"W Polsce utonęło już więcej osób, niż w całej Europie zginęło w atakach terrorystycznych"

Tylko biała flaga zezwala na kąpiel w danym miejscu
Tylko biała flaga zezwala na kąpiel w danym miejscu
Źródło: TVN 24

- Czerwona flaga mówi o tym, że na kąpielisku jest zakaz kąpieli. Mówi o tym, że ratownicy są na swoich stanowiskach ratowniczych, że są przygotowani do pracy, natomiast z różnych obiektywnych powodów postanowili zamknąć kąpielisko - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" o bezpieczeństwie nad wodą ratownik WOPR Marcin Siwek.

- W Polsce w czerwcu i lipcu w dość bezpiecznym roku 2016 roku - statystyki są lepsze niż dotychczas - utonęło już więcej osób niż w całej Europie zginęło w atakach terrorystycznych w 2016 roku - powiedział Siwek. Jego zdaniem nie powinniśmy rozmawiać o bezpieczeństwie nad wodą tylko post factum, ale może wprowadzić całoroczne procedury, które uświadamiałyby ludzi w tej tematyce.

Różne powody zamykania kąpielisk

- Czerwona flaga mówi o tym, że na kąpielisku jest zakaz kąpieli. Mówi o tym, że ratownicy są na swoich stanowiskach ratowniczych, że są przygotowani do pracy natomiast z różnych obiektywnych powodów postanowili zamknąć kąpielisko, bo jest to niebezpieczne z punktu widzenia kąpiących się - wyjaśnił Siwek.

Jak powiedział, powody dla zamknięcia kąpieliska mogą być różne, np. wysoka fala, spadek przejrzystości powietrza, prąd wsteczny, skład chemiczny/biologiczny wody, wyładowania atmosferyczne - ogólnie jest to niemożność udzielenia skutecznej akcji ratowniczej na danym kąpielisku.

"Należy weryfikować warunki na wodzie do umiejętności"

Siwek zwrócił również uwagę na problem, jakim jest picie alkoholu nad wodą. - Ludzie przyjeżdżają spragnieni, więc często zanim się wykąpią, to najpierw ugaszą to pragnienie. To jest pierwszym problematycznym, kulturowym problemem u nas - stwierdził. Wyjaśnił też, jakie znaczenie mają kolory flag. - Ta czarna ówczesna flaga to jest dzisiaj czerwona. Czarnej już nie ma - powiedział. Bezpieczeństwo oznacza jedynie flaga biała. - Uczulam, żeby weryfikować warunki, które są na wodzie do własnych umiejętności - mówił. - To jest tak jak z prawem jazdy - my je generalnie mamy, bezterminowo, natomiast sami decydujemy, kiedy możemy wziąć kluczyki i jeździć samochodem, a kiedy zdrowy rozsądek podpowiada i odkładamy te kluczyki - wyjaśnił.

Autor: mart/kk / Źródło: TVN 24

Czytaj także: