Szukanie pracy w czasie epidemii. "Kondycja psychiczna jest fundamentem tego, aby stawić czoła obecnej sytuacji"

Źródło:
TVN24
"Kondycja psychiczna jest fundamentem tego, aby stawić czoła tej sytuacji"
"Kondycja psychiczna jest fundamentem tego, aby stawić czoła tej sytuacji"TVN24
wideo 2/21
"Kondycja psychiczna jest fundamentem tego, aby stawić czoła tej sytuacji"TVN24

Część tego, co znaliśmy, będzie wracało. Będzie wracało wolniej, inaczej, ale będzie - podkreślił w TVN24 Sebastian Mikosz, były prezes Polskich Linii Lotniczych LOT i Kenya Airways. W programie "Twoja praca - pomagajmy sobie" rozmawiano między innymi o problemach branż lotniczej i fitness w obliczu epidemii, ale także o stracie pracy i problemie rekrutacji. - Ważne jest to, aby zadbać o swoją kondycję psychiczną - mówiła doradca kariery Justyna Siemińska.

W każdą sobotę i niedzielę w nowym programie "Twoja praca - pomagajmy sobie" w TVN24 Mateusz Walczak pyta ekspertów, jak radzić sobie z kryzysem wywołanym przez pandemię COVID-19.

Raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje

Branża fitness "skazana na siebie"

Tomasz Napiórkowski z Polskiej Federecji Fitness mówił w TVN24, że wszyscy w jego branży oczekiwali "dużo więcej konkretów, jeśli chodzi o etapy odmrażania". - U nas nie wiadomo, czy to będzie tydzień między jednym a drugim etapem czy trzy tygodnie - zauważył. - Nie mamy pojęcia, kiedy będziemy mogli się otworzyć. Na ten moment możemy pójść do lasu - skwitował, nawiązując do tego, że w pierwszym etapie poluzowania obowiązujących restrykcji rząd zdecydował o otwarciu lasów i parków.

Napiórkowski mówił dalej, że siłownie mogłyby dopasować się do zarządzonych reżimów sanitarnych. - Kwestie dezynfekcji, pomiarów temperatury, maseczek ochronnych dla pracowników czy zachowania odstępów na siłowni, to postulaty absolutnie do spełnienia - powiedział.

Według czterostopniowego programu znoszenia restrykcji, siłownie i kluby mają zostać otwarte w ostatnim, czwartym etapie. - Zostaliśmy wrzuceni na 4. etap, bez żadnych konsultacji z nami - powiedział. - Jest brak pewności, kiedy w ogóle będziemy mogli się otworzyć: czy ten czwarty etap to trzy tygodnie, czy trzy miesiące od dzisiaj - dodał.

Pytany, jak wygląda kwestia spłaty czynszu i kosztów stałych, gość TVN24 zwrócił uwagę, że "znaczna większość siłowni jest poza galeriami handlowymi". - 85 procent placówek z prawie trzech tysięcy, jakie są na rynku - uściślił. - Jesteśmy skazani na siebie, sami prowadzimy negocjacje z wynajmującymi - dodał. Dla pokazania skali problemu przekazał, że średni czynsz za wynajem wynosi od 30 do 50 tysięcy złotych. - To wszystko opiera się na rozmowach z wynajmującymi, do których można apelować, aby byli otwarci na rozwiązania, które będziemy proponować generalnie jako branża - podsumował.

Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusemKancelaria Premiera

Szansa na zmianę branży

- To początek tego procesu. Jesteśmy dopiero przed falą dużych zwolnień - zauważyła w programie doradca kariery Justyna Siemińska, która odniosła się do kwestii redukcji zatrudnienia z powodu epidemii.

- Jestem zwolenniczką działań prewencyjnych. Jeśli już pracę stracimy, to ważne jest to, aby zadbać o swoją kondycję psychiczną. Kondycja psychiczna jest fundamentem tego, aby stawić czoła tej sytuacji, dlatego, że poszukiwanie pracy znacznie się wydłużyło. Będziemy mierzyć się z kolejnymi odmowami, potrzebna jest siła - mówiła.

Jak dodała, w tej sytuacji warto zawalczyć na poziomie pisania CV i spotkania rekrutacyjnego. - Warto za każdym razem stworzyć kolejną wersję CV na potrzeby rekrutacji, w której bierzemy udział, nawet jeśli ubiegamy się o to samo stanowisko. Warto bardzo dokładnie i rzetelnie wczytać się w opis stanowiska. Tam są dokładne wskazówki, jakie informacje powinny się znaleźć w naszym CV - tłumaczyła.

Siemińska wskazała, że przed epidemią pracodawcy byli bardziej konserwatywni i zachowawczy, stąd zatrudniali tylko ludzi z branży. Teraz zachęciła do zmiany branży w razie potrzeby.

Co ze zmianą branży w dobie epidemii? Odpowiada ekspert
Co ze zmianą branży w dobie epidemii? Odpowiada ekspertTVN24

"Lotnictwo wróci"

W programie rozmawiano także o kryzysie w branży lotniczej, gdzie cięcia etatów są również bardzo liczne. Sebastian Mikosz, były prezes Polskich Linii Lotniczych LOT i Kenya Airways, pytany, co mają zrobić osoby zwolnione w takiej sytuacji, odparł: To może banalne, ale nie poddawać się.

- Linie lotnicze to cały łańcuch wartości: to IT, łańcuch sprzedaży, ludzie, którzy utrzyzmują samoloty, inżynierowie i mechanicy, catering. To nie jest tak, że to dotyczy tylko jednej grupy (pilotów, stewardes - red.), to bardzo trudna sytuacja dla wszystkich - mówił. Przypomniał potem, że lotnictwo to branża, która nie może w żadnej konfiguracji pracować zdalnie.

- Lotnictwo wróci. Trzeba dużej solidarności, wierzyć w siebie i próbować jak najszybciej dostosować do nowej rzeczywistości, która następuje na naszych oczach - tłumaczył.

Pytany przez prowadzącego, ile taki kryzys może potrwać odpowiedział, że "to na pewno nie będą miesiące, to będą lata". - Rok 2020 można zakwalifikować jako rok przestoju, w którym linie będą bardzo cierpiały - ocenił. - Część tego, co znaliśmy będzie wracało. Będzie wracało wolniej, inaczej, ale będzie. To nie jest tak, że wszyscy, którzy dziś są w trudnej sytuacji, (nie wrócą). Oni będą wracać - powiedział.

Luzowanie obostrzeń a wzrost zachorowań

Wirusolog, dr hab n.med. Tomasz Dzieciątkowski mówił z kolei o niebezpieczeństwie powrotu zachorowań po złagodzeniu restrykcji.

- Niestety koronawirus będzie wykazywał sezonowość zachorowań. O ile w większości krajów w miesiącach letnich, od czerwca do września, ten odsetek zakażeń będzie mały, nie zerowy, ale bardzo niski, to bardzo prawdopodobne, że od następnego sezonu jesienno-zimowego będziemy mogli obserwować wzrost zachorowań - ostrzegł.

Jak zatem pogodzić bycie ostrożnym z potrzebą pracy i otwarcia lokali? - Należy luzować obostrzenia, natomiast w każdym kraju muszą być dostosowane do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Gdy w Polsce zaobserwujemy spadek zachorowań, nawet nieduży, możemy sobie na poluźnienie restrykcji pozwolić - tłumaczył. - Musimy przyzwyczaić się do maseczek ochronnych i ścisłej higieny rąk - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autorka/Autor:akw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Księżna Walii Kate pojawiła się na niedzielnym finale Wimbledonu, aby obejrzeć mecz obrońcy tytułu Hiszpana Carlosa Alcaraza z serbskim tenisistą Novakiem Djokovicem. Księżna, która w marcu poinformowała, że zdiagnozowano u niej nowotwór, została powitana owacjami na stojąco.

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Źródło:
CNN, PAP

Nie żyje amerykańska aktorka Shannen Doherty, najbardziej znana z roli Brendy Walsh - uczennicy szkoły średniej w popularnym serialu z lat 90. "Beverly Hills, 90210". Zmarła po wieloletniej chorobie - podał w niedzielę magazyn People. Miała 53 lata.

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Źródło:
Reuters

Szefowa Secret Service została wezwana na specjalne wysłuchanie w komisji Kongresu na 22 lipca. Republikanie zapowiedzieli, że rozpoczną dochodzenie w sprawie uchybień w zakresie bezpieczeństwa na wiecu wyborczym w Pensylwanii. Portal TMZ dotarł do nagrania, które pokazuje sprawcę zdarzenia leżącego na dachu pobliskiego budynku z karabinem w ręku.

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Źródło:
TVN24, TMZ

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

17-latek został zaatakowany maczetą na kąpielisku Zakrzówek w Krakowie. Chłopak miał rany głowy i ręki. Przeszedł operację, nie udało się uratować kciuka lewej dłoni. Policja wyjaśnia okoliczności ataku.

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

Źródło:
tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielę przed południem na trasie Miastko-Chlebowo w powiecie bytowskim (Pomorze). Zginęła dziewięcioletnia dziewczynka, trwa walka o życie 2,5-letniego chłopca.

Nie żyje dziewięciolatka, walczą o życie 2,5-letniego chłopca

Nie żyje dziewięciolatka, walczą o życie 2,5-letniego chłopca

Źródło:
PAP/tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Wodniacy ratowali wędkarzy, który w nocy łowili ryby na Jeziorze Żywieckim przy ujściu rzeki. Dwaj znaleźli na wysepce, która znikała pod wodą. Trzeci sam wydostał się na brzeg, po tym jak zatonęła mu łódź. W ostatniej chwili założył kapok. Akcję ratowniczą utrudniały wiatr i duże fale.

Rozbili się na cyplu, który zmienił się w znikającą wyspę. Płynął po nich kolega, ale jego łódź zatonęła

Rozbili się na cyplu, który zmienił się w znikającą wyspę. Płynął po nich kolega, ale jego łódź zatonęła

Źródło:
tvn24.pl

W tej chwili ważniejsze niż kiedykolwiek jest, abyśmy byli zjednoczeni i pokazali nasz prawdziwy charakter jako Amerykanów, pozostając silni i zdeterminowani oraz nie pozwalając złu wygrać - napisał były prezydent USA Donald Trump w swoim drugim wpisie po zamachu.

Nowy wpis Donalda Trumpa po zamachu. "W tej chwili ważniejsze niż kiedykolwiek jest, abyśmy byli zjednoczeni"

Nowy wpis Donalda Trumpa po zamachu. "W tej chwili ważniejsze niż kiedykolwiek jest, abyśmy byli zjednoczeni"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Fotoreporter "New York Timesa", relacjonujący sobotni wiec Donalda Trumpa w Pensylwanii, podczas którego doszło do próby zamachu na kandydata republikanów, prawdopodobnie uchwycił na zdjęciu pocisk przelatujący obok głowy byłego prezydenta USA - donosi nowojorski dziennik, powołując się na analizę byłego agenta FBI.

Szara smuga przy głowie Trumpa. "Ujęcie jedno na milion"

Szara smuga przy głowie Trumpa. "Ujęcie jedno na milion"

Źródło:
New York Times

Nawałnice po raz kolejny przeszły nad Polską. Strażacy ostatniej nocy i w niedzielę interweniowali blisko 1300 razy, najczęściej w województwie świętokrzyskim. Wiatr zrywał dachy i łamał drzewa, w wyniku intensywnych opadów deszczu zalane zostały ulice. Zdjęcia i nagrania dostaliśmy na Kontakt 24.

Drzewo spadło na samochód, od uderzenia pioruna padły krowy, deszcz pozalewał drogi

Drzewo spadło na samochód, od uderzenia pioruna padły krowy, deszcz pozalewał drogi

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Pięć osób trafiło do szpitala tuż po tym, jak miejski autobus uderzył w wiatę przystankową w Lublinie. Dwie poszkodowane osoby znajdowały się pod pojazdem. W ich uwolnieniu konieczna była pomoc strażaków.

Kierowca autobusu miejskiego uderzył w przystanek, na którym byli ludzie. Są ranni

Kierowca autobusu miejskiego uderzył w przystanek, na którym byli ludzie. Są ranni

Źródło:
tvn24.pl

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukazujące moment zamachu na Donalda Trumpa i reakcję dwóch snajperów, którzy z dachu pobliskiego budynku zabezpieczali wiec. Na filmie widać, że agenci są wyraźnie zaskoczeni strzałami. Służby, które miały dbać o bezpieczeństwo sobotniego wydarzenia, znalazły się pod silną krytyką.

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Amerykańska telewizja CNN zacytowała świadka, który twierdził, że "widział zamachowca przemieszczającego z dachu na dach" przed oddaniem strzału w kierunku Donalda Trumpa w czasie wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Były prezydent został ranny. Napastnik został zastrzelony.

Świadek ataku na Trumpa widział "napastnika przemieszczającego się z dachu na dach"

Świadek ataku na Trumpa widział "napastnika przemieszczającego się z dachu na dach"

Źródło:
CNN, PAP

Nie weszła ustawa, która była najłagodniejszym projektem z tych, które realnie miały poprawić sytuację kobiet w Polsce - oceniła w "Kawie na ławę" Marcelina Zawisza z klubu Lewicy. Podczas dyskusji w programie na temat piątkowego głosowania w Sejmie doszło do wymiany zdań między wicemarszałkiem Sejmu Piotrem Zgorzelskim (PSL) a posłanką Koalicji Obywatelskiej Agnieszką Pomaską.

Pomaska: posłanki PSL-u nie miały łatwo. Zgorzelski: chcę zaprotestować, nie wiem skąd pani to wie

Pomaska: posłanki PSL-u nie miały łatwo. Zgorzelski: chcę zaprotestować, nie wiem skąd pani to wie

Źródło:
TVN24

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W związku z prognozowanymi dziś burzami, obfitymi opadami deszczu i silnym wiatrem na południowym wschodzie ogłoszony został alert RCB. Może dochodzić do podtopień i przerw w dostawie prądu.

Alert RCB dla trzech województw

Alert RCB dla trzech województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali 23-latka, który nad ranem zranił nożem trzy osoby na polu namiotowym w Boszkowie. Dwie osoby przewieziono do szpitali. Sprawca trzeźwieje. Miał 1,5 promila w organizmie.

Atak nożownika na polu namiotowym. Trzy osoby ranne

Atak nożownika na polu namiotowym. Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt24

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych domaga się 28 tysięcy złotych od rowerzystki, która we wrześniu ubiegłego roku miała doprowadzić do uszkodzenia samochodu osobowego. Poszkodowany dostał pieniądze z polisy AC, a teraz ubezpieczyciel domaga się od sprawczyni zdarzenia zwrotu środków wraz z odsetkami. - Taka sytuacja może spotkać każdego rowerzystę. Warto wyciągnąć wnioski z tej przykrej sytuacji i uczyć się na nieswoich błędach - komentuje Aleksander Daszewski, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego.

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Źródło:
tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło w miejscowości Zrąbiec (Łódzkie). 21-latek zginął na miejscu po wybuchu urządzenia ciśnieniowego. Przyczyny zdarzenia bada policja.

"Doszło do rozszczelnienia i wybuchu". Nie żyje 21-latek

"Doszło do rozszczelnienia i wybuchu". Nie żyje 21-latek

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl