Polska

Bartosz Cichocki ambasadorem na Ukrainie. Odebrał nominację

Polska


Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wręczył w piątek w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy nominację nowemu ambasadorowi Polski na Ukrainie, Bartoszowi Cichockiemu - poinformował w piątek resort spraw zagranicznych.

Bartosz Cichocki pod koniec lutego uzyskał pozytywną opinię dla swojej kandydatury od sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Cichocki: przyzwyczailiśmy Kijów, że nie upominamy się o swoje interesy

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Cichocki powiedział, że chciałby "uczulić" polityków ukraińskich, iż Europa nie składa się tylko z Niemiec.

- Przyzwyczailiśmy Kijów, że nie upominamy się o swoje interesy: interesy polskiej mniejszości na Ukrainie, Polaków, którzy wywodzą się z dawnych Kresów, czy choćby interesy swoich przedsiębiorców, że Ukrainie wolno więcej, bo jest młodym, stale zagrożonym państwem - mówił Cichocki.

Według niego "teraz, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości jednoznacznie odpowiedział na próbę budowy nowej tożsamości ukraińskiej w opozycji do Polski i kosztem Polski, mówi się, że PiS 'popsuło stosunki z Ukrainą'". - To proszę mi wskazać jakikolwiek rząd na świecie, który milczałby wobec takich decyzji, jakie podejmuje strona ukraińska, z zakazem ekshumacji i pochówków na czele - mówił Cichocki w wywiadzie.

Były wiceminister, doradca szefa wywiadu

42-letni Cichocki jest z wykształcenia historykiem. Od maja 2017 r. sprawował funkcję wiceministra spraw zagranicznych. W resorcie odpowiadał m.in. za politykę wschodnią i bezpieczeństwa.

Rekomendując jego kandydaturę na posiedzeniu komisji, minister Jacek Czaputowicz przekonywał, że w czasie pełnienia funkcji wiceszefa polskiej dyplomacji Cichocki odegrał istotną rolę w zabiegach o odblokowanie dialogu historycznego z Ukrainą oraz w koordynacji wsparcia gospodarczego, obronnego i humanitarnego dla tego kraju.

Wcześniej był m.in. doradcą szefa Agencji Wywiadu, naczelnikiem wydziału międzynarodowego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, koordynatorem programu Rosja-Eurazja Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz ekspertem Ośrodka Studiów Wschodnich. Pracował w ambasadzie RP w Moskwie, gdzie odpowiadał za polsko-rosyjskie relacje dwustronne.

Na stanowisku ambasadora w Kijowie Cichocki zastąpi Jana Piekłę, który zakończył swoją ponad dwuletnią misję z końcem stycznia. Obecnie placówką kieruje charge d'affaires Michał Giergoń.

Bartosz Cichocki został ambasadorem RP na Ukrainie Gabriel Piętka/MSZ

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gabriel Piętka/MSZ

Pozostałe wiadomości