Polscy biskupi na audiencji u papieża Franciszka

Autor:
ft,
akr//now
Źródło:
PAP

Polscy biskupi spotkali się w Watykanie z papieżem Franciszkiem. Była to ostatnia z czterech grup polskich hierarchów, którzy przybyli w ramach tradycyjnej wizyty ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich. Z Franciszkiem widzieli się biskupi z archidiecezji krakowskiej i katowickiej, w tym arcybiskup Marek Jędraszewski i arcybiskup Wiktor Skworc. Metropolita krakowski przekazał później, że "spotkanie z Ojcem Świętym nacechowane było serdecznością i poczuciem wspólnej troski o Kościół".

Z metropolitą krakowskim arcybiskupem Markiem Jędraszewskim i arcybiskupem katowickim Wiktorem Skworcem oraz biskupami pomocniczymi u papieża Franciszka w czwartek byli też hierarchowie z diecezji bielsko-żywieckiej, tarnowskiej i kieleckiej oraz gliwickiej i opolskiej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Audiencja u Franciszka każdej z trzech poprzednich grup trwała zawsze około dwóch godzin i, jak relacjonowali potem biskupi, była to otwarta rozmowa, w trakcie której papież słuchał ich i odpowiadał na pytania. Nie przygotował natomiast żadnego przemówienia do polskich biskupów. Biskupi z trzech poprzednich grup mówili dziennikarzom, że tematem ich rozmów z papieżem była sytuacja Kościoła w Polsce, a także kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Wszyscy odnotowali, że Franciszek jest dobrze zorientowany w kwestiach dotyczących Polski i Kościoła w kraju.

Abp Jędraszewski: byliśmy bardzo zaskoczeni, a jednocześnie wdzięczni Ojcu Świętem

Później rzecznik archidiecezji krakowskiej przekazał mediom nagranie z wypowiedzią, w której metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski powiedział, że ze spotkania z Ojcem Świętym "wynika jednoznacznie, że doskonale zna sytuację w naszym kraju".

- Uderzyło nas to, że jest niezwykle przekonany, co do autorytetu, jakim cieszy się w naszym kraju ksiądz, zwłaszcza proboszcz - mówił arcybiskup Jędraszewski. - Ojciec Święty mówił: przy tych wszystkich problemach, jakie macie, o których ja wiem, trwajcie przy tym autorytecie, budujcie go, traktujcie to jako wielki Boży dar dla was, Polski i całego Kościoła w Polsce - relacjonował hierarcha.

Według niego papież wskazywał na "niezwykłą bliskość kapłanów z polskim narodem, która jest naszą siłą, szansą i zadaniem, by to dziedzictwo umieć uszanować". - Byliśmy bardzo zaskoczeni, a jednocześnie wdzięczni Ojcu Świętemu za te jego słowa, które widać było wypływały z jego najgłębszego przekonania - kontynuował.

Abp Jędraszewski o "nacisku ideologicznym" i jego "niecnych działaniach"

Arcybiskup mówił, że Franciszek "zdaje sobie sprawę z mnogości wyzwań i trudności, jakie dzisiaj istnieją". - Dlatego wzywał do poczucia odpowiedzialności i do tego, by nie ulegać głosom, które chciałyby nas przygwoździć do ziemi, pozbawić prawa głosu, sprawić, że będziemy wstydzić się i naszego Kościoła, i naszej wiary - wyjaśniał.

Przywołał słowa papieża sprzed 2,5 roku wypowiedziane podczas spotkania z przewodniczącymi konferencji episkopatów całego świata, że sprawa molestowania dzieci jest ogromnym problemem globalnym i że "na tym tle, ten problem, gdy chodzi o Kościół katolicki statystycznie rzecz biorąc jest sprawą bardzo nikłą". - Oczywiście, tu trzeba dodać za Ojcem Świętym, co czynimy zawsze, że jeśli byłby tylko jeden taki przypadek, to jest to o jeden przypadek za dużo i to jest powód do naszego wspólnego bólu, cierpienia i wstydu - mówił arcybiskup Jędraszewski.

- Ale też trzeba na te trudne rzeczy umieć spojrzeć w sposób obiektywny, tak jak mają się fakty, a nie jakiś nacisk ideologiczny, który chciałby także poprzez takie niecne działania doprowadzić do tego, że ludzie będą odchodzić od Kościoła - ocenił.

Metropolita krakowski: spotkanie nacechowane było serdecznością i poczuciem wspólnej troski o Kościół

- Spotkanie z Ojcem Świętym nacechowane było serdecznością i poczuciem wspólnej troski o Kościół (…). Spotkaliśmy się z ojcem i - to było nasze wspólne odczucie - bratem w biskupstwie, który razem z nami dzieli radości, smutki, cierpienia i nadzieje Kościoła. Ten przykład wiary i umiłowana Kościoła, jaki nam dał sobą, swoim słowami i refleksją, odwołaniem do niektórych własnych przeżyć sprawie, że będziemy wracali do Polski wewnętrznie umocnieni i pełni nadziei - mówił dalej Jędraszewski.

Metropolita krakowski odniósł się także do spotkań z przedstawicielami watykańskich dykasterii. - Byliśmy wszyscy zaskoczeni tym, że ze strony przyjmujących nas przedstawicieli organów kurialnych była gotowość do słuchania i wielokrotnie powtarzana chęć pomocy, gdyby ta pomoc była konieczna - mówił.

Jego zdaniem "wiele tych osób, pochodzących z różnych krajów, podkreślało, że na tle innych krajów europejskich, Polska jest dla nich wszystkich płucami, dzięki którym Kościół katolicki w Europie może jeszcze oddychać". Dodał, że i przedstawiciele dykasterii, i papież zwracali uwagę na pobożność ludową w naszym kraju.

Metropolita krakowski powiedział, że za słowami reprezentantów dykasterii "kryje się podziw dla Kościoła w Polsce, który znajduje się w niełatwej sytuacji, zmaga się, ale który ciągle wracając do korzeni, do Chrystusa, odzyskuje wewnętrzną siłę i moc".

Temat pedofilii wśród rozmów w Watykanie

Biskup opolski Andrzej Czaja powiedział w środę na briefingu, że sprawa przestępstw seksualnych w polskim Kościele poruszana jest podczas wizyty w prawie każdym urzędzie Stolicy Apostolskiej. Mówił, że wszędzie kładzie się nacisk na troskę o ofiary, których dobro jest na pierwszym miejscu. - Jest zgodność, że tutaj absolutnie nie można stosować taryfy ulgowej albo że trzeba odczekać - oświadczył biskup Czaja. Jak mówił, to jest jednoznaczne "w naszych głowach, sercach i sumieniach".

Polscy biskupi w Watykanie

Podczas wizyty trwającej od 5 października biskupi podzieleni na cztery grupy według metropolii odwiedzali kongregacje, dykasterie, rady i Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.

Biskupi odprawiali też msze we wszystkich papieskich bazylikach i przy grobie świętego Jana Pawła II. W czwartek homilię przy grobie papieża wygłosił arcybiskup Marek Jędraszewski.

Całość wizyty ad limina biskupi podsumują, jak zapowiedział rzecznik Konferencji Episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak, na konferencji prasowej 5 listopada w Warszawie.

Autor:ft, akr//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości