Rzecznik Departamentu Stanu USA: silne demokracje z otwartymi ramionami witają wolną i niezależną prasę

Źródło:
tvn24.pl
Rzecznik Departamentu Stanu USA: silne demokracje cieszą się wolną i niezależną prasą
Rzecznik Departamentu Stanu USA: silne demokracje cieszą się wolną i niezależną prasąTVN24
wideo 2/24
Rzecznik Departamentu Stanu USA: silne demokracje cieszą się wolną i niezależną prasąTVN24

Zróżnicowane głosy i niezależne punkty widzenia pozwalają na informowanie obywateli i rozliczanie rządów z ich działań - napisał w piątek na Twitterze rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Jak dodał, "są czymś niezbędnym dla demokracji tak w Polsce, jak i w USA".

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła w środę późnym wieczorem do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy w jego uzasadnieniu.

W zgodnej opinii obserwatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. - Taka ustawa to wojna z USA, bo oznacza chęć wywłaszczenia lub przynajmniej wymuszenia sprzedaży przez Amerykanów wielkiej firmy, jaką jest TVN - powiedział w rozmowie z Onetem Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, były przewodniczący KRRiT.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rzecznik Departamentu Stanu USA: silne demokracje cieszą się wolną i niezależną prasą

W piątek do projektu nowelizacji odniósł się rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Na Twitterze napisał: "Silne demokracje z otwartymi ramionami witają wolną i niezależną prasę. Zróżnicowane głosy i niezależne punkty widzenia pozwalają na informowanie obywateli i rozliczanie rządów z ich działań – są czymś niezbędnym dla demokracji tak w Polsce, jak i w USA".

Rzecznik Departamentu Stanu USA o sile demokracji w kontekście "wolnej i niezależnej prasy". Relacja Michała Sznajdera
Rzecznik Departamentu Stanu USA: silne demokracje cieszą się wolną i niezależną prasąTVN24

Ned Price zacytował wczorajszy wpis chargé d'affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bixa Aliu, który napisał: "USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego".

Dodał, że "wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji".

Bix Aliu: USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN
Bix Aliu: USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVNTVN24

Autorka/Autor:pp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock