejsze prace górnicze.
Jak wskazał prezes Kopalni Paweł Nowak, w ruchu turystycznym dominowali goście krajowi - 69 proc. zwiedzających. Pozostali to turyści zagraniczni. Przed pandemią proporcje te były odwrotne. "Stopniowa odbudowa ruchu turystycznego, ale też uruchamiane programy dla branży turystycznej, takim obiektom jak kopalnia w Wieliczce, pomagają utrzymać miejsca pracy i odpowiednio dbać o zwiedzane przez gości zabytkowe rejony" – ocenił.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24