TVN24 | Polska

Regionalne belgijskie władze zamykają przedstawicielstwo w Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
pp\mtom
Źródło:
Reuters, PAP
Korespondent TVN24 w Brukseli o wideokonferencji unijnych przywódców
TVN24Korespondent TVN24 w Brukseli o wideokonferencji unijnych przywódców

Belgijskie regiony Brukseli i Walonii zamykają swoje przedstawicielstwo w Warszawie. "Przez kilka lat autorytarne ekscesy obecnego rządu podważały rządy prawa" - napisali ich przedstawiciele.

Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela reprezentuje oba regiony w takich dziedzinach jak kultura, sport, turystyka czy wymiany naukowe, zatrudnia siedem osób i zostanie zamknięte na czas nieokreślony - napisano w oświadczeniu władz regionu.

"Przez kilka lat autorytarne ekscesy obecnego rządu podważały rządy prawa" - napisali we wspólnym oświadczeniu, cytowanym przez Agencję Reutera, premier Walonii Elio Di Rupo i jego odpowiednik z Walonii-Brukseli Pierre-Yves Jeholet. "Z powodu ataku na niezależność sądownictwa i podział władzy zagraża demokracji i integracji europejskiej, nie możemy tego zaakceptować" - stwierdzili Belgowie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Sprzeciw Polski i Węgier w sprawie unijnego mechanizmu praworządności

W poniedziałek państwa członkowskie Unii Europejskiej - w związku ze sprzeciwem Polski i Węgier - nie osiągnęły jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej i decyzji w sprawie funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z - przyjętym większością kwalifikowaną - rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z praworządnością. Sprzeciw obu krajów nie zatrzymuje jednak całej procedury.

W czwartek wieczorem odbyła się wideokonferencja szefów rządów państw członkowskich Unii Europejskiej. Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki. - Istnieje konsensus w sprawie budżetu Unii Europejskiej, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności - mówiła kanclerz Angela Merkel. Odmówiła spekulacji na temat tego, jak sprawa zostanie rozwiązana, podkreślając, że to jest dopiero jej początek. - Musimy kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską - powiedziała.

Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości