Główne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze odbędą się w poniedziałek. Centralnym ich punktem będzie przedpołudniowa suma pontyfikalna. Przewodniczyć jej ma metropolita częstochowski abp Wacław Depo; on też ma wygłosić homilię.
Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów. Odpust 15 sierpnia co roku gromadzi w Częstochowie dziesiątki tysięcy wiernych z niemal wszystkich części Polski. Wielu z nich przybywa w pielgrzymkach pieszych. Choć pątnicy nadciągają przez kilka dni poprzedzających święto, najwięcej z nich dociera na Jasną Górę 14 sierpnia. Tego dnia do sanktuarium nadeszły grupy m.in. z Podlasia, diecezji płockiej, Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, diecezji zamojsko-lubaczowskiej, archidiecezji lubelskiej, diecezji łowickiej, Pielgrzymki Praskiej Rodzin, żołnierzy, strażaków czy mającej ponad 300-letnią tradycję Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki.
Dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży
W niedzielę wieczorem udział w mszy rozpoczynającej na Jasnej Górze uroczystości wzięło udział co najmniej kilkanaście tysięcy pielgrzymów
W homilii bp Paweł Janocha z Warszawy, który zastąpił nieobecnego - wbrew pierwotnym zapowiedziom - tamtejszego metropolitę kard. Kazimierza Nycza, nawiązał m.in. do niedawnej wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze i do przypadającej 14 sierpnia 75. rocznicy śmierci o. Maksymiliana Kolbego w niemieckim obozie Auschwitz.
Tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze są m.in. dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) – zorganizowane w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II, a także zakończone przed dwoma tygodniami w Krakowie, z udziałem Franciszka.
Autor: js/kk / Źródło: PAP