Historyczny pozew. Zapisami ustawy o IPN w argentyński portal

[object Object]
Argentyński portal ścigany z zapisów ustawy o IPNtvn24
wideo 2/23

O Polsce w Ameryce Południowej dawno nie było tak głośno. Według Reduty Dobrego Imienia argentyński portal gazety "Pagina/12" naruszył dobre imię narodu polskiego, więc po raz pierwszy powołano się na zapisy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zapytani przez redakcję "Czarno na białym" eksperci są zgodni - takie działanie przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego.

6 lutego prezydent Andrzej Duda ogłosił, że podpisuje nowelizację ustawy o IPN. Jej zapisy w ciągu następnego miesiąca wywołały poważny kryzys na linii Polska-Izrael, zgrzyt w stosunkach polsko-amerykańskich. Wreszcie przyniosły sprzeczne komunikaty z samego obozu władzy, który ustawę przygotował.

"W zasadzie nie napisali nic złego"

Ustawa nadal obowiązuje mimo skierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego. Kontrowersje. Szczególne kontrowersje budzi w niej ten zapis: "Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie (...) podlega karze grzywny lub karze pozbawienia wolności do lat 3". - Jeżeli państwo mówi, że za popełnienie czegoś można pójść siedzieć na trzy lata, to ja oczekuję, że mi państwo określi co to jest, to coś - komentuje Konstanty Gebert, publicysta "Gazety Wyborczej". Dodaje, że świadomie i celowo złamał polskie prawo. Teraz czeka na pozew. - Istotnie, naruszyłem tę ustawę. Napisałem, że liczni członkowie narodu polskiego ponoszą współodpowiedzialność za niektóre nazistowskie zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. Jeżeli to nie narusza ustawy, no to ustawa jest pusta. Naprawdę nie trzeba szukać w Argentynie - wyjaśnia Gebert.

Ale to właśnie Argentyna znalazła się na celowniku i popularny tam portal Pagina12. Autor o żydowskich korzeniach w tekście zatytułowanym "Znajome twarze" porusza temat zbrodni w Jedwabnem.

- W zasadzie nie napisali nic złego, poza przypomnieniem pewnych wydarzeń historycznych o mordzie w Jedwabnem i tak dalej. Problem był taki, że tekst zilustrowano zdjęciem nieodpowiednim do tekstu - ocenia dr hab. Radosław Sajna, ekspert od mediów hiszpańskojęzycznych z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

"W pomyłce nie ma nic uwłaczającego"

Tekst traktujący o Jedwabnem został opatrzony fotografią zamordowanych już po wojnie przez komunistyczne władze Żołnierzy Wyklętych. To wystarczyło, by przeciwko wydawcy portalu wytoczyć najcięższe działa i oskarżyć o naruszenie dobrego imienia narodu polskiego. Jak tłumaczyła Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia, "jest to pierwszy proces, w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN. Ustawa (...) uprawnia organizacje zajmujące się obroną dobrego imienia Polski (...) do występowania w sprawach sądowych jako powód".

- Zupełnie nie rozumiem, o co Reduta chciała oskarżyć Pagina12, czyli portal, który zamieścił to zdjęcie, ponieważ w pomyłce nie ma nic uwłaczającego - dziwi się Konstanty Gebert. Według Reduty jest i żąda takich przeprosin następującej treści od wydawcy portalu: "przeprasza za naruszenie dobrego imienia Naród Polski".

Od kilku dni redakcja "Czarno na białym" próbowała skontaktować się z Redutą Dobrego Imienia. Kolejne telefony i maile pozostały bez odpowiedzi.

"W tej chwili ukazały się dziesiątki artykułów"

Rozmawiać nie chciał także autor tekstu. Na pytanie, dlaczego redakcja nie przyznała się do błędu i nie zmieniła zdjęcia, przedstawiciel portalu odpowiada wymijająco.

- To byłoby bardzo interesujące rozmawiać o błędach każdego na świecie, w tym gazety "Pagina/12". Jeżeli nie bylibyśmy teraz celem nielegalnego prawa w Polsce - mówi Martin Granowsky z "Paginy/12".

O tekście i zapowiedzi procesu z Polski zaczęły rozpisywać się kolejne argentyńskie gazety.

- O ile się orientuje, to dużego szumu medialnego tam nie ma - mówił nam przez telefon Maciej Świrski. Obecnie szef Polskiej Fundacji Narodowej jeszcze dwa lata temu przewodniczył Reducie Dobrego Imienia i konsultował właśnie nowelizację ustawy o IPN, z której dziś Reduta korzysta.

- Te publikacje na temat Jedwabnego na pewno by nie były głośne, gdyby nie pozew, którzy rzeczywiście nagłośnił sprawę. Może nie tyle antysemityzmu w Polsce, co tego, że uruchomiono tę ustawę - ocenia Sajna.

Jak podkreśla Marek Grela - doświadczony dyplomata, były wiceminister spraw zagranicznych i dyrektor do spraw Ameryki Łacińskiej przy Radzie Unii Europejskiej - odzew po pozwie przeciwko argentyńskiemu portalowi jest bardzo duży. - To nie był jeden artykuł, w tej chwili ukazały się dziesiątki artykułów. One mówią, co się dzieje we współczesnej Polsce, że jest pod naciskami Unii Europejskiej, że jest w konflikcie z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. Obudzono pewne zainteresowanie, które w tym świecie nie było ważne - wyjaśnia Grela.

Dyplomata dodaje, że "mówienie o ograniczeniu swobody pisania, ukarania kogoś za artykuł, jest uznane za wielką obrazę kraju, który strasznie ucierpiał w okresie dyktatury wojskowej".

"Ustawa wywołała negatywną reakcję w społeczeństwie"

- Mówią, że to jest cenzura i że pozew jest przeciw prawu - tak Noli Szymanowski, mieszkanka Buenos Aires mająca polskie korzenie, mówi o reakcji argentyńskiej opinii publicznej na zapowiedź pozwu z Polski. Do zarzutów o cenzurze odniosła się sama Reduta Dobrego Imienia: "Nie można mówić w tym przypadku o cenzurze – tekst wraz ze zdjęciem był i jest nadal dostępny w internecie, zaś cenzura polega na tym, by pewnych treści nie udostępniać i w ogóle nie publikować". - W Argentynie ta ustawa wywołała istotną reakcję w społeczeństwie, reakcję negatywną - zapewnia Ariel Cohen Sabban, prezes Stowarzyszeń Żydowskich w Argentynie DAIA. Spotkał się on we wtorek w Polsce z wiceministrem spraw zagranicznych Markiem Magierowskim. - Powiedział, że celem tej ustawy nie jest zaprzeczanie temu, co się stało tu w Polsce wtedy, w epoce nazizmu - mówi Sabban. W tym samym czasie do Argentyny poleciał Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP. Spotkał się z tamtejszą Polonią, Była tam także Noli Szymanowski. - Oficjalnie nic nie powiedział o tej sprawie - relacjonuje. Jak mówi Marek Grela, takie sprawy powinno się załatwiać na drodze dyplomatycznej, a nie sądowej. - Gdy był artykuł nieprzychylny, to z reguły reagowała placówka (dyplomatyczna - red.), rozmawiała z dziennikarzem, domagała się sprostowania, pisano list do gazety. To, co się w cywilizowanym świecie stosuje - wyjaśnił dyplomata. Argentyński portal pozwu z Polski się nie obawia. - Pozew mi się nie podoba. Potencjał tego nielegalnego pozwu jest skierowany przeciwko wolności wypowiedzi - mówi Granowsky. Jak ustalili reporterzy "Czarno na białym", 13 marca w Sądzie Okręgowym zapadło zarządzenie o zwrocie pozwu z uwagi na jego nieopłacenie. Reduta Dobrego Imienia nie zapłaciła 600 złotych opłaty, która jest wymagana przy składaniu takiego pozwu.

Autor: PTD\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Aplikacja TikTok domaga się szerokich uprawnień dostępowych podobnie jak inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jednak używanie TikToka budzi większe emocje ze względu na powiązania z Chinami - uważa Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24. Wtóruje mu Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa serwisu Niebezpiecznik, który zauważa, że ostatecznie to użytkownik kontroluje, jakie informacje komu udostępnia.

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

Źródło:
PAP

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" ekshumowali w Wylinach-Rusi (woj. podlaskie) szczątki polskiego żołnierza, który zginął podczas kampanii wrześniowej. Relacja o tych wydarzeniach przetrwała w pamięci rodziny tutejszego gajowego, który w 1939 roku zauważył ciało na polu i pochował je w pobliskim lesie.

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Źródło:
tvn24.pl

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Mamy pierwszą osobę w Polsce ukaraną za mówienie "patodeweloperka", to aktywista Miasto Jest Nasze - informuje współzałożyciel stowarzyszenia i od niedawna stołeczny radny Jan Mencwel. W uzasadnieniu sąd podnosi, że odbiór tego sformułowania jest "negatywny", a w stosunku do dewelopera, o którym pisał aktywista, jest "obraźliwe" i "nie znajduje żadnego uzasadnienia".

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedna osoba została ranna w karambolu, do którego doszło w Gdańsku na obwodnicy Trójmiasta. Zderzyło się tam sześć samochodów.

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Nowosiedlice pod Oleśnicą (woj. dolnośląskie). Motocyklista uderzył w ciągnik rolniczy i spłonął razem z pasażerem. Policjanci, którzy wyjaśniają okoliczności zdarzenia, nadal ustalają tożsamość ofiar wypadku

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Źródło:
tvn24.pl

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej inwigilowaną grupą czuli się politycy PiS. I oni sami mówili, że uważają, że są podsłuchiwani, bo dyscyplina i utrzymanie klubu jest priorytetem - mówił w "Kawie na ławę" Przemysław Wipler z Konfederacji. - Podgryzacie sobie aorty, kopiecie się po kostkach, nie wierzycie sobie, zaglądacie sobie za firanki, podsłuchujecie siebie nawzajem, inwigilujecie. To jest obraz partii upadłej - powiedział o PiS wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Źródło:
TVN24

Dziesięć dni temu w Nowym Jorku rozmawiałem z prezydentem Donaldem Trumpem o konferencji, którą atakuje Donald Tusk - napisał na platformie X Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Tym samym odniósł się do wcześniejszego wpisu premiera na temat Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w konferencji środowisk prawicowych CPAC w Budapeszcie i nazwał Viktora Orbana "swoim przyjacielem".

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

21 procent badanych Polaków chce handlu w każdą niedzielę, dokładnie taki sam odsetek oczekuje całkowitego zakazu otwarcia sklepów w siódmy dzień tygodnia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

Źródło:
PAP

Iracka gwiazda mediów społecznościowych Ghufran Sawadi, znana jako Umm Fahad, została zastrzelona w piątek wieczorem przed swoim domem w Bagdadzie - poinformowało CNN źródło w policji.

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Źródło:
CNN

Hamas otrzymał propozycję Izraela w sprawie rozejmu. Izrael mówił o "ostatniej szansie" na negocjacje przed atakiem na Rafah. Negocjacje spotkały się jednak ze sprzeciwem skrajnie prawicowych izraelskich ministrów, którzy nie zgadzają się na zawieszenie broni i ostrzegli premiera Benjamina Netanjahu, że jeśli odwoła ofensywę w Rafah, to doprowadzą do upadku rządu.

Izraelscy ministrowie nie chcą rozejmu i grożą Netanjahu upadkiem rządu

Izraelscy ministrowie nie chcą rozejmu i grożą Netanjahu upadkiem rządu

Źródło:
PAP
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Znajdowała się jedynie 10, 15 centymetrów pod ziemią. Została znaleziona w lesie w gminie Siennica Różana (woj. lubelskie). Mowa o ołowianej pieczęci papieża Benedykta XIV z lat 1740-1758, na którą trafił poszukiwacz z wykrywaczem metali, który chciał odszukać artefakty z czasów I wojny światowej. Zabytek ma trafić do muzeum. Zachował się w bardzo dobrym stanie. 

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Źródło:
PAP

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24