Polska

Tusk przed Trybunał Stanu? "Odwracanie uwagi" vs. "muszą być konsekwencje karne"

Polska

tvn24Tusk miałby odpowiedzieć za katastrofę smoleńską

Nie jest tak, że zawiniły krasnoludki i sierotka Marysia - mówi eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki, pytany o to, czy były premier Donald Tusk powinien stanąć przed Trybunałem Stanu w związku z katastrofą smoleńską. - To odwracanie uwagi przez PiS od innych spraw - uważa z kolei eurodeputowany SLD Bogusław Liberadzki.

- Myślę, że wreszcie i politycy, i urzędnicy powinni mieć poczucie, że wcześniej czy później będą ponosić odpowiedzialność za to, co robią i czego nie robią - stwierdził Ryszard Czarnecki.

- Nie jest tak, że nagle się okaże, że to zawiniły krasnoludki i sierotka Marysia. W sprawie Smoleńska muszą być wyciągnięte konsekwencje nie tylko natury moralnej czy politycznej, ale także karnej - powiedział eurodeputowany PiS.

Przypomniał, że przed sądem toczy się już proces Tomasza Arabskiego, który był szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w latach 2007-2013. Arabski jest oskarżony w trybie prywatnym przez część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej o niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r.

Liberadzki: temat zastępczy

Europoseł Bogusław Liberadzki (SLD) ocenił z kolei, że propozycja postawienia Tuska przed Trybunałem Stanu "to są bardzo mocne słowa". - Jest pytanie kolejne, czy to jest dobry moment teraz, w ten sposób, i czy to nie jest odwracanie uwagi przez Prawo i Sprawiedliwość od innych spraw - stwierdził.

Podkreślił, że w ostatnim czasie pojawiło się znienacka kilka tematów, m.in. zakaz aborcji czy właśnie Trybunał Stanu dla Donalda Tuska. - Chyba to jest element na potrzeby chwili - ocenił.

Trybunał Stanu dla Tuska

Sprawa postawienia b. premiera, obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu wraca co kilka miesięcy. Ostatnio temat wywołał szef MON Antoni Macierewicz. 9 kwietnia w czasie wywiadu telewizyjnego zwrócił uwagę, że ówczesny szef rządu ponosi odpowiedzialność za wszystko, co zostało zrobione w sprawie katastrofy smoleńskiej. - Raport został sfałszowany. Sfałszowanie raportu rządowego musi przynieść konsekwencje - powiedział Macierewicz, pytany o TS dla Tuska.

W tej sprawie wypowiadali się m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP