Rząd przyjął zmiany w ustawie o systemie oświaty. Dotyczą między innymi egzaminów, w tym maturalnego, propozycji odciążenia tornistrów oraz zmiany warunków dopuszczania i poszerzenia programów nauczania.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych został przyjęty we wtorek przez rząd. Przewiduje wprowadzenie zmian dotyczących między innymi przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: egzaminu maturalnego oraz egzaminu zawodowego.
Nadal nie trzeba będzie przekroczyć 30-procentowego progu z egzaminu na poziomie rozszerzonym na maturze. Rozwiązanie ma obowiązywać w czasie trzech najbliższych egzaminów maturalnych, czyli do 2027 roku.
Egzaminator-weryfikator, cyfrowe podręczniki
Wprowadzona ma zostać funkcja egzaminatora-weryfikatora, czyli egzaminatora drugiego sprawdzania i operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych. Ma to zapewnić wyższą jakość sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych.
Na salę egzaminacyjną będzie można wnosić urządzenie telekomunikacyjne, które wyposażone jest w aplikację monitorującą stan zdrowia osoby zdającej.
Wydawcy będą musieli zapewnić cyfrowe wersje wszystkich dopuszczonych podręczników, także tych sprzed 1 stycznia 2020 roku. Ma to pomóc odciążyć tornistry uczniów.
Zmiana warunków dopuszczania programów nauczania
Projekt ustawy zmienia warunki dopuszczania programów nauczania do użytku w szkole. Kiedy programy obejmują treści nauczania, które wykraczają poza zakres ustalony w odpowiedniej podstawie programowej, wymagane będzie wyraźne zaznaczenie tych treści. Chodzi o to, aby nie przeładowywać szkolnych zestawów programów nauczania.
Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 września 2025 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock