Amerykański onkolog Carl Simonton zauważył już na początku lat 70., że pacjenci, których wspiera, zupełnie inaczej reagują na leczenie - mówił we "Wstajesz i weekend" reporter TVN24 Rafał Poniatowski, który przeszedł walkę z nowotworem. Opowiadał między innymi o terapii Simontona przeznaczonej dla osób zmagających się z tą chorobą. W sobotę w ramach akcji profilaktyki nowotworów skóry można wykonać specjalistyczne badania oraz skorzystać z konsultacji lekarzy.
Reporter TVN24 Rafał Poniatowski był w sobotę gościem "Wstajesz i weekend". Opowiadał o swojej walce z nowotworem i o tym, jak dla pacjenta ważne jest wsparcie psychiczne w terapii.
"Ten pierwszy okres jest bardzo ciężki"
Jak mówił, choroba nowotworowa jest kojarzona "z czymś ostatecznym" i "pacjent nie wie kompletnie, jak się w tym odnaleźć". - Jest ciężko, ten pierwszy okres jest bardzo ciężki - przyznał Poniatowski, zaznaczając, że w późniejszym etapie leczenia też często nie jest łatwiej.
Reporter TVN24 opowiadał również o terapii Simontona, z której sam korzystał. Jest to rodzaj psychoterapii przeznaczonej dla ludzi zmagających się z nowotworem.
Jak mówił Poniatowski, amerykański onkolog Carl Simonton "zauważył na początku lat 70., że pacjenci, których wspiera, zupełnie inaczej reagują na leczenie". Wyjaśnił, że chodzi o wsparcie psychiczne.
Podkreślił, że odpowiednio prowadzona terapia według wskazań Simontona sprawia, iż pacjent zaczyna mocniej wierzyć we własne siły i skuteczność leczenia, co w efekcie znacząco poprawia wyniki leczenia choroby nowotworowej.
"Zmiana myślenia"
Jak wyznał, w trakcie swojej walki z chorobą zastanawiał się, czy "lepiej być pacjentem (...) zestresowanym, zdołowanym", czy "być pacjentem chorym, czującym się o wiele lepiej".
- Terapia Simontona (...) daje narzędzia, żeby z tym stresem zawalczyć - wskazywał Poniatowski. Dodał, że tajemnicą terapii jest "zmiana myślenia" - z "myślenia negatywnego" na "myślenie zdrowe".
ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z RAFAŁEM PONIATOWSKIM:
W sobotę można się zbadać
W sobotę 25 maja Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia organizują dzień otwarty poświęcony profilaktyce nowotworów skóry, szczególnie czerniaka.
Czerniak jest najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. Rozwija się w melanocytach, komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający między innymi za kolor skóry. Wiedza o tej chorobie jest coraz większa, ale nadal aż 85 proc. Polaków w ogóle nie bada u lekarza podejrzanych znamion. W Polsce rozpoznaje się czerniaka zbyt późno. Jeden na trzech pacjentów umiera z powodu tej choroby.
Szczegółowe informacje, gdzie można w sobotę skorzystać z badań, dostępne są na stronie NFZ. Na badania można zgłosić się między innymi w poradni dermatologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy, w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie, w siedzibie Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Łodzi, w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie czy w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Chętni mogą również skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi.
Autor: akr//now//kwoj / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock