Co z ustawą o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich? Głos z Pałacu Prezydenckiego

Autor:
akr
/ prpb
Źródło:
TVN24
Doradca prezydenta o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich: będziemy bardzo uważnie przyglądać się tej ustawie
Doradca prezydenta o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich: będziemy bardzo uważnie przyglądać się tej ustawieTVN24
wideo 2/12
TVN24Doradca prezydenta o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich: będziemy bardzo uważnie przyglądać się tej ustawie

Będziemy bardzo, bardzo uważnie przyglądać się tej ustawie, analizować ją, weryfikować pod względem prawnym, ale także i w związku sytuacją polityczną - powiedział doradca prezydenta Łukasz Rzepecki, pytany o ustawę dotyczącą komisji do spraw badania wpływów Rosji. Dopytywany, czy głowa państwa rozważa weto, odparł, że "prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji".

Większość sejmowa przyjęła w piątek po południu "lex Tusk", czyli proponowaną przez PiS ustawę w sprawie powołania Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Teraz przepisy czekają na decyzję prezydenta.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ustawa o komisji do zbadania wpływów rosyjskich. Co się w niej znajduje

Co zrobi prezydent? "Będziemy bardzo, bardzo uważnie przyglądać się tej ustawie"

Doradca Andrzeja Dudy, Łukasz Rzepecki, był pytany w sobotę, czy ustawa trafiła już do prezydenta. - Z tego co wiem, najprawdopodobniej tak. Rozpoczęły się wstępne analizy. Będziemy bardzo, bardzo uważnie przyglądać się tej ustawie, analizować ją, weryfikować pod względem prawnym, ale także i w związku sytuacją polityczną - mówił. - Bo widzimy, że bardzo dużo negatywnych emocji wywołuje ta ustawa - dodał.

Doradca dopytywany, czy głowa państwa rozważa weto, odparł, że "prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji". - Ma cztery możliwości: podpisanie, zawetowanie i wysłanie do Trybunału Konstytucyjnego: w trybie prewencyjnym czy następczym - wskazywał Rzepecki.

- Jak to się mówi, piłka jest w grze. Zobaczymy, w którym kierunku pójdą analizy i jaka będzie ostateczna decyzja prezydenta - dodał.

Komisja do zbadania wpływów rosyjskich. Doradca prezydenta: prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji
Komisja do zbadania wypływów rosyjskich. Doradca prezydenta: prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzjiTVN24

Na pytanie, czy Duda może podjąć decyzję wcześniej niż w 21 dni, Rzepecki powiedział: - Na pewno będzie podjęta ta decyzja w terminie konstytucyjnym.

Na uwagę, że podczas prac nad ustawą pojawiały się głosy, że jest ona niekonstytucyjna i nawet Biuro Legislacyjne Sejmu podnosiło takie wątpliwości i pytanie, czy prezydent weźmie to pod uwagę, doradca odparł: - Prezydent weźmie wszystkie zdania pod uwagę, tak jak zawsze to robi.

- Trwają analizy w biurze prawnym kancelarii prezydenta. Nasze komórki analizują tę ustawę także pod względem konstytucyjności - dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości