O 13:30 w czwartek ogłoszono, że tzw. ustawa medialna została podpisana przez prezydenta, około 18 została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie w dzień po publikacji, czyli w piątek. - Prezydentowi zależy na tym, by media publiczne były bezstronne, obiektywne i wiarygodne - tłumaczyła szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.
Prezydent podpisał ustawę o radiofonii i telewizji - poinformowała o godz. 13.30 szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. Około godz. 18 ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
- Pan prezydent z troską odnosi się do tego, żeby media publiczne w Polsce cechowały się wiarygodnością, rzetelnością i obiektywizmem - stwierdziła podczas konferencji Sadurska. - Pan prezydent z uwagą zapoznał się ze wszystkimi apelami, stanowiskami, które w ostatnim czasie docierają do kancelarii albo za pośrednictwem mediów kancelaria dowiaduje się o tych apelach - mówiła podczas konferencji prasowej Sadurska.
"Prezydent będzie obserwował media publiczne"
Sadurska stwierdziła, że prezydentowi "zależy na tym, żeby media publiczne w Polsce wykonywały swoją misję publiczną" i aby były "bezstronne, obiektywne i wiarygodne". Dodała, że dziś "trudno powiedzieć, żeby media publiczne cechowały się takimi właśnie kryteriami".
- Obserwujemy, że bardzo często subiektywna, własna opinia dziennikarza zastępuje obiektywną informację, która powinna docierać do telewidza lub radiosłuchacza - powiedziała szefowa kancelarii. - Pan prezydent dał szansę parlamentowi na stworzenie takich norm i przepisów prawnych, które zagwarantują w przyszłości, że media publiczne, narodowe będą rzetelne, obiektywne i wiarygodne - dodała.
Prezydent ma też obserwować media publiczne, żeby "cechowały się bezstronnością w stosunku do każdej strony sceny politycznej, żeby obiektywna informacja nie była mieszana z komentarzem". - Liczę na to, że nowe media narodowe będą wizytówką na arenie Europy - podsumowała Sadurska.
Sadurska poinformowała również, że prezydent podpisał dziś szereg ustaw, w tym ustawę o służbie cywilnej oraz nowelizację ustawy o systemie oświaty, czyli tzw. ustawę o sześciolatkach, jak również ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników czy ustawę o zintegrowanym systemie kwalifikacji.
Ustawa medialna
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych telewizji publicznej oraz Polskiego Radia, po uchwaleniu przez Sejm, została przyjęta przez Senat w czwartek 31 grudnia.
Nowe zarządy i rady (rady będą liczyć 3 członków) będą powoływane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Dodatkowo minister skarbu został zobowiązany do dostosowania statutów TVP, PR i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją.
Zarządy spółek mediów publicznych będą działać w dotychczasowym składzie do czasu powołania nowych władz na podstawie zmienionych przepisów. Nie będą mogły jednak - bez zgody ministra skarbu państwa - "dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani czynności z zakresu prawa pracy, z których wynikałyby dla spółki nowe zobowiązania".
Ustawa spotkała się z krytyką chociażby pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, który w tej sprawie skierował list do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Z kolei komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Gunther Oettinger jest zaniepokojony zmianami w ustawie medialnej i chce uruchomienia mechanizmu postawienia Polski pod nadzorem.
Znowelizowana ustawa wejdzie w życie dzień po publikacji, czyli w w piątek. Nowela straci moc z dniem 30 czerwca 2016 r.
Autor: kło,mart,js//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24