Ziemia zapadła się na środku stadionu. Wyrwa ma 10 metrów średnicy

Autor:
bp/tok
Źródło:
TVN24, PAP
Ziemia zapadła się na środku stadionu w Trzebini. Wyrwa ma 10 metrów średnicy (04.02.2023)
Ziemia zapadła się na środku stadionu w Trzebini. Wyrwa ma 10 metrów średnicy (04.02.2023)
wideo 2/16
Ziemia zapadła się na środku stadionu w Trzebini. Wyrwa ma 10 metrów średnicy

Kolejne zapadlisko pojawiło się w piątek w Trzebini (woj. małopolskie). Ziemia zapadła się tym razem na samym środku stadionu lokalnego klubu UKS Górnik Siersza. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez strażaków. To już siódme zapadlisko w Trzebini od świąt Bożego Narodzenia.

Tylko w tym roku ziemia zapadała się w małopolskiej Trzebini już kilkukrotnie. W piątek kolejne zapadlisko powstało na samym środku boiska lokalnego klubu UKS Górnik Siersza.

Zapadlisko na stadionie UKS Górnik SierszaMarcel Lasek

Czytaj też: Ziemia na cmentarzu pochłonęła 40 grobów. Nie wiadomo, kto ma zapłacić za zniszczone pomniki

- Zgłoszenie wpłynęło do nas po godzinie 15. Na miejsce pojechał jeden zastęp straży pożarnej, by móc zabezpieczyć teren. Nie ma zagrożenia dla okolicznych budynków - poinformował dziennikarzy Kontaktu 24 starszy kapitan Piotr Bębenek z chrzanowskiej straży pożarnej. Nie ma osób poszkodowanych.

Jak przekazał rzecznik małopolskiej straży pożarnej starszy aspirant Hubert Ciepły, nowe zapadlisko ma około 10 metrów średnicy i 5 metrów głębokości.

Zapadlisko na stadionie w Trzebini@osiedlesiersza (Facebook)

Seria zapadlisk w Trzebini

Zapadliska to dla mieszkańców Trzebini żadna nowość. W ostatnim czasie prawie nie ma tygodnia, żeby ziemia w tej miejscowości się nie zapadała - w szczególności na osiedlach Siersza i Gaj.

Zapadlisko na stadionie UKS Górnik SierszaMarcel Lasek

Czytaj też: W pobliżu tej ulicy zapada się ziemia. Urząd rozważa jej zamknięcie

Od świąt Bożego Narodzenia jest to już siódme potwierdzone zapadlisko w Trzebini. Ostatnie pojawiło się 20 stycznia na terenach zalesionych w rejonie ul. Jana Pawła II. O serii zapadlisk stało się głośno we wrześniu zeszłego roku, kiedy dziura powstała na terenie parafialnego cmentarza i wchłonęła ok. 40 grobów. Wcześniej, od sierpnia 2021 r., w Trzebini ziemia zapadała się co najmniej 10 razy.

Mieszkańcy Trzebini czekają na wyniki badań

Władze i mieszkańcy Trzebini czekają na wyniki badań terenu, które mają być znane 15 lutego. - Te wyniki będą kamieniem milowym w rozwiązaniu sprawy zapadlisk, powstających na terenie naszej gminy. Rozwiązanie problemów nie nastąpi jednak z dnia na dzień - mówił na początku stycznia burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk. SRK zleciła ekspertom badania we wrześniu ubiegłego roku.

Zapadliska powstające w Trzebini to szkody pogórnicze spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza", działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/tok

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marcel Lasek

Pozostałe wiadomości