"Przed tym rządem jest w pierwszej kolejności jeden bardzo ważny cel"

Źródło:
TVN24
Olko: przed tym rządem jest w pierwszej kolejności jeden bardzo ważny cel
Olko: przed tym rządem jest w pierwszej kolejności jeden bardzo ważny celTVN24
wideo 2/10
Olko: przed tym rządem jest w pierwszej kolejności jeden bardzo ważny celTVN24

W umowie programowej zabrakło nam gwarancji na realizację któregoś z naszych kluczowych postulatów - mówiła w "Kampanii #BezKitu" w TVN24 Dorota Olko z partii Razem, która uzyskała mandat poselski z list Nowej Lewicy. Jednocześnie dodała, że jej partia zagłosuje za utworzeniem nowego rządu, a ten będzie miał do zrealizowania "bardzo ważny cel". Barbara Oliwiecka, posłanka elekt z Polski 2050, mówiła o tym, co jest "sednem" zawartej umowy koalicyjnej.

Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń w piątek w południe podpisali umowę koalicyjną, która zawiera 24 założenia. Dotyczą one między innymi kwestii bezpieczeństwa, porządku prawnego, edukacji, ochrony zdrowia, sfery finansów publicznych czy działania służb.

ZOBACZ TREŚĆ UMOWY KOALICYJNEJ

Olko: przed tym rządem jest w pierwszej kolejności jeden bardzo ważny cel

O ustaleniach umowy koalicyjnej dyskutowały w "Kampanii #BezKitu w TVN24 Dorota Olko z partii Razem, która uzyskała mandat poselski z list Nowej Lewicy, oraz Barbara Oliwiecka, posłanka elekt z Polski 2050.

- Przede wszystkim przed tym rządem jest w pierwszej kolejności jeden bardzo ważny cel, czyli przywrócenie praworządności, przywrócenie jakichś normalnych, elementarnie normalnych relacji z Unią Europejską i odzyskanie pieniędzy z KPO. To musi się zadziać tak naprawdę natychmiast, żebyśmy tych funduszy nie stracili. I wiemy, że na tym polu między wszystkimi partiami tej demokratycznej większości jest pełna zgoda - powiedziała Dorota Olko. - Wiemy, że ten rząd to dowiezie i dlatego chcielibyśmy jak najszybciej w pierwszym możliwym terminie zagłosować za utworzeniem tego nowego rządu - dodała.

Olko o braku kluczowych postulatów

Olko była pytana o decyzję Rady Krajowej partii Razem w sprawie tego, że ugrupowanie poprze nowy rząd koalicyjny, ale członkowie partii nie wejdą w jego skład.

- Zabrakło nam w tej umowie programowej gwarancji na realizację któregoś z naszych kluczowych postulatów - powiedziała. Jak tłumaczyła, są to gwarancje finansowe dotyczące wydatków na ochronę zdrowia i na mieszkalnictwo. Wskazywała, że jej partia opowiada się za tym, żeby na ochronę zdrowia było przeznaczonych osiem procent PKB, na mieszkalnictwo - jeden procent. - Usłyszeliśmy, że na razie nie można formułować takich obietnic - dodała. 

- Pozostaniemy w klubie Lewicy, gdzie przez ostatnie cztery lata dobrze nam się współpracowało z Nową Lewicą, ale także na przykład z PPS. Była to owocna współpraca, mam nadzieję na jeszcze lepszą współpracę przez najbliższe cztery lata - zapowiedziała Dorota Olko.

Oliwiecka o tym, co jest "sednem" zawartej umowy koalicyjnej

Barbara Oliwiecka mówiła, że "sednem" zawartej koalicji jest stwierdzenie, że decyzje będą zapadać w drodze konsensusu.

Pytana o zapis umowy mówiący o dyscyplinie partyjnej w głosowaniach odparła, że "utworzenie tej koalicji, spisanie tej umowy dokładnie to podkreśliło, że jesteśmy w stanie rozmawiać, usiąść przy stole, omówić trudne tematy".

- Myślę, że zanim dojdzie do tej dyscypliny partyjnej, to najpierw na klubach, a potem oczywiście przedstawiciele, liderzy naszych grup, w drodze konsensusu będą ustalać najlepsze rozwiązania - powiedziała.

Oliwiecka o tym, co jest "sednem" zawartej umowy koalicyjnej
Oliwiecka o tym, co jest "sednem" zawartej umowy koalicyjnejTVN24

Olko i Oliwiecka zostały zapytane przez prowadzącego o to, czy więcej ich łączy, czy dzieli. - Myślę, że sporo nas łączy - odpowiedziała Olko. Wymieniała tu kwestię in vitro, dostępu do badań prenatalnych, zmiany w edukacji - "deczarnikizacji polskiej szkoły". - Myślę, że to są kwestie, w których będziemy głosować pewnie tak samo - dodała.

Oliwiecka mówiła, że w kwestii dotyczącej mieszkalnictwa między Trzecią Drogą a partią Razem jest "szerokie porozumienie". Dodała, że oprócz mieszkań na wynajem bardzo ważne jest również przeznaczenie pieniędzy na remonty pustostanów.

Do polityczek padły też pytania od przedstawicieli młodego pokolenia. Zadawali je Jakub Marciniak z Młodej Polski, Natalia Nadolna z Inicjatywy "Dziewczyny na wybory", Zofia Stasińska z Nowej Generacji i Parlamentu Młodych RP oraz Dominika Nawrocka z Forum Młodych Ludowców.

Profesor Gajewski o procedurach związanych z postawieniem kogoś przed Trybunałem Stanu

W kolejnej części programu gościem był profesor Sebastian Gajewski, prawnik z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, członek Trybunału Stanu. Został zapytany, czy spodziewa się, że w nadchodzącej kadencji Sejmu instytucja ta będzie miała więcej pracy niż dotychczas.

- Nie spodziewam się, z dwóch powodów. Pierwszy to powód prawny, drugi - to powód polityczny - odpowiedział.

Jak mówił, powód prawny związany jest z tym, że obecnie "krąg osób, które mogą odpowiadać przed Trybunałem Stanu, jest bardzo wąski". - Z drugiej strony chodzi natomiast o to, że żeby postawić kogoś przed Trybunałem Stanu, to trzeba mieć bardzo solidną większość. Te osoby, które są najbardziej na świeczniku, o których zazwyczaj mówi się w przestrzeni publicznej w kontekście odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, czyli prezydent Rzeczypospolitej, prezes Rady Ministrów, członkowie Rady Ministrów, ich postawić przed Trybunałem Stanu jest niezwykle trudno - wskazywał.

Jak tłumaczył, w przypadku prezydenta to jest "olbrzymia większość" - dwóch trzecich głosów, i to w Zgromadzeniu Narodowym (obradujący wspólnie Sejm i Senat).W przypadku premiera oraz członków Rady Ministrów to także jest bardzo duża większość, czyli trzy piąte - wyjaśniał. 

Profesor Gajewski o pracy Trybunału Stanu
Profesor Gajewski o pracy Trybunału StanuTVN24

Autorka/Autor:mjz / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

1005 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W Kijowie nad ranem słychać było eksplozje. Według agencji Reutera, Ukraina straciła 40 procent zajętych terenów w rosyjskich obwodzie kurskim. Trwają rozmowy sprawie dostarczenia Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej. Władimir Putin chce umarzać kredyty żołnierzom walczącym na froncie i ich żonom. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W pobliżu izraelskiej ambasady w stolicy Jordanii doszło do strzelaniny. Napastnik został zabity, a trzech policjantów zostało rannych - podała w niedzielę agencja Reutera, powołując się na źródło w jordańskich służbach bezpieczeństwa.

Strzelanina przy ambasadzie Izraela. Trzech policjantów rannych

Strzelanina przy ambasadzie Izraela. Trzech policjantów rannych

Źródło:
PAP

Prezydent-elekt Donald Trump wybrał Brooke Rollins, prezes America First Policy Institute, na stanowisko sekretarza rolnictwa. To jego wieloletnia bliska współpracowniczka. Jeśli jej kandydaturę zatwierdzi kontrolowany przez republikanów Senat, 52-latka stanie na czele departamentu zatrudniającego w całym kraju 100 tysięcy osób.

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

Źródło:
PAP

W niedzielę w Rumunii odbywa się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W kraju utworzono blisko 19 tysięcy lokali wyborczych, a za granicą - rekordową liczbę 950. Faworytem głosowania jest obecny premier Marcel Ciolacu, jednak przebieg drugiej tury wydaje się trudny do przewidzenia na podstawie sondaży. W wyborach startuje 14 kandydatów.

Rumunia wybiera prezydenta. 14 kandydatów, pięcioro z szansami na drugą turę

Rumunia wybiera prezydenta. 14 kandydatów, pięcioro z szansami na drugą turę

Źródło:
PAP

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

Poznaliśmy kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Prawo i Sprawiedliwość ogłosi, kto powalczy o schedę po Andrzeju Dudzie. Policjant zastrzelony podczas interwencji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 24 listopada.

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl