Dystans między uczestnikami, bez odwiedzin z zewnątrz, ceny poszły w górę. Kto pojedzie na takie kolonie?

Źródło:
tvn24.pl
Wakacje inne niż poprzednie
Wakacje inne niż poprzednieTVN24
wideo 2/3
Wakacje inne niż poprzednieTVN24

Kolonie i obozy będzie w tym roku wyjątkowo trudno zorganizować ze względu na reżim sanitarny, ale po trzech miesiącach w domach wiele dzieci o niczym innym niż taki wyjazd nie marzy. - Bierzemy pod uwagę ryzyko, ale ufamy organizatorom - mówią ci rodzice, którzy zamierzają wysłać swoje pociechy na zorganizowane wakacje. Inni, którzy podjęli odmienną decyzję, wyznają: - Trudno, przetrwamy jakoś, kisząc się dalej w rodzinnym sosie.

- Do wypoczynku zorganizowanego zgłosiło się jedynie 25 tysięcy dzieci. Dla porównania, w zeszłym roku taki wypoczynek organizowany był dla miliona 200 tysięcy dzieci - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski na początku tygodnia. Ogłaszał wówczas, jakie kryteria będą musieli spełnić ci, którzy zdecydują się na organizację obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży. Podkreślał, że organizatorzy nadal mogą się zgłaszać.

CZYTAJ CAŁY DOKUMENT "WYTYCZNE DLA ORGANIZATORÓW WYPOCZYNKU DZIECI I MŁODZIEŻY W 2020 ROKU"

Najlepiej bez odwiedzin

Wakacyjny wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa. W trakcie trwania wypoczynku należy ograniczyć odwiedziny osób z zewnątrz. W jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać czterech przy zachowaniu powierzchni czterech metrów kwadratowych na osobę.

Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, blatów czy włączników. Organizator wypoczynku zobowiązany jest do zapewnienia środków higieny osobistej, środków ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników, jeśli nie zrobili tego rodzice.

Podczas jedzenia powinien być zachowany dystans pomiędzy uczestnikami. Jeżeli jest to możliwe, przy stoliku powinni siedzieć młodzi ludzie z tej samej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków, a po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł.

- Przede wszystkim jednak dziecko na wypoczynek nie może jechać chore - przypominał minister edukacji.

"Bierzemy pod uwagę ryzyko, ale ufamy"

Kto skusi się na takie wakacje? Rozmawialiśmy z rodzicami. - Córka jedzie ze sprawdzonym od lat organizatorem, w stałe miejsce - opowiada Katarzyna Gańko. - Organizator opracował regulamin dostosowany do nowej sytuacji. Bierzemy pod uwagę ryzyko, ale ufamy, że organizator zrobi wszystko, aby je zminimalizować - dodaje.

Ania Olszewska-Krysztofiak przyznaje, że niemal osiwiała przy podejmowaniu decyzji o wakacjach dzieci. - Już wcześniej zrezygnowałam z obozu, ale moje dzieci po trzech miesiącach niewychodzenia z domu nie chcą słyszeć o wakacjach w domu, więc zabukowałam na nowo - przyznaje. Klara będzie uczestniczką, a Aleksy pojedzie jako wsparcie opiekunów. - Zobaczymy, co z tego wyjdzie. W razie czego kupiliśmy kajak i będziemy pływać po okolicznym jeziorze i rzeczce, żeby jakkolwiek odróżnić wakacje od reszty roku - mówi.

Agata Konopka wysyła córkę, która kończy siódmą klasę na dwa obozy - jeden sportowy z siatkówką, drugi językowy. Jej starszy syn, który jest studentem, zapisał się do letniej ligi koszykówki. -Siedzenie w domu, a dokładnie leżenie z telefonem przed nosem tyle czasu, wyrządziło dzieciakom dużo szkody. Młodzi muszą wyjść do rówieśników! Muszą się poruszać. Bezruch i brak kontaktu z rówieśnikami to dla nich gorsze niż wirus - uważa pani Agata.

Andrusiewicz: z pewnymi obostrzeniami dzieci będą mogły te wakacje spędzić na obozach i koloniach
Andrusiewicz: z pewnymi obostrzeniami dzieci będą mogły te wakacje spędzić na obozach i koloniach TVN24

"A co, jeśli jednak ktoś zachoruje?"

- Jadę jako opiekunka na obóz sportowy. Obaw mam całe mnóstwo: jak zapewnić bezpieczeństwo, jak dopilnować przestrzegania zasad? A co, jeśli jednak ktoś zachoruje? Jak zintegrować grupę? - zastanawia się Agnieszka Jeziorna ze Świdnicy. Na obóz piłkarski w Wąsoczu każdy przyjedzie swoim samochodem. Pani Agnieszka pracuje nad dokładnymi, czytelnymi procedurami dla uczestników. - Damy radę! - zapewnia.

Justyna Łomnicka organizuje od lat kameralne kolonie w Łazach. - Zwykle przyjeżdża około 50 dzieci, w tym roku jednak ze względu na obostrzenia kolonia będzie zorganizowana dla 30 dzieci - opowiada. - Jeśli chodzi o plan dnia, w zasadzie nie zmieni się, natomiast jeszcze większą uwagę będziemy zwracać na higienę i porządek w pokojach - podkreśla.

Wie, że musi stworzyć nowe regulaminy i procedury dla uczestników. Wśród uczestników będzie jednak sporo dzieci, które już dobrze zna. - Zajęcia zwykle odbywały się na podwórku, więc tutaj zmiany nie będzie. Nastawiamy się pozytywnie - zaznacza.

Rekrutacja zmienia plany

Zosi, ósmoklasistce z Warszawy, plany obozowe pokrzyżowała nie sama pandemia i reżim sanitarny, ale to, że w związku z przeniesieniem egzaminów końcowych zmienił się harmonogram rekrutacji. W czasie, gdy miała przebywać na obozie, odbędą się egzaminy językowe do liceum. Zosia chce się uczyć w klasie dwujęzycznej.

- Od kilku już lat córka jeździ na pierwszy turnus Letniej Szkoły Magii na zamku Czocha. Rezerwacje zaczynają się w październiku i natychmiast ich nie ma - opowiada Małgorzata Dudek, mama Zofii. - W tym roku musiałyśmy to odwołać i przepisać na sierpień na obóz do Międzylesia. Kadra będzie ta sama na szczęście, a i niektóre koleżanki Zośki są w tej samej sytuacji, że obóz im się pokrywał z egzaminami, więc pojadą razem - dodaje.

Przesunięte matury i egzamin ósmoklasisty
Przesunięte matury i egzamin ósmoklasistyTVN24

Nie pojadą pierwszy raz od 1981 roku

- Po raz pierwszy od 1981 roku, czyli od powstania naszej drużyny harcerskiej, nie robimy obozu letniego. Zawsze spędzaliśmy trzy tygodnie pod namiotami, obóz budowany był w całości przez nas. W tym roku nie jedziemy, bo reżim sanitarny uniemożliwia zabawę - przyznaje Agnieszka Maciejewska. Dotąd jeździła na obóz z Poznańską Drużyną Harcerzy im. generała Stanisława Maczka, którą prowadzi jej mąż Grzegorz. Na obozie przebywała niemal setka dzieci.

- Mamy 12 ton sprzętu. Wszystko stawiamy: kuchnie, łazienki, prysznice. Od lat kręcimy się w okolicach Międzychodu, wszyscy pracują wolontariacko - zaznacza pani Agnieszka. - Decyzję o odwołaniu akcji letniej podjęliśmy na początku maja. Nie chcieliśmy czekać do ostatniej chwili i, jak się okazuje, to była dobra decyzja - dodaje.

Swoich synów (dwóch trzynastolatków i ośmiolatka) na kolonie nie wyśle Anna Łotocka ze Szczecina. - Starsi jeździli kilka razy na obozy harcerskie do lasu nad morzem, w zeszłym roku byli na obozie polsko-niemieckim tuż za granicą niemiecką. Młodszy miał w tym roku pojechać pierwszy raz. Ale nawet nie szukałam niczego, ponieważ do tej pory najczęściej w marcu lub kwietniu rezerwowaliśmy miejsca. Trudno, przetrwamy jakoś, kisząc się dalej w piątkę w rodzinnym sosie - dodaje.

Syn "stracił gotowość", ceny poszły w górę

Edyta Basiak z Warszawy miała wysłać syna na jego pierwsze kolonie. Zamiast tego w tym tygodniu wysłała pismo, że z nich rezygnuje. - Przede wszystkim dlatego, że po kilku miesiącach w domu, tylko ze mną przez całą dobę, jak sam mówi, "stracił gotowość". Szanuję to - mówi pani Edyta. I dodaje: - Poza tym, ze względu na obostrzenia i konieczną redukcję liczby uczestników, cena wzrosła o 500 złotych, do 2200 złotych. Za tydzień!

Pani Edyta stawia na półkolonie w mieście. Wie, że sobie poradzą, ale sporo myśli o tym, że zdanie "wszyscy będziemy musieli z czegoś zrezygnować", które często słyszała w czasie pandemii, najsilniej odnosi się do tych najsłabszych. Również latem. - Przede wszystkim odczują to ci, którzy i tak nie mają wsparcia: osoby mniej samodzielne, samotni rodzice, opiekunowie osób niepełnosprawnych, osoby starsze. W pierwszych tygodniach zamknięcia widziałam potężną falę społecznego wsparcia. Może przemawia przeze mnie defetyzm, ale wydaje mi się, że już przeszła i znów każdy z nas jest pępkiem swojego świata - dodaje.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Cztery osoby, w tym dwóch ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR odniosło obrażenia w wypadku, do którego doszło w Dołżycy (woj. podkarpackie). Ratownicy jechali na pomoc turyście, zderzyli się z dwoma innymi samochodami. Ktoś bez wiedzy i zgody GOPR uruchomili zbiórkę pieniędzy na nowe auto dla ratowników. W sobotę po godzinie 11 została wycofana.

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie żyją dwie osoby, które wjechały autem osobowym pod nadjeżdżający pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Klonownica-Augustów (woj. podlaskie). Policja ustala tożsamość ofiar i wyjaśnia okoliczności wypadku.

Auto wjechało pod pociąg, nie żyją dwie osoby

Auto wjechało pod pociąg, nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

W Bieszczadach majówkę spędza tysiące turystów. Najpopularniejsze miejscowości jak Cisna, Wetlina i Solina przeżywają prawdziwe oblężenie. Ale nie tylko turyści pierwsze dni maja spędzają w tym zakątku Polski. Wrócili też oszuści, którzy wyłudzają od ludzi pieniądze metodą "na trzy kubki".

Wrócili i kuszą turystów grą w trzy kubki. "To dobrze zorganizowane i bezwzględne szajki"

Wrócili i kuszą turystów grą w trzy kubki. "To dobrze zorganizowane i bezwzględne szajki"

Źródło:
tvn24.pl

Niezależnie od tego, jak ciężkich strat na polu bitwy dozna Rosja, to nie wystarczy, aby wojna się zakończyła. Konieczna jest prawdziwa jej izolacja - mówi w piątek w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Times", generał Ołeksandr Pawluk, dowódca ukraińskich wojsk lądowych.

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: bez izolacji Rosji nie uda się skończyć wojny

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: bez izolacji Rosji nie uda się skończyć wojny

Źródło:
PAP

Przepisy jasno mówią o tym, kto wybiera polskiego kandydata na komisarza w Unii Europejskiej - powiedziała w "Jeden na jeden" Małgorzata Paprocka z kancelarii prezydenta. Dodała, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której prezydent i rząd nie dojdą do porozumienia w tej kwestii.

Paprocka: nie wyobrażam sobie takiej sytuacji

Paprocka: nie wyobrażam sobie takiej sytuacji

Źródło:
TVN24

Podczas spływu pontonowego rzeką San w miejscowości Wybrzeże (Podkarpacie) utonął 47-letni mężczyzna. Ciało zostało zabezpieczone do badań. Okoliczności tragedii wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

Tragedia podczas spływu pontonowego, nie żyje mężczyzna

Tragedia podczas spływu pontonowego, nie żyje mężczyzna

Źródło:
PAP, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed burzami w siedmiu województwach. Zjawiskom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Miejscami spadnie grad. Jak wynika z prognozy zagrożeń, wyładowania atmosferyczne mogą być zagrożeniem także w kolejnych dniach.

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Źródło:
IMGW

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Proboszcz parafii w Kraśniku (Lubelskie) bez zgody przeprowadził prace ziemne związane z postawieniem na skarpie staromiejskiej paneli fotowoltaicznych. O sprawie powiadomił były społeczny opiekun zabytków, który uważa że inwestycja pogorszyła panoramę Starego Miasta oraz może się przyczynić do powstawania spękań murów dawnego klasztoru z XV wieku. Ksiądz ma zapłacić dwa tysiące złotych kary.

Ksiądz ukarany przez konserwatora zabytków

Ksiądz ukarany przez konserwatora zabytków

Źródło:
tvn24.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fińskie linie lotnicze Finnair wstrzymały loty do Tartu we wschodniej Estonii z powodu zakłóceń sygnału GPS spowodowanych przez Rosję - donosi Politico. Rząd w Tallinie uznaje zakłócenia za atak hybrydowy ze strony Moskwy, tymczasem władze w Helsinkach twierdzą, że to efekt uboczny rosyjskiej samoobrony.

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Źródło:
Politico

Ulewne deszcze wciąż nawiedzają brazylijski stan Rio Grande do Sul. Nie żyje 39 osób, a kilkadziesiąt uznaje się za zaginione. Tragiczny bilans może jednak wzrosnąć, bo służby nie mogą dotrzeć do wszystkich zalanych terenów.

Blisko 40 ofiar śmiertelnych, drogi i mosty zostały zniszczone

Blisko 40 ofiar śmiertelnych, drogi i mosty zostały zniszczone

Źródło:
Reuters

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Rodzina wracająca z majówki na Mierzei Wiślanej spostrzegła jak jeden z kierowców w Nowym Dworze Gdańskim wyrzuca małego psa z jadącego samochodu. Psem zaopiekowała się pani Iwona z Łodzi. Pomogli jej przejeżdżający w pobliżu ratownicy karetki pogotowia. Ciężarna suczka trafi teraz do schroniska w Elblągu. Będziemy szukać winowajcy – zapowiedziała przedstawicielka organizacji Animals Elbląg.

Ciężarna suczka wyrzucona z jadącego samochodu, zwierzę trafi do schroniska w Elblągu

Ciężarna suczka wyrzucona z jadącego samochodu, zwierzę trafi do schroniska w Elblągu

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Danii, Finlandii i Niemczech, gdzie odnotowano wygrane drugiego stopnia. W Polsce padły 23 wygrane piątego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 3 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 3 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Olsztynie 14-latek wszedł do sklepu z używaną odzieżą i ukrył się między ubraniami. Wyszedł z kryjówki, kiedy sklep był już zamknięty. Jak przekazuje policja, chciał ukraść pieniądze z kasy. Nie przewidział jednak, że nie da rady wydostać się na zewnątrz.

14-latek dał się zamknąć w sklepie. "Chciał ukraść pieniądze z kasy"

14-latek dał się zamknąć w sklepie. "Chciał ukraść pieniądze z kasy"

Źródło:
tvn24.pl

Trzy złote polskie monety zostały wystawione na aukcji numizmatycznej w Monako. Cena wywoławcza jednej z nich, 80-dukatówki z wizerunkiem Zygmunta III Wazy wynosi 1,3 mln euro.

Polska moneta z XVII wieku wystawiona na aukcji. Cena wywoławcza to 1,3 mln euro

Polska moneta z XVII wieku wystawiona na aukcji. Cena wywoławcza to 1,3 mln euro

Źródło:
PAP

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Władze jednego z miasteczek na Sardynii przyjęły prawo pozwalające zawrzeć ślub na plaży dla nudystów - donosi stacja CNN. Od teraz chętni będą mogli stanąć na ślubnym kobiercu... nago. - Nagość nie ma nic wspólnego z seksem. To filozofia życia w bliskości z naturą. Musimy zrobić wszystko, aby pokazać, że ludzie są wolni – tłumaczył w rozmowie z CNN Lugi Tedeschi, burmistrzem San Vero Milis.

Nagie śluby na plaży. "Żyjemy w trudnym momencie. Musimy zrobić wszystko, aby pokazać, że ludzie są wolni"

Nagie śluby na plaży. "Żyjemy w trudnym momencie. Musimy zrobić wszystko, aby pokazać, że ludzie są wolni"

Źródło:
CNN

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24