Polska prezydencja w Unii Europejskiej nadchodzi. Wiceminister o jednym z priorytetów

nfz lekarz medycyna szpital
Piechna-Więckiewicz: sytuacja w psychiatrii dziecięcej, w ogóle w opiece nad zdrowiem psychicznym dzieci jest tragiczna
Źródło: TVN24

Zdrowie psychiczne, demografia, profilaktyka, e-zdrowie, telemedycyna - to będą jedna z priorytetów Polski, kiedy 1 stycznia 2025 roku stanie ona na czele Unii Europejskiej - przekazał wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

We wtorek w Warszawie trwa konferencja "Droga do Prezydencji" zorganizowana przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych. Przedstawiciele polskich i europejskich instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz eksperci dyskutują o tym, jakie powinny być priorytety zdrowotne polskiej prezydencji.

Rozpocznie się ona 1 stycznia 2025 roku i będzie trwała sześć miesięcy.

Wiceminister zdrowia podczas swojego wystąpienia podkreślił, że zdrowotny zakres działalności UE w najbliższych latach będzie jednym z priorytetów. - Jesteśmy oczywiście za tym, żeby działania, które będziemy koordynować były podejmowane w jedności, współpracy i aby ta współpraca międzynarodowa wzmacniała się - powiedział. - Pandemia pokazała, że myślenie, iż jeden kraj zorganizuje swoją opiekę zdrowotną bez współpracy międzynarodowej jest myśleniem błędnym - stwierdził.

Jak wymienił wiceszef MZ, wyzwaniami, z jakimi należy się zmierzyć podczas prezydencji są m.in. profilaktyka, cyfryzacja, telemedycyna, e-zdrowie, demografia i zdrowie psychiczne. - Będziemy działać w ministerstwie z pełną otwartością i zaangażowaniem, chcąc poważnie przystąpić do pewnych przemian, które są nieuchronne - zapewnił Konieczny.

CZYTAJ WIĘCEJ: Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży powstaje dzięki darczyńcom Fundacji TVN >>>

Podczas dyskusji obecny był także ambasador Królestwa Belgii w Polsce Rik Van Droogenbroeck. Podzielił się z uczestnikami doświadczeniami Belgii, która sprawuje prezydencję w Radzie UE już po raz 13.

Podczas konferencji poruszane są tematy związane m.in. z profilaktyką chorób cywilizacyjnych, polityką senioralną, zdrowiem kobiet oraz cyfryzacją w ochronie zdrowia. Wydarzenie objęte zostało patronatem m.in. Parlamentu Europejskiego oraz Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Czytaj także: