Zapraszamy do naszej Wenecji, gdzie może obradować każda komisja - mówi w nagraniu burmistrz Żnina Robert Luchowski. To odpowiedź na sugestię mec. Romana Giertycha, by szef MSZ powołał nową Komisję Wenecką w Wenecji koło Żnina w woj. kujawsko-pomorskim.
Komisja Wenecka zdecydowała, że nie odłoży terminu wydania opinii na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, co proponował polski MSZ. Nastąpi to na sesji 11 i 12 marca.
Do sprawy odniósł się w czwartek w "Faktach po Faktach" mec. Roman Giertych. Zasugerował, że minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powinien powołać nową Komisję Wenecką w miejscowości Wenecja pod Żninem w woj. kujawsko-pomorskim.
- Mamy polską Wenecję niedaleko Żnina. Może Marek Suski mógłby stanąć na czele takiej komisji. Niech wyda szybko opinię. Przetłumaczą, porozsyłają po świecie. Może się dadzą ludzie nabrać - zaproponował Giertych.
Burmistrz Żnina zaprasza
Na propozycję mecenasa odpowiedział burmistrz Żnina. W nagraniu zaprasza do Wenecji, gdzie - jak mówi - z powodzeniem może obradować każda komisja.
- Mamy tutaj niedrogi, wygodny hostel z 60 miejscami noclegowymi. Jest też salka konferencyjna, w której można organizować obrady - promuje miejsce burmistrz Robert Luchowski. Jak dodaje, do Wenecji można dotrzeć "stateczkiem lub kolejką wąskotorową". Do dyspozycji gości są także.... średniowieczne maszyny oblężnicze. - Mamy nadzieję, że uczestnikom nie będzie przeszkadzał duch krwawego Diabła Weneckiego, którego zamek stoi nieopodal - dodaje Luchowski.
Upubliczniony projekt opinii
Odłożenie terminu wydania opinii przez Komisję Wenecką zaproponował w środę w rozmowie z sekretarzem generalnym Rady Europy Thorbjoernem Jaglandem wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski. Miało to związek z upublicznieniem projektu opinii w ostatni weekend, co - jak mówił wiceszef MSZ - "w poważny sposób podważyło zaufanie" polskiego rządu do Rady Europy i Komisji Weneckiej. Według niego odłożenie procedowania tej opinii pozwoliłoby "uniknąć atmosfery wzmożonej walki politycznej".
W projekcie opinii Komisja Wenecka w konkluzjach wzywa wszystkie organy państwa do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń TK. Komisja wita z uznaniem fakt, że wszyscy polscy rozmówcy wyrażali przywiązanie do Trybunału jako gwaranta nadrzędności konstytucji w Polsce. Jednak dopóki sytuacja kryzysu konstytucyjnego odnoszącego się do TK pozostaje nierozwiązana i dopóki Trybunał nie może wykonywać pracy w skuteczny sposób, zagrożone są nie tylko rządy prawa, ale także demokracja i prawa człowieka - stwierdzono. Dodano też m.in., że konieczne jest znalezienie rozwiązania obecnego konfliktu wokół składu TK.
Autor: js/ja / Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM w Żninie