Uniewinnienia dwóch mężczyzn w sprawie przygotowywania zamachu na Bogdana Święczkowskiego, ówczesnego prokuratora krajowego, są ostateczne. Sąd Najwyższy oddalił w środę kasację prokuratury w tej sprawie.
- Ta opowieść, jak miałby ten zamach wyglądać, sądy słusznie uznały, że to jest coś tak nieprawdopodobnego, że nie zasługują na wiarę w tym zakresie zeznania świadka incognito i dlatego zapadło takie rozstrzygnięcie - powiedział w uzasadnieniu środowego orzeczenia Sądu Najwyższego sędzia Kazimierz Klugiewicz.
Sędzia SN dodał, że sądy obu instancji, orzekające w sprawie, uznały, że "nie ma stuprocentowej pewności", że przedstawiona wersja jest zgodna z prawdą i "w tej sytuacji musiały wydać wyrok uniewinniający".
Akt oskarżenia
Sprawa była głośna latem 2020 roku, gdy ówczesna Prokuratura Krajowa poinformowała o skierowaniu do opolskiego sądu okręgowego aktu oskarżenia przeciwko dwóm przestępcom odsiadującym wyroki w zakładzie karnym. Według oskarżenia mężczyźni mieli planować zabójstwo prokuratora Święczkowskiego i jego rodziny.
Przedstawiony przez świadka incognito scenariusz zamachu między innymi miał polegać na zamordowaniu osoby bliskiej prokuratorowi Święczkowskiemu, a gdy ten przybędzie na miejsce zbrodni, także miał zostać zabity przy pomocy eksplozji materiału wybuchowego.
W początkowej fazie śledztwo w tej sprawie dotyczyło korupcji w więzieniu w Strzelcach Opolskich i właśnie w tym śledztwie prokuratorzy uzyskali dodatkowe informacje od świadka incognito, z których wynikało, że Bogdan G., nakłoniony przez współosadzonego z celi Grzegorza P., miał mu pomóc w zorganizowaniu zamachu na Święczkowskiego. Głównym motywem miały być obawy związane z możliwością wpływu Święczkowskiego na sytuację procesową P.
Wyroki skazujące za korupcję
W październiku 2021 roku opolski sąd uniewinnił obu mężczyzn w tym wątku. W ocenie sądu oskarżenie zostało oparte na mało wiarygodnych zeznaniach anonimowego świadka, było pełne sprzeczności i nie zasługuje na wiarę. Uniewinnienie w tym wątku utrzymał wrocławski sąd apelacyjny.
W sprawie zapadły jedynie kilkuletnie wyroki skazujące w wątku korupcji w więzieniu. W tym zakresie SN w środę oddalił kasację obrony i te skazania także stały się ostateczne.
Autorka/Autor: js/ads
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP