Człowiek choinka przebił opony w 21 pojazdach. Szuka go policja, firma wyznaczyła nagrodę

Autor:
eŁKa,
tm/tok
Źródło:
TVN24 Szczecin/PAP
Człowiek choinka wdarł się na teren hurtowni mięsa i poprzebijał opony. Szuka go policja (09.12.2022)
Człowiek choinka wdarł się na teren hurtowni mięsa i poprzebijał opony. Szuka go policja (09.12.2022)TVN24
wideo 2/7
TOMASZ

Policja i właściciele podszczecińskiej firmy poszukują sprawcy uszkodzenia 21 pojazdów. Został nagrany przez monitoring, ale trudno go rozpoznać, bo zakamuflował się, przyczepiając do ubrania gałęzie świerku i tui. Straty wyceniono na 60 tysięcy złotych.

Policja poszukuje sprawcy uszkodzenia 21 samochodów należących do firmy Madar – hurtowni mięsa w Warzymicach (woj. zachodniopomorskie). Jak poinformowała w czwartek media młodsza aspirant Anna Kaźmierczak, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Policach, policjanci zgłoszenie w tej sprawie otrzymali w niedzielę nad ranem.

Zranił się w rękę, gałęzie mu odpadały

– W nocy z soboty na niedzielę, około północy, jakaś osoba zaczęła się kręcić w pobliżu płotu firmy, obserwować, którędy stróż przemieszcza się, robiąc obchód. Po godzinie osoba ta weszła na teren firmy i zaczęła przebijać opony w samochodach: w busach i w samochodach osobowych. W momencie, w którym próbował przebić oponę w samochodzie ciężarowym, zranił się mocno, najprawdopodobniej w rękę, i wtedy zrezygnował – relacjonował w rozmowie z Polską Agencją Prasową Mateusz Watral z firmy Madar.

Dodał, że sprawa została od razu zgłoszona na policję. Sprawca został nagrany przez kamery monitoringu, ale na nagraniu nie widać jego twarzy. Na parkingu pozostały ślady najprawdopodobniej butów wojskowych, były też ślady krwi po zranieniu.

Człowiek-choinka przebił opony w 21 pojazdach. Zdjęcie z monitoringuTVN24/monitoring

Przyczepił sobie do ubrania gałęzie

Na nagraniu widać także, że sprawca przed wejściem na parking przyczepił sobie do ubrania m.in. gałęzie rosnącego w pobliżu świerku. – Po drodze gubił wszędzie ten swój "kamuflaż", gałęzie były wszędzie rozrzucone, w mojej ocenie to była bardziej "partyzantka" niż przygotowane wcześniej działanie – ocenił Watral.

Pracownik podszczecińskiej firmy o sprawcy, który uszkodził ponad 20 samochodów
Pracownik podszczecińskiej firmy o sprawcy, który uszkodził ponad 20 samochodów

Przed kamerą TVN24 dodał, że sznurek, którym związane były gałęzie, stanowiące wspomniany "kamuflaż", sprawca zabrał z placu należącego do hurtowni.

- Podszedł do najbliższego drzewa, nałamał gałęzi świerków i tui. Poobwieszał się tymi gałęziami. Widać, że chyba zależało mu, aby nie rozpoznać go ani po sylwetce ani po sposobie przemieszczania się - powiedział.

Firma szacuje straty na 50-60 tys. zł i poszukuje sprawcy także na własną rękę – wyznaczyła nagrodę 5 tys. zł za jego wskazanie.

Policja szuka nowych nagrań

Nasza reporterka Natalia Madejska pokazała na antenie TVN24 miejsce, w którym sprawca przeciął ogrodzenie i wdarł się na teren hurtowni. Leżą tam, związane sznurkiem gałęzie, które prawdopodobnie zostały przez niego zgubione.

- Dowiedziałam się od pracowników firmy, że policjanci rozpytywali w pobliskich przedsiębiorstwach, czy być może tam również były kamery. Być może uda się rozpoznać sprawcę jeszcze na innych nagraniach – stwierdziła Madejska.

Grozi mu od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności

Natomiast wspomniana na wstępie Anna Kaźmierczak z Komendy Powiatowej Policji w Policach powiedziała przed kamerą TVN24, że w komisariacie policji w Mierzynie prowadzone jest dochodzenie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Szczecin - Zachód o czyn z artykułu 288 kodeksu karnego.

- Czyli zniszczenie mienia. Sprawcy grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności - stwierdziła.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa, tm/tok

Źródło: TVN24 Szczecin/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości