Donald Tusk powinien zostać honorowym przewodniczącym Platformy - powiedziała premier Ewa Kopacz. W sobotę, na konwencji PO, Tusk ma złożyć rezygnację z kierowania partią i przekazać władzę w PO Kopacz.
1 grudnia Tusk obejmie stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Tuż po wyborze na tę funkcję zapowiedział, że zrzeknie się szefowania Platformie. Zgodnie ze statutem PO w razie rezygnacji przewodniczącego władzę obejmuje jego pierwszy zastępca, czyli obecnie Ewa Kopacz.
Nieoficjalnie mówi się w PO, że Tusk otrzyma tytuł honorowego przewodniczącego partii.
Premier Kopacz, pytana o to w piątek w Sejmie przez dziennikarzy, odpowiedziała, że Tusk powinien otrzymać taką funkcję.
Szefowa rządu podkreśliła jednocześnie, że to nie jest tak, iż Tusk porzuca PO, kończy się natomiast pewien - jak się wyraziła - rozdział, również w życiu Platformy.
- Jutro, oprócz tego, że będziemy wspominać czas, kiedy na czele Platformy stał Donald Tusk, będziemy mu także dziękować - powiedziała Kopacz.
W jej opinii, Tusk "zostawia partię w dobrej kondycji". Niewykluczone, że w sobotę, tuż przed konwencją PO, na ostatnim posiedzeniu pod przewodnictwem Tuska zbierze się zarząd partii.
W ostatni wtorek Tusk i Kopacz gościli na nieoficjalnym spotkaniu pożegnalnym w Belwederze u prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Jeden z tenorów
Tusk to jeden z "trzech tenorów" - wraz z Andrzejem Olechowskim i zmarłym w katastrofie smoleńskiej Maciejem Płażyńskim - założycieli Platformy Obywatelskiej. Partią kieruje od czerwca 2003 roku (pierwszym przewodniczącym był Płażyński). Pod przewodnictwem Tuska PO brała udział w kolejnych wyborczych starciach: zwyciężyła w pierwszych wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r., w wyborach do Sejmu i Senatu oraz prezydenckich w 2005 r. Przegrała jednak z PiS, a Tuska pokonał w II turze wyborów Lech Kaczyński.
Później Platforma odnotowała zwycięstwo w siedmiu kolejnych wyborach: samorządowych w 2006 r.(zdobyła najwięcej mandatów w sejmikach województw), parlamentarnych w 2007 r., do europarlamentu w 2009 r., prezydenckich (wygrał kandydat PO Bronisław Komorowski) i samorządowych w 2010 r., parlamentarnych w 2011 r. oraz tegorocznych do PE. Platforma to pierwsza w historii Polski formacja polityczna, która dwa razy w rzędu wygrała wybory parlamentarne, a Tusk objął po nich stanowisko premiera.
Autor: MAC/ja / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24