Utrata certyfikatów bezpieczeństwa. Co dekadę temu zarzucano Macierewiczowi?

[object Object]
Prezydent o "ubeckich metodach" Antoniego MacierewiczaYoutube / Me in HD
wideo 2/5

Antoni Macierewicz dekadę temu stracił certyfikaty bezpieczeństwa, gwarantujące mu dostęp do krajowych i NATO-wskich tajemnic. Sprawa wróciła po głośnej wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy o "ubeckich metodach" stosowanych przez ministra obrony wobec generała Kraszewskiego. Sprawdziliśmy, jak to się stało, że obecny szef MON stał się wtedy osobą niegodną zaufania.

Od kilku miesięcy trwa ostry spór prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem Antonim Macierewiczem. Resort obrony zawiesił dostęp do informacji niejawnych dla generała Jarosława Kraszewskiego, co wyeliminowało z pracy głównego doradcę prezydenta w sprawach wojska. Ze strony obozu prezydenckiego nie było nominacji generalskich.

11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości prezydent Duda został zapytany przez jednego mieszkańców Warszawy, czy istnieje możliwość wygaszenia konfliktu.

- Musi sobie [Antoni Macierewicz - red.] parę rzeczy przemyśleć. Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma wobec niego, to będzie kiepsko - stwierdził prezydent. Jego odpowiedź zarejestrowały kamery.

Prezydent porównał działania wobec generała Kraszewskiego do tego, co niemal przed dekadą spotkało Antoniego Macierewicza.

Przerwany lot

Kłopoty Antoniego Macierewicza z dostępem do tajemnic zaczęły się po przegranych przez PiS wyborach w 2007 roku. Choć on sam zdobył w nich mandat poselski, został odwołany z funkcji Szefa Kontrwywiadu Wojskowego, którą pełnił od 4 października 2006 roku.

- Dokumenty o odwołaniu wręczono mu na lotnisku, gdy szykował się do wylotu do Afganistanu - wspomina jeden z urzędników, który pracował dla świeżo powołanego wtedy rządu Donalda Tuska.

W samej Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, której centrala znajduje się przy warszawskiej ulicy Oczki, w listopadzie 2007 roku pojawiła się nowa ekipa pod dowództwem pułkownika Grzegorza Reszki.

Cztery certyfikaty

Wkrótce potem ruszyło "kontrolne postępowanie sprawdzające" wobec Antoniego Macierewicza. Weryfikowano, czy były szef i twórca tej służby daje gwarancję zachowania tajemnic. O problemach z dostępem posła PiS do tajemnic opinia publiczna dowiedziała się w październiku 2008 roku.

- Kancelarii Sejmu została przekazana decyzja Służby Kontrwywiadu Wojskowego o cofnięciu Antoniemu Macierewiczowi poświadczeń bezpieczeństwa - mówił wtedy dziennikarzom Krzysztof Luft, ówczesny dyrektor biura prasowego Sejmu.

Precyzując: chodziło o odebranie mu czterech certyfikatów, jakie posiadał od 2004 roku. To dzięki nim Macierewicz miał dostęp do krajowych dokumentów o klauzulach "ściśle tajne" oraz tajemnic NATO, Unii Europejskiej oraz Unii Zachodnioeuropejskiej, czyli istniejącej w latach 1954-2011 międzynarodowej organizacji wojskowej.

Baza tajnych danych

Dziennikarze tvn24.pl dotarli do źródłowego dokumentu, który opisuje, jakie dokładnie zarzuty sformułował wojskowy kontrwywiad wobec swojego byłego szefa. Pismo, które posiadamy, podpisał ówczesny minister w kancelarii premiera koordynujący działalność służb specjalnych Jacek Cichocki.

"[Antoni Macierewicz - red.] Godził się na funkcjonowanie w Biurze Ewidencji i Archiwum Służb Kontrwywiadu Wojskowego systemu teleinformatycznego o nazwie EO Baza służącego do przetwarzania informacji niejawnych stanowiących tajemnicę państwową o klauzuli ściśle tajne, mimo że nie spełniał ustawowych warunków w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego" - twierdził wojskowy kontrwywiad.

Jak wiadomo z publicznych wypowiedzi byłych szefów SKW, do EO Bazy trafiały najważniejsze tajemnice polskiej obronności, informacje dotyczące działalności obcych wywiadów na terenie kraju, a także dane agentów i informatorów wraz ze szczegółami dotyczącymi ich działalności.

"Ponadto Antoni Macierewicz wydawał podległym sobie funkcjonariuszom, żołnierzom i pracownikom cywilnym polecenia kompilacji niejawnych danych, a także sprawdzeń w Ewidencji Operacyjnej z naruszeniem przepisów o ochronie informacji niejawnych. (...) W toku postępowania kontrolnego udokumentowano, że zapoznawał się z dokumentami zawierającymi informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową bez odnotowywania tego faktu w kartach zapoznania z dokumentem" - zarzucali Macierewiczowi funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych każda osoba, która przeczytała dokument zawierający tajemnicę państwową, powinna zostawić swój podpis w specjalnej kartotece. To zabezpieczenie stosowane niemal na całym świecie, by w przypadku "przecieku" móc zawęzić krąg podejrzanych.

Równolegle sprawę EO Bazy badał prokuratorski pion przestępczości zorganizowanej i korupcji. Śledczy doszli do wniosku, że jej zawartość skopiowano na nośniki CD - jednak kopii nigdy nie odnaleziono.

Odwołanie do Tuska

Decyzję o odebraniu certyfikatów Antoni Macierewicz zaskarżył 30 października 2008 roku. Według ustawy o ochronie informacji niejawnych pierwszą instancją był premier Donald Tusk. W praktyce odwołanie rozpatrywał minister Cichocki.

Z posiadanego przez nas dokumentu wynika, że Macierewicz w kilkunastu punktach podważał decyzję Służby Kontrwywiadu.

"Postępowanie nie było prowadzone w kryterium legalizmu i obiektywizmu a w oparciu o partykularne cele polityczne" - brzmiał jego podstawowy zarzut.

Inne dotyczyły formalnych aspektów sprawy. Antoni Macierewicz miał nie zostać poinformowany o prawdziwych powodach wszczęcia postępowania, nie mógł się zapoznać z dowodami, a prowadzący postępowanie oficer był nieobiektywny, gdyż był żołnierzem zlikwidowanych przez niego Wojskowych Służb Informacyjnych.

Minister Cichocki nie uwzględnił odwołania. Podpisał się jeszcze pod koniec 2008 roku pod decyzją o odebraniu certyfikatów Macierewiczowi. Koordynator uznał, że SKW zasadnie i obiektywnie przeprowadziła postępowanie. Oddalił również zarzut o brak obiektywizmu prowadzącego postępowanie żołnierza, który faktycznie pochodził ze zlikwidowanych przez Macierewicza WSI.

"Przeprowadzający kontrolne postępowanie sprawdzające był pozytywnie zweryfikowany przez Komisję Weryfikacyjną i powołany do służby w SKW przez pana Antoniego Macierewicza" - podkreślał minister Cichocki.

Sąd: decyzje nieważne

Dopiero po tej decyzji ministra koordynującego działalność specsłużb dla Macierewicza otworzyła się możliwość zaskarżenia do sądów. Obecny szef MON odniósł sukces, wygrywając przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Szczegóły wyroku - jak we wszystkich innych sprawach związanych z poświadczeniami bezpieczeństwa - nie są oficjalnie dostępne opinii publicznej.

- Sąd uznał, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego nie była właściwa do prowadzenia postępowania kontrolnego. Według sądu powinna je przeprowadzić Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - mówi nam jeden z urzędników, który pracował wtedy w kancelarii premiera Donalda Tuska.

Według naszych nieoficjalnych informacji, po tej decyzji sądu ABW wszczęła postępowanie kontrolne. Szybko jednak zostało zakończone. Dlatego, że data ważności certyfikatów Antoniego Macierewicza i tak wygasła.

- To oznaczało, że postępowanie stało się bezcelowe i na mocy prawa musiało zostać zakończone - wyjaśnia nam były urzędnik kancelarii premiera zajmujący się sprawami "certyfikatów".

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl) //now / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Oficerowie izraelskiego wywiadu opowiedzieli dziennikarce amerykańskiej stacji CBS News o kulisach wrześniowej akcji z wybuchającymi pagerami Hezbollahu. Jak udało się doprowadzić do tego, że organizacja kupiła broń przeciwko sobie, która następnie trafiła do kieszeni tysięcy bojowników? 

Jak Hezbollah kupił od Izraela broń przeciwko sobie. Oficerowie o kulisach akcji z wybuchającymi pagerami

Jak Hezbollah kupił od Izraela broń przeciwko sobie. Oficerowie o kulisach akcji z wybuchającymi pagerami

Źródło:
CBS News

Reżim Orbana w coraz większym stopniu charakteryzuje się tym, że przyjmuje upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - powiedział w telewizji ATV lider węgierskiej opozycji Peter Magyar. Według niego premier Węgier Viktor Orban "wciąga kraj w międzynarodowe skandale, dając azyl Marcinowi Romanowskiemu".

"Orban wciąga nas w międzynarodowe skandale". Lider opozycji o azylu dla Romanowskiego

"Orban wciąga nas w międzynarodowe skandale". Lider opozycji o azylu dla Romanowskiego

Źródło:
PAP

Prokuratura Krajowa poinformowała o zwolnieniu z aresztu youtubera Kamila "Buddy" L. oraz jego partnerki Aleksandry "Grażynki" K. Tymczasowe aresztowanie zostało zamienione na poręczenie majątkowe.

Uchylono areszt "Buddzie" i "Grażynce". Dzień przed wigilią wrócili do domu

Uchylono areszt "Buddzie" i "Grażynce". Dzień przed wigilią wrócili do domu

Źródło:
tvn24.pl

Bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Chido, który uderzył w Mozambik, wzrósł do 120 osób - podały w poniedziałek lokalne władze. Żywioł wyrządził też ogromne zniszczenia na Majotcie, francuskim terytorium zamorskim. W związku z tą katastrofą poniedziałek został ogłoszony dniem żałoby narodowej we Francji.

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Źródło:
PAP, Reuters

Trasa S8 na wysokości miejscowości Budykierz w powiecie wyszkowskim została zablokowana w kierunku Warszawy. Kierowca auta osobowego wjechał w samochód, który ciągnął przyczepę z jachtem. Łódź spadła na jezdnię.

Rozbite auta i jacht zablokowały trasę ekspresową

Rozbite auta i jacht zablokowały trasę ekspresową

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Premier Grenlandii Mute Egede oświadczył, że należąca do Danii wyspa nie jest na sprzedaż i nigdy nie będzie. Dzień wcześniej prezydent elekt USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "posiadanie" Grenlandii to dla Waszyngtonu "absolutna konieczność".

"Grenlandia jest nasza. Nie jesteśmy na sprzedaż". Premier odpowiada na słowa Trumpa

"Grenlandia jest nasza. Nie jesteśmy na sprzedaż". Premier odpowiada na słowa Trumpa

Źródło:
PAP

Dzień po spotkaniu premiera Słowacji Roberta Ficy z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał, że interesy szefa słowackiego rządu z Kremlem są zagrożeniem dla Bratysławy i Europy, a także pomagają Rosji w finansowaniu inwazji na Ukrainę.

Fico spotkał się z Putinem. Zełenski: czym mu się płaci i czym on odpłaca?

Fico spotkał się z Putinem. Zełenski: czym mu się płaci i czym on odpłaca?

Źródło:
PAP
"Nie dam rady się dźwignąć, nie ma szans, jak nie będzie pomocy z gminy, z rządu"

"Nie dam rady się dźwignąć, nie ma szans, jak nie będzie pomocy z gminy, z rządu"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na trasie S7 w rejonie węzła Opacz doszło do zderzenia czterech samochodów osobowych i autobusu miejskiego. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kierowców czekały utrudnienia przy wyjeździe ze stolicy. Korek utworzył się także na autostradzie A2 między Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim. Powodem była kolizja trzech aut.

Karambol na wyjeździe z Warszawy, kolizja na autostradzie A2

Karambol na wyjeździe z Warszawy, kolizja na autostradzie A2

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny konwojowanego przez policję na przesłuchanie. Trwa wyjaśnianie, w jaki sposób 42-latek doznał obrażeń, które doprowadziły do jego śmierci. Na tym etapie postępowania śledczy wykluczyli udział osób trzecich.

Mężczyzna zmarł podczas policyjnego konwoju. Pierwsze ustalenia

Mężczyzna zmarł podczas policyjnego konwoju. Pierwsze ustalenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryszard Petru (Polska 2050) poinformował w poniedziałek, że w Wigilię przez kilka godzin będzie pracował w jednym z dyskontów Biedronki w Warszawie. Jego zdaniem to pewien gest, który ma otworzyć dyskusję o tym, że każda praca jest ważna. - Tu nie chodzi o politykę - przekonywał.

Petru w Biedronce. Podał stawkę

Petru w Biedronce. Podał stawkę

Źródło:
PAP

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Warszawski sąd nie uwzględnił zażalenia obrońcy Michała Wosia na postanowienie prokuratora o zastosowaniu środków zapobiegawczych - przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. W sierpniu prokurator postawił posłowi PiS zarzuty oraz zastosował dozór policji i zakaz kontaktowania się z kilkudziesięcioma osobami. W ocenie rzecznika Prokuratury Krajowej sąd "potwierdził skuteczność przedstawienia zarzutów" oraz "prawdopodobieństwo, iż Woś popełnił zarzucane mu przestępstwo".

Zażalenie w sprawie Wosia odrzucone. "Sąd potwierdził skuteczność przedstawienia zarzutów"

Zażalenie w sprawie Wosia odrzucone. "Sąd potwierdził skuteczność przedstawienia zarzutów"

Źródło:
TVN24

Asma al-Asad, żona obalonego syryjskiego dyktatora, który znalazł schronienie w Rosji, nie jest zadowolona z życia w Moskwie - poinformował portal telewizji Al Dżazira. Arabskie i tureckie media przekazały, że złożyła też w Rosji pozew rozwodowy. O małżeństwie Asadów postanowił w tej sytuacji wypowiedzieć się sam rzecznik Kremla, który wszystkiemu zaprzeczył.

Media: Żona Asada chce rozwodu. Rzecznik Kremla: żona Asada nie chce rozwodu

Media: Żona Asada chce rozwodu. Rzecznik Kremla: żona Asada nie chce rozwodu

Źródło:
PAP, Meduza, Interfax

Lekarze pogotowia ratunkowego w Wielkiej Brytanii wydali w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące plastikowych kulek, znanych też jako kulki hydrożelowe czy koraliki wodne. Specjaliści zalecają, by nie wręczać ich na święta dzieciom poniżej piątego roku życia. Dlaczego kolorowe kulki mogą być niebezpieczne?

Taki prezent jest niebezpieczny. Lekarze medycyny ratunkowej ostrzegają

Taki prezent jest niebezpieczny. Lekarze medycyny ratunkowej ostrzegają

Źródło:
BBC, The Guardian

Nad ranem deweloper, ignorując zakaz prowadzenia robót, zburzył kamienicę przy Łuckiej - poinformował w poniedziałek stołeczny konserwator zabytków. Budynek został jesienią wykreślony z rejestru zabytków, ale trwa postępowanie o objęcie ochroną konserwatorską jego murów obwodowych. "Zabytkowej kamienicy przy Łuckiej w zasadzie już nie ma" - przyznali urzędnicy.

"Zabytkowej kamienicy przy Łuckiej w zasadzie już nie ma"

"Zabytkowej kamienicy przy Łuckiej w zasadzie już nie ma"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Służby w Gwatemali uwolniły z rąk fundamentalistycznej żydowskiej sekty Lev Tahor 160 dzieci i nastolatków. Operację przeprowadzono po ucieczce z sekty czwórki nieletnich osób, które zaalarmowały władze.

160 dzieci i nastolatków uwolnionych z fundamentalistycznej żydowskiej sekty

160 dzieci i nastolatków uwolnionych z fundamentalistycznej żydowskiej sekty

Źródło:
PAP, "New York Times"

Uczniowie szkoły zawodowej w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie) wrzucili do sieci dwa filmiki, na których pokazują ciasta w formie swastyk, wykonują nazistowskie gesty i odpalają petardy. Jak tłumaczy dyrektorka placówki, do zdarzenia doszło po wigilii klasowej, podczas chwilowej nieobecności nauczyciela.

Ciastka w formie swastyk i nazistowskie pieśni w szkole. Uczniowie nagranie wrzucili do sieci

Ciastka w formie swastyk i nazistowskie pieśni w szkole. Uczniowie nagranie wrzucili do sieci

Źródło:
Gazeta Wyborcza/TVN24
Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?

Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl