- Od pierwszej wizyty naszego gościa w Polsce minęło 25 lat. W tym czasie nasze ojczyzny przebyły bardzo ambitną drogę. Nie zmarnowaliśmy tych lat - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania premierów Polski i Chin z dziennikarzami. Tusk wyraził też nadzieję na zwiększenie zaangażowania inwestycyjnego w Polsce chińskich przedsiębiorców i instytucji oraz chińskiego państwa.
Tusk stwierdził, że "obopólne działania, w tym jutrzejsze forum gospodarcze powinno zwiększyć zaangażowanie inwestycyjne chińskich przedsiębiorców, chińskich instytucji i państwa chińskiego w naszym kraju, a także w całym naszym regionie".
Premier dodał, że rozmowa dotyczyła też współpracy z Chinami w kwestii alternatywnych źródeł energii, w tym potrzeby wymiany doświadczeń przy wydobyciu gazu łupkowego. Rozmawiano też o działaniach na rzecz zrównoważenia wymiany handlowej między Chinami a Polską. Tusk chwalił chińską decyzję o poszerzeniu dostępu dla polskich produktów rolno-spożywczych na rynek chiński.
Dialog i prawa
Donald Tusk relacjonował, że podczas spotkania zaproponował premierowi Chin "konkretne obszary pogłębionej kooperacji, które mogą objąć sferę polityczną i gospodarczą, kontakty akademickie, współpracę lokalno-samorządową oraz dialog między społeczeństwami".
W czasie naszego spotkania podkreśliłem także, że z polskiego doświadczenia wynika jednoznacznie, że budowa nowoczesnego państwa i społeczeństwa obywatelskiego jest bardzo mocno związana z ochroną praw i wolności obywatelskich. tusk
Zwrócił też uwagę na ochronę praw człowieka. - W czasie naszego spotkania podkreśliłem także, że z polskiego doświadczenia wynika jednoznacznie, że budowa nowoczesnego państwa i społeczeństwa obywatelskiego jest bardzo mocno związana z ochroną praw i wolności obywatelskich - powiedział Tusk.
Myślą o prawach człowieka
Z kolei premier Chin zadeklarował, że jego kraj dąży nie tylko do rozwoju gospodarczego, ale także do "budowy praworządności i praw człowieka". - Strona chińska jest gotowa prowadzić współpracę ze stroną polską w tych dziedzinach - powiedział Wen Jiabao. Podkreślił też, że "strona chińska dąży nie tylko do rozwoju gospodarczego swojego kraju, ale także do budowy praworządności i praw człowieka".
Innym - jak mówił - ważnym celem jego wizyty w Polsce jest także "utrwalenie tradycyjnej przyjaźni między Chinami, a państwami regionu Europy Środowo-Wschodniej, zacieśnianie stosunków dwustronnych i promowanie wspólnego rozwoju". - Pan premier Tusk oraz rząd polski czynił ogromne wysiłki dla przygotowania spotkania przywódców Chin i Europy Środowo-Wschodniej oraz ekonomicznego forum. Za to strona chińska wyraża wielkie uznanie i podziękowanie - podkreślił chiński premier. Zapowiedział, że na czwartkowym spotkaniu Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia oraz na forum ekonomicznym przedstawi "szereg konkretnych przedsięwzięć".
Konkretne decyzje
Ważnym celem jego wizyty w Polsce jest utrwalenie tradycyjnej przyjaźni między Chinami, a państwami regionu Europy Środowo-Wschodniej, zacieśnianie stosunków dwustronnych i promowanie wspólnego rozwoju. jiabao
Memorandum w sprawie promocji wymiany i współpracy małych i średnich przedsiębiorstw podpisali: minister gospodarki Waldemar Pawlak i minister handlu Chin Chen Deming. Umowa "zakłada współdziałanie w zakresie przepływu informacji, wymiany doświadczeń, prowadzenia szkoleń oraz oferowania wsparcia mającego na celu rozwój dwustronnego obrotu gospodarczego; takie działania mogą obejmować m.in. organizację misji gospodarczych, udział w targach, forach i konferencjach".
Infrastruktura i kultura
Z kolei minister transportu Sławomir Nowak i minister handlu Chin podpisali międzyrządową umowę dotyczącą współpracy w sferze zrównoważonej infrastruktury. "Celem współdziałania będzie wspieranie wszelkich inicjatyw, które przyczynią się do podniesienia efektywnej współpracy w różnych dziedzinach infrastruktury, w tym np. promocji innowacyjnych i proekologicznych technologii, przemysłowej konkurencyjności i współpracy naukowej" - poinformowało CIR.
Natomiast minister kultury Bogdan Zdrojewski i ambasador Chin w Polsce Sun Yuxi podpisali protokół o współpracy kulturalnej między resortami kultury obu państw na lata 2012-2015. "Protokół przewiduje wspieranie bezpośredniej współpracy między instytucjami kultury, stowarzyszeniami twórców oraz innymi organizacjami działającymi w obszarze kultury. Działania będą się opierać na organizacji sezonów kultury, wymianie artystów i twórców oraz zespołów artystycznych, wizytach studyjnych, upowszechnianiu twórczości, współpracy bibliotek, archiwów, muzeów czy projektach wystawienniczych" - czytamy w komunikacie.
Ponadto memorandum podpisane przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Biuro Rozwoju Przemysłu Ministerstwa Handlu Chin "zakłada wsparcie i rozwój kontaktów między firmami polskimi i chińskimi". Memorandum o strategicznej współpracy - poinformowało CIR - zawarły także Agencja Rozwoju Przemysłu SA i Guangxi Liugong Machinery Co.LTD; ponadto umowę handlową podpisały KGHM Polska Miedź SA i China Minmetals Corporation.
Źródło: TVN24, PAP