Wiele obietnic dla Polski, mało konkretów dla Ukrainy. Eksperci po szczycie NATO w Newport


Po zakończonym w piątek szczycie NATO w walijskim Newport, eksperci zgodnie przyznają, że w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainie NATO przyjęło "solidny" plan działań, jak wzmocnić bezpieczeństwo swych wschodnich członków. Prezydent USA Barack Obama jest chwalony, że podczas wizyty w Tallinie, nie pozostawił wątpliwości, iż atak na jednego członka, choćby najmniejszego, jak leżąca na peryferiach NATO Estonia, oznacza atak na cały Sojusz. Te słowa znalazły potwierdzenie w dokumencie przyjętym na szczycie w Walii.

- To był dobry tydzień dla Obamy. Zademonstrował jak ważne jest przywództwo amerykańskie - oceniła ekspertka Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Heather A. Conley.

Ale od razu zastrzegła: - Teraz, jak zgasły światła na szczycie, konieczne są kroki, by wdrożyć wszystko to, co zostało postanowione. Pytanie jak szybko Amerykanie udzielą wkładu w nowe siły szybkiego reagowania. Dopiero wdrożenie uzgodnień będzie prawdziwym testem NATO i amerykańskiego przywództwa - powiedziała.

[object Object]
Nadbałtycka misja Obamytvn24
wideo 2/1

(Nie) spełnione obietnice

Za najbardziej konkretne postanowienie szczytu ocenia się utworzenie tzw. szpicy, czyli planowanych na ok. 4 tys. żołnierzy sił natychmiastowego reagowania. Ale jak zauważył na Twitterze ekspert ds. bezpieczeństwa w Radzie Stosunków Międzynarodowych (CFR) Micah Zenko, "to już trzeci raz, gdy NATO ogłasza o siłach szybkiego reagowania" w ostatniej dekadzie. Wiąże się z tym konieczność rozbudowy infrastruktury i przesunięcia sprzętu (by kraje wschodnie były gotowe do przyjęcia szpicy), ale sami żołnierze szpicy będą głównie stacjonować w swych krajach.

Sojusz ma już liczące 20 tys. wielonarodowe Siły Odpowiedzi NATO, które mogą być rozmieszczone na całym świecie w celu zbiorowej obrony albo zarządzania kryzysowego. Nowością szpicy, jak tłumaczył dyrektor PISM Marcin Zaborowski, ma być szybkość jej działania, bowiem o użyciu tych sił ma decydować dowódca wojskowy. - Jeżeli NATO miałoby w trybie tradycyjnym użyć sił, to wymagałoby iluś tam tygodni konsultacji, itd. A tutaj stwarza się taki mechanizm, który umożliwia akcję w ciągu dwóch, trzech dni. To jest przełomowe - ocenił.

Kosztowna szpica

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zastrzegł, że opracowanie szczegółów dotyczących wdrażania nowych planów Sojuszu, w tym lokalizacji infrastruktury dla sił szpicy, zajmie kilka miesięcy. Ponadto, by wzmacniać obecność wojskową we wschodniej części Sojusz planuje "ciągłe" rotacyjne ćwiczenia sił, co też wymaga odpowiedniej infrastruktury oraz struktury dowództwa i kontroli na terytoriach wschodnich krajów Sojuszu. To wszystko będzie "dość kosztowne" - uprzedził Rasmussen.

- Dopiero jak to wdrożą, Sojusz na nowo oceni zagrożenia i zdecyduje, czy potrzebne są dodatkowe środki i siły. Dlatego uzgodnień szczytu nie postrzegam jako ostatecznych, ale jako ramy do ewentualnego zwiększania zaangażowania - powiedziała Conley.

"Rozsądny krok"

Także ekspert ds. polityki zagranicznej i obronnej w Brookings Institution Michael O'Hanlon ocenił, że "decyzja o utworzeniu szpicy jest rozsądnym krokiem", ale podkreślił, że "kluczowa" w działaniach w odpowiedzi Zachodu na agresję Rosji jest "wiarygodność". Zarówno w sferze wojskowej jak i polityce sankcji, czego brakowało. "Przyszłe sankcje gospodarcze muszą być tak skonstruowane, by były wiarygodne dla Putina. A to oznacza, że trzeba opracować plan znacznych zmian w uzależnieniu Europy od rosyjskiego gazu" - powiedział. To zabolałoby Rosję najmocniej, gdyż eksport gazu, jest jej głównym źródłem dochodów. Obama zapowiedział w piątek w Walii, że USA i UE finalizują pracę nad "pogłębieniem i rozszerzeniem sankcji wobec sektorów finansowego, energetycznego i obronnego Rosji". W Brukseli ogłoszono nawet, że nowy pakiet jest gotowy do przyjęcia w poniedziałek. Ale dyplomaci zastrzegli, że wprowadzenie sankcji może zostać zawieszone, jeśli utrzyma się wstrzymanie ognia na wschodzie Ukrainy, uzgodnione w piątek między Kijowem a prorosyjskimi rebeliantami i, jeśli Moskwa wycofa z Ukrainy swe wojska.

Zmiana dynamiki

Zapowiedziane w środę przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę porozumienie ws. rozejmu zmieniło dynamikę rozmów o Ukrainie podczas szczytu. Choć rozejm jest odbierany przez zachodnich polityków, w tym Obamę, z dużym sceptycyzmem, to umożliwił przywódcom państw NATO odłożenie na bok trudnej kwestii ewentualnego dozbrajania ukraińskiej armii, by pomóc jej pokonać wspieraną przez Rosję rebelię na wschodzie kraju. - W pewien sposób wstrzymanie ognia postawiło znaki zapytania, jak ten konflikt się dalej rozwinie, co umożliwia liderom przerwę, by zobaczyć, co dalej, czy rozejm działa. Mają więcej czasu na podjęcie decyzji, czy udzielą Ukrainie większej pomocy wojskowej - powiedziała Conley.

[object Object]
Prezydent: NATO posłuchało Polski. Będą nowe plany obrony Sojuszu
wideo 2/15

Bez konkretów ws. Ukrainy

W Newport Poroszenko usłyszał wiele deklaracji poparcia dla Ukrainy i jej terytorialnej suwerenności. Jeśli chodzi o konkrety, to NATO zapowiedziało utworzenie funduszu powierniczego na wsparcie dla Ukrainy o wartości 15 mln euro. Ale ma się ono koncentrować na długofalowej modernizacji ukraińskiej armii, cyberbezpieczeństwie, logistyce, rehabilitacji weteranów, a nie zaopatrzeniu w sprzęt śmiercionośny. Zachodnie kraje NATO boją się, że byłaby to zbytnia konfrontacja z Rosją. Sporo niejasności wywołały słowa Rasmussena, że NATO jako sojusz nie może dostarczyć Ukrainie sprzętu wojskowego, ale mogą to uczynić poszczególne kraje członkowskie. - Jeśli rozumieć to jako zielone światło na zbrojenie Ukrainy, to jest to dobra decyzja - powiedział PAP ekspert Rady Atlantyckiej John Herbst. - Oznaczałaby, że NATO nie ma obiekcji, by poszczególne kraje, jak USA czy Polska, które rozumieją problem, zaczęły dostarczać broń.

Niemniej ani USA ani żaden inny kraj NATO jak dotąd się na to nie zdecydował. Kilka, w tym USA, dostarcza nieśmiercionośny sprzęt wojskowy. Herbst uważa jednak, że nie można wykluczyć, że w "bliskiej przyszłości" USA zaczną bez rozgłosu dostarczać Ukrainie także broń. Zwłaszcza, jeśli obecny rozejm się załamie i rosyjska agresja będzie postępować. W Kongresie rośnie presja w tej sprawie na Obamę z zarówno ze strony Republikanów, jak i Demokratów. Conley zgodziła się, że słowa Rasmussena "mogą mieć ciąg dalszy", jeśli nastąpi wzrost rosyjskiej agresji na Ukrainie. - Ale ta administracja jest temu bardzo niechętna. Jej ulubioną metodą jest zwiększanie sankcji razem z UE - zaznaczyła.

Zmiany w finansowaniu

W sferze politycznych deklaracji jest też zapis w dokumencie szczytu, że kraje NATO zwiększą wydatki na cele obronne do poziomu 2 proc. PKB w ciągu dekady. Wymusiły to USA, na barkach których spoczywa ponad 70 proc. ciężaru wydatków obronnych NATO. - To jasny cel, ale czy europejskie rządy podejmą kroki i go zrealizują, to zobaczymy - powiedziała Conley, przypominając, że USA od lat apelują do Europy o zwiększenie wydatków obronnych.

Na marginesie szczytu USA zorganizowały spotkanie z udziałem przedstawicieli 10 państw (w tym Polski), by budować międzynarodową koalicję przeciw dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS), które opanowało sporą część Iraku i Syrii. Ale brakuje wskazówek na szybką wojskową interwencję przeciw Państwa. - Jest wielka niechęć wobec jakiegokolwiek wojskowego rozwiązania, innego niż dostarczanie pomocy humanitarnej i broni walczącym w terenie z IS wojskom kurdyjskim - oceniała Conley. Podobne zdanie wyraził O'Hanlon. - Nie jestem pewien, czy USA oraz ich sojusznicy europejscy i partnerzy w regionie zdołają razem pracować - powiedział.

Autor: dln/kwoj / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn, który rozmawiał także z reporterem TVN24.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po śmierci osoby bliskiej, która była uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed drastyczną zmianą sytuacji finansowej najbliższych w tle tragicznych okoliczności. Kto wypłaca rentę rodzinną i na jakich zasadach?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

Mam apel do koleżanek i kolegów z rządu, żeby byli bardziej Eugeniuszami Kwiatkowskimi, niż Elonami Maskami. Więcej pracy, realizacji projektów, a mniej aktywności na portalu X - tak senator Krzysztof Kwiatkowski odniósł się w "Faktach po Faktach" do dyskusji pomiędzy minister Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz i ministrem Krzysztofem Paszykiem na portalu X na temat finansowania budownictwa społecznego w Polsce. 

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi. Co najmniej cztery osoby nie żyją. Ministerstwo obrony Rosji oskarżyło z kolei Ukrainę o atak na internat.

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Australijski stan Queensland mierzy się z powodziami. Gwałtowna pogoda pozbawiła życia co najmniej jedną osobę. - Słuchajcie ostrzeżeń, reagujcie, pomagajcie przyjaciołom i rodzinie - apelował do mieszkańców premier stanu David Crisafulli.

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

Źródło:
Reuters
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Po emisji filmu Wojciecha Szumowskiego "Rozproszona zagłada" rozmawiali o nim zaproszeni do studia "Superwizjera" goście. Blogerka i nauczycielka historii dr Agnieszka Jankowiak-Maik mówiła między innymi o tym, jak o Holokauście uczy się w polskich szkołach. - Jest pytanie, jak to dobrze robić, by dzieci i młodzieży nie straumatyzować - powiedziała. Autor reportażu stwierdził, że "jesteśmy na początku drogi z pracą, którą należy wykonać". - My żyjemy w tej przestrzeni, która jest naznaczona zagładą i jako społeczeństwo musimy sobie jakoś z tym poradzić - podkreśliła profesor Magdalena Saryusz-Wolska.

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl