Oświadczenie Zarządu Izby Wydawców Prasy w sprawie ustawy anty-TVN

TVN BUDYNEK
Oświadczenie Zarządu Izby Wydawców Prasy w sprawie ustawy anty-TVN
Źródło: TVN24

O sile i znaczeniu stacji TVN dla sfery polskiej wolności słowa świadczy jej wielomilionowa publiczność. To jej wybory w państwie demokratycznym winny rozstrzygać o kontynuacji misji nadawcy, a nie jakkolwiek rozumiana polityka - pisze Zarząd Izby Wydawców Prasy w oświadczeniu dotyczącym ustawy medialnej przygotowanej przez grupę posłów PiS.

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca późnym wieczorem do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy w uzasadnieniu. W zgodnej opinii obserwatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.

Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: PROJEKT USTAWY ANTY-TVN A KONCESJA DLA TVN24 I TVN – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

"W sensie formalno-prawnym TVN powinna korzystać z praw nabytych"

Oświadczenie w sprawie ustawy anty-TVN wydał w czwartek Zarząd Izby Wydawców Prasy, który podkreślił, że "z uwagą przygląda się planom nowelizacji Ustawy o Radiofonii i Telewizji w zakresie ograniczania prawa obecności podmiotów spoza EOG na polskim rynku mediów elektronicznych".

"Okoliczności ogłoszenia tego projektu, tryb i liczne komentarze inicjatorów nowelizacji jednoznacznie wskazują, że ostrze regulacji ma być skierowane w stronę będącej własnością amerykańskiego koncernu Discovery telewizji TVN. Stanowczo sprzeciwiamy się takim planom" - czytamy w komunikacie.

Zarząd IWP stwierdza, że "TVN od początku swojego istnienia jest ważnym elementem polskiego ładu medialnego i przyczyniła się do jego profesjonalizacji".

"O jej sile i znaczeniu dla sfery polskiej wolności słowa świadczy jej wielomilionowa publiczność. To jej wybory w państwie demokratycznym winny rozstrzygać o kontynuacji misji nadawcy, a nie jakkolwiek rozumiana polityka. W sensie formalno-prawnym TVN powinna zatem korzystać z praw nabytych" - napisano w oświadczeniu. Zarząd Izby Wydawców Prasy zwraca uwagę, że "wolność gospodarowania i wolność słowa w Polsce mają gwarancje konstytucyjne i wszelkie ich naruszenia spotkają się z solidarną reakcją środowiska mediów zrzeszonych w IWP".

Czytaj także: