W poniedziałek mija termin zgłaszania chęci głosowania korespondencyjnego w eurowyborach. Również do dziś osoby niepełnosprawne mogą dopisać się do spisu wyborców w lokalu przystosowanym do ich potrzeb. Z kolei w najbliższy czwartek mija termin ustanowienia pełnomocnika przez niepełnosprawnych oraz osób powyżej 75 roku życia.
Po raz pierwszy w historii eurowyborów Polacy przebywający w dniu wyborów za granicą (na stałe lub czasowo) będą mogli zagłosować korespondencyjnie. Do tej pory głosowanie za granicą możliwe było jedynie w tradycyjny sposób - przez wrzucenie głosu do urny w lokalu wyborczym.
Wnioski ws. głosowania korespondencyjnego trzeba złożyć odpowiedniemu konsulowi do dziś - 12 maja. Wyborca otrzyma pocztą pakiet wyborczy, w skład którego wchodzi formularz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu, karta do głosowania oraz koperta do odesłania pakietu. Należy go odesłać w takim terminie, aby karta głosowania dotarła do komisji wyborczej najpóźniej w dniu wyborów.
Wyborca może również do czasu zakończenia głosowania osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do właściwej obwodowej komisji wyborczej.
W zgłoszeniu trzeba podać imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, adres zamieszkania lub pobytu za granicą, adres zamieszkania w kraju (w odniesieniu do przebywających za granicą czasowo), numer ważnego polskiego paszportu oraz miejsce i datę jego wydania (w państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, można podać numer dowodu osobistego), a także adres, pod który będzie wysłany pakiet wyborczy.
Niepełnosprawny może zagłosować, gdzie chce
Z kolei osoby niepełnosprawne, aby zagłosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym, muszą najpóźniej dziś złożyć pisemny wniosek do gminy w tej sprawie. We wniosku należy podać imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL (w przypadku obywatela UE bez obywatelstwa polskiego nr paszportu lub innego dokumentu tożsamości), a także adres zamieszkania.
Wyborca niepełnosprawny może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a, w lokalu wyborczym. Nie trzeba zgłaszać zamiaru głosowania przy użyciu nakładki. W każdym lokalu obwodowej komisji wyborczej w kraju będą dostępne dwie nakładki na kartę. W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładkę na kartę.
Kto może głosować przez pełnomocnika?
Niepełnosprawni oraz ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 75 lat, mogą głosować przez pełnomocnika. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania należy złożyć w urzędzie dzielnicy. Czas na to mija w czwartek 15 maja.
Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.
Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa, a także mężowie zaufania.
Wyborca, który udzieli pełnomocnictwa, może głosować osobiście w lokalu wyborczym, jeżeli wcześniej nie oddał głosu pełnomocnik. Głosowanie osobiste przez wyborcę powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa.
Autor: nsz/tr / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24