Ustawy o weryfikacji covidowej nie ma w harmonogramie Sejmu. Wiceminister zdrowia informuje o poprawce posłanki klubu PiS

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Co zrobi PiS w związku z epidemią i ustawą o weryfikacji covidowej? Relacja Agaty Adamek
Co zrobi PiS w związku z epidemią i ustawą o weryfikacji covidowej? Relacja Agaty AdamekTVN24
wideo 2/28
Co zrobi PiS w związku z epidemią i ustawą o weryfikacji covidowej? Relacja Agaty AdamekTVN24

We wtorek odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego z posłami, którzy sprzeciwiają się ustawie o weryfikacji covidowej. Wnioskodawca projektu Czesław Hoc (PiS) po komisji wyrażał nadzieję, że ustawa zostanie poddana pod głosowanie już w tym tygodniu. Dzień później stwierdził, że wszystko wskazuje na to, że ustawy w porządku obrad nie będzie. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował z kolei, że sprzeciwiająca się ustawie posłanka zgłosiła do niej poprawkę. Zapowiedział, że wystąpi w tej sprawie do konsultantów.

Sejmowa komisja zdrowia rozpatrzyła we wtorek i pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. Głosowało 37 posłów - za było 21 posłów, przeciw - 10, wstrzymało się 6. Teraz projekt ma trafić do dyskusji na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

W tym samym czasie w kancelarii premiera Kaczyński, Morawiecki i Terlecki spotkali się z antyszczepionkową grupą posłów klubu PiS. Wśród nich byli: Teresa Hałas, Sławomir Zawiślak, Maria Kurowska, Janusz Kowalski, a także Anna Maria Siarkowska, której poprawka, by z obowiązku szczepień zwolniono osoby, u których wykryto obecność przeciwciał, została we wtorek odrzucona przez komisję. Grupa posłów sprzeciwia się zapisom projektu, mówiąc o "segregacji sanitarnej".

Zdjęcie ze spotkania Siarkowska zamieściła na Twitterze. Widać na nim wchodzącego do pomieszczenia Terleckiego. Jak zauważyła reporterka TVN24 Agata Adamek, nie opublikowano zdjęć, na których widać, że w spotkaniu uczestniczyli zarówno premier, jak i prezes PiS.

"Wykazywaliśmy bezprawność i bezsens sanitarnej segregacji. Ubolewam, że nasze argumenty merytoryczne nie zostały przyjęte" - napisała. W kolejnym wpisie opisała, że "zdjęcie było robione przed spotkaniem" i zapewniła, że "odbyło się ono w szerszym gronie".

Z kolei posłanka Maria Kurowska napisała, że "w długiej dyskusji" politycy przedstawili "wiele merytorycznych argumentów, których PJK (prezes Jarosław Kaczyński - red.) wysłuchał z otwartością i zrozumieniem". "Wciąż wierzę, że nasze argumenty zostaną przyjęte" - dodała.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Premier i prezes PiS spotkali się z posłami klubu, którzy sprzeciwiają się projektowi ustawy o weryfikacji covidowej
Premier i prezes PiS spotkali się z posłami klubu, którzy sprzeciwiają się projektowi ustawy o weryfikacji covidowejTVN24

Hoc: w czwartek możemy głosować

Po zakończeniu posiedzenia sejmowej komisji zdrowia przedstawiciel wnioskodawców poseł PiS Czesław Hoc przyznał: - Zdajemy sobie sprawę, że ustawa jest bardzo ostrożna, bardzo koncyliacyjna, przyjazna w pewnych aspektach, chociażby dla tych przedsiębiorców, którzy zmobilizują swoją załogę do zaszczepienia i będą przyjmować klientów zaszczepionych bądź ozdrowieńców, bądź z ważnym testem.

Pytany, kiedy prawo wejdzie w życie, Hoc odparł, że "dość szybko". - Jeśli jutro (w środę - red.) zrobimy drugie czytanie, to w czwartek możemy już głosować - mówił. Posiedzenie Sejmu potrwa od środy do czwartku.

Siarkowska: mam nadzieję, że wnioski, również polityczne, zostaną wyciągnięte

Sceptyczna wobec szczepień posłanka klubu PiS Anna Maria Siarkowska w środę w Sejmie pytana była o wtorkowe spotkanie.

- Spotkanie było bardzo merytoryczne i mam nadzieję, że odpowiednie wnioski, również polityczne, zostaną z niego wyciągnięte - mówiła. Na kolejne pytania nie odpowiedziała.

Siarkowska: Spotkanie było merytoryczne. Mam nadzieję, że odpowiednie wnioski, również polityczne, zostaną wyciągnięte
Siarkowska: Spotkanie było merytoryczne. Mam nadzieję, że odpowiednie wnioski, również polityczne, zostaną wyciągnięte TVN24

Mniej pewności w sprawie wprowadzenia ustawy do porządku obrad

Tego dnia odbyło się posiedzenie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Po nim Hoc rozmawiał z dziennikarzami. - Na razie nie wiemy, wszystko w swoim czasie. Sukcesywnie posuwamy się do przodu - mówił. Na przypomnienie, że dzień wcześniej był pewny wprowadzenia ustawy do porządku aktualnych obrad sejmowych, Hoc odpowiedział: - Może być. Zobaczymy, zobaczymy. Na pewno będzie jeszcze dyskusja.

- Na razie wynika, że nie będzie (w porządku obrad - red.) - przyznał.

Hoc pytany, czy ustawa o weryfikacji covidowej trafi do harmonogramu najnowszego posiedzenia: na razie nie wiemy
Hoc pytany, czy ustawa o weryfikacji covidowej trafi do harmonogramu najnowszego posiedzenia: na razie nie wiemyTVN24

Wiceminister zdrowia o poprawce posłanki Siarkowskiej

O pracę nad ustawą pytany był w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który przekazał, że wczoraj, podczas prac nad tą ustawą posłanka Siarkowska "zgłosiła jedną poprawkę, która mówi, aby zwolnić ze szczepienia osoby, które mają wysoki poziom przeciwciał, czyli de facto są ozdrowieńcami".

- Poprawka ta może mieć dalszy ciąg, może być uwzględniona. Wystąpiłem dzisiaj do konsultantów, aby wypowiedzieli się, czy to z punktu czysto medycznego jest do przegłosowania, czy jest teoretycznie możliwość do określenia, że dany poziom przeciwciał zabezpiecza nas przed zachorowaniem i nie trzeba wykonywać szczepienia - opisał.

Na przypomnienie, że eksperci wiedzą i informują o tym, że to nie przechorowanie, a szczepionka zabezpiecza, Kraska odparł: - Chcemy mieć twardy dowód.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny w publikacji z listopada 2021 roku zwraca uwagę, że "otrzymujemy coraz więcej dowodów na to, że naturalna odporność nie jest tak skuteczna jak odpowiedź po szczepieniu".

"Nawet jeżeli osoba przeszła COVID-19, powinna się zaszczepić. Szczepienie może skutecznie zwiększyć i poprawić ochronę przed ponownym zachorowaniem, szczególnie jeżeli dotyczy wariantu delta" - wyjaśniono. Zauważono przy tym, że reinfekcje u ozdrowieńców wywołane bardziej zjadliwym wariantem delta - dominującym w tym momencie w Polsce - są częstsze w porównaniu do tych odnotowywanych wcześniej wobec wariantu wyjściowego wirusa.

Kraska o poprawce Siarkowskiej: może być uwzględniona, wystąpiłem do konsultantów
Kraska o poprawce Siarkowskiej: może być uwzględniona, wystąpiłem do konsultantówTVN24

Rzecznik rządu: te przepisy powinny wejść w życie

W środę w programie "Tłit" Wirtualnej Polski rzecznik rządu Piotr Mueller pytany o to spotkanie z posłami powiedział, że argumenty obu stron są ogólnie znane. - My uważamy, że te przepisy powinny wejść w życie, że one są elementem realizacji działań przeciwepidemicznych, szczególnie że w tych przepisach jest mowa również o tym, że alternatywą do zaszczepienia jest weryfikacja testem, czyli, krótko mówiąc, że można na bieżąco się testować, jeżeli ktoś z jakichś przyczyn nie chce się zaszczepić - powiedział.

Na uwagę, że prezes PiS i premier nie potrafią przekonać grupy posłów, rzecznik podkreślił, że "świadczy to o różnicy zdań - podobnie jak są różnice zdań w innych klubach parlamentarnych". - Nie zmienia to faktu, że my, kierownictwo naszej partii, staramy się przekonywać naszych posłów - powiedział i podkreślił, że projekt ustawy o weryfikacji jest pewnego rodzaju kompromisem.

Pytany, czy projekt ustawy przejdzie w Sejmie, odpowiedział: "Jestem przekonany, że tak". Dopytywany, czy przy wsparciu opozycji, odparł z kolei: "Być może nie będzie nawet potrzebne do tego wsparcie opozycji".

Autorka/Autor:pp, akw/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@MariaKurowskaPL

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow prognozuje, że siły rosyjskie w ciągu najbliższych miesięcy spróbują zaatakować Ukrainę z północy. Rosja grozi, że wysadzi tamy w Kijowie i Kaniowie - informuje ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, RBK-Ukraina, PAP, tvn24.pl

- Jeśli pan premier Viktor Orban składał wizytę w imieniu Węgier, to i tak powiedziałbym, że jest to trudno wytłumaczalne wobec pełnoskalowej wojny, z jaką mamy do czynienia i stopnia intensywności tej wojny - mówił w "Faktach po Faktach" o wizycie Orbana w Moskwie Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Źródło:
TVN24

41-letni mężczyzna w sobotę wszedł wraz ze swoim 6-letnim synem do zalewu Nakło-Chechło (Śląskie). Po chwili obaj znaleźli się pod wodą. Na brzeg wyciągnął ich świadek zdarzenia.

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Źródło:
tvn24.pl

Synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

48-letni polski alpinista nie przeżył wypadku podczas wejścia na Dwie Wieże we wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji. O tragicznym zdarzeniu poinformowało słowackie pogotowie górskie.

Polak zginął w słowackich górach

Polak zginął w słowackich górach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W burzach mocno wieje i obficie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wiatr rozpędza się do 70 km/h

Gdzie jest burza? Wiatr rozpędza się do 70 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden z dronów Shahed, używanych przez rosyjską armię do ataków na Ukrainę, wleciał na Białoruś w sobotę o godzinie trzeciej nad ranem i przeleciał ponad 350 kilometrów - podał niezależny kanał Biełaruski Hajun. Do przechwycenia drona poderwano śmigłowiec i myśliwiec - poinformował.

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Źródło:
Biełaruski Hajun, tvn24.pl

Był doświadczonym pilotem, wylatał ponad 2000 godzin. W piątek 12 lipca major Robert Jeł zginął tragicznie w Kosakowie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik. Przyczyny tragedii są wyjaśniane. Niespełna dwa tygodnie temu z majorem rozmawiał nasz reporter Artur Molęda.

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Plenerowy festiwal Audioriver w Łodzi został w piątkowy wieczór przerwany z powodu burzy. W sobotę organizatorzy poinformowali, że impreza będzie kontynuowana do niedzieli. Zaapelowali jednak, by uczestnicy na bieżąco śledzili ich komunikaty.

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Księżna Kate pojawi się na niedzielnym finale Wimbledonu mężczyzn - poinformował Pałac Kensington. Będzie to jej drugie publiczne wystąpienie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej.

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Ratownicy odnaleźli ostatniego poszukiwanego górnika w kopalni Rydułtowy, w której w czwartek doszło do wstrząsu. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował, że mężczyzna żyje. - Jest przygotowywany do transportu na powierzchnię, jest w stanie komunikatywnym, został opatrzony przez lekarza - powiedział prezes Polskiej Grupy Górniczej, Leszek Pietraszek.

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24, TVN24

- Były już próby zamachu na Władimira Putina, ale - jak widać - do tej pory się nie powiodły - ujawnił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Więcej szczegółów w tej sprawie nie przekazał.

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Źródło:
PAP, Agientstwo

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

34-letni mężczyzna został w sobotni poranek aresztowany w Anglii pod zarzutem morderstwa - pisze BBC. Chodzi o sprawę dwóch walizek z ludzkimi szczątkami, które zostały znalezione w nocy ze środy na czwartek w południowo-zachodniej części kraju.

Dwie walizki na moście, w środku ludzkie szczątki. Aresztowano mężczyznę

Dwie walizki na moście, w środku ludzkie szczątki. Aresztowano mężczyznę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło atak na miasto Chan Junus w Strefie Gazy. Jak twierdzi armia, celem był dowódca wojskowy Hamasu Mohammed Deif. Według lokalnych władz, w ataku zginęło co najmniej 71 Palestyńczyków, a blisko 300 osób zostało rannych. Co najmniej 17 Palestyńczyków zginęło z kolei w izraelskim ataku na salę modlitw w obozie dla uchodźców położonym na zachód od miasta Gaza - podały władze w Gazie.

Twierdzą, że celem był dowódca Hamasu. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Twierdzą, że celem był dowódca Hamasu. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Nie żyje Stanisław Wielgus, pilot doświadczalny, konstruktor i instruktor lotniczy. Jego kariera trwała nieprzerwanie 56 lat. Zmarł w piątek w wieku 97 lat. Wielgus w czasie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej, walczył z partyzantce.

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Źródło:
dlapilota.pl
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycyny pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl