"W decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry". Flagi w połowie masztów

Polska

Strona prezydenta w żałobietvn24
wideo 2/35

Bronisław Komorowski "z głębokim żalem" przyjął wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Przed Belwederem i Kancelarią Premiera flagi opuszczono do połowy masztów. - To wielkie zaskoczenie i trudne do przyjęcia - powiedział Henryk Wujec, który razem z Mazowieckim był doradcą Komorowskiego.

"Prezydent z głębokim żalem przyjął wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego premiera III Rzeczpospolitej, Doradcy Prezydenta RP" - napisano na stronie internetowej prezydenta, która przyjęła żałobne czarno-białe barwy. Zamieszczono również wypowiedź Bronisława Komorowskiego, który stwierdził: "Odszedł od nas człowiek, który w decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry". Przypomniano przy tym, iż prezydent w 2010 roku powołał Mazowieckiego na stanowisko doradcy.

"Trudno znaleźć odpowiedni przymiotnik"

- Nikt nie myślał, że on może odejść. Był w pełni siły intelektualnej - mówił w TVN24 Henryk Wujec, działacz opozycji z czasów PRL, a obecnie doradca prezydenta ds. społecznych. - Wiedzieliśmy, że on jest chory, ale po pierwszym pobycie w szpitalu wyszedł do domu. Pojawiła się jednak znowu gorączka i musiał wrócić - opisywał Wujec. W niedzielę syn Mazowieckiego miał odradzić wizytę u ojca, mówiąc, że jest słaby. - To wielkie zaskoczenie i trudne do przyjęcia. On był w pełni sił intelektualnych - wspominał Wujec. - Wielka postać, trudno teraz znaleźć odpowiedni przymiotnik - dodał.

Bogata kariera

Jak podała Katolicka Agencja Informacyjna, Tadeusz Mazowiecki zmarł w poniedziałek nad ranem, kilka minut po godzinie 6. Miał 86 lat.

Mazowiecki był pierwszym niekomunistycznym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Był jednym ze współzałożycieli oraz przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji, posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Był kawalerem Orderu Orła Białego.

Autor: mk//gak,mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: prezydent.pl

Raporty: