Trybunał Konstytucyjny przełożył rozprawę w sprawie środków tymczasowych TSUE

Krystyna Pawłowicz
Krystyna Pawłowicz podczas rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym
Źródło: Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny przełożył zaplanowaną na czwartek rozprawę dotyczącą stosowania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek o wyłączenie z tej sprawy tzw. sędziego dublera. Kolejny termin rozprawy to 15 czerwca.

Trybunał zaczął rozpatrywać sprawę pod koniec kwietnia, ale rozprawa została odroczona do 13 maja. W składzie sędziowskim jest pięciu sędziów TK: przewodnicząca Krystyna Pawłowicz, sprawozdawca Bartłomiej Sochański oraz Stanisław Piotrowicz, Zbigniew Jędrzejewski i Justyn Piskorski.

Krystyna Pawłowicz
Krystyna Pawłowicz
Źródło: Trybunał Konstytucyjny

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar złożył wniosek o wyłączenie ze składu sędziowskiego sędziego Justyna Piskorskiego, tak zwanego sędziego dublera. W związku z tym Trybunał odwołał planowaną na czwartek rozprawę, a nowy termin wyznaczył na 15 czerwca na godzinę 11.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał w piątek, że zasiadanie w składzie TK innego sędziego dublera Mariusza Muszyńskiego doprowadziło do tego, że Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pytanie Izby Dyscyplinarnej do Trybunału Konstytucyjnego

Przedmiotem przedstawionego Trybunałowi Konstytucyjnego pytania - jak informował przed rokiem rzecznik prasowy nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski - "jest ocena zgodności z Konstytucją RP przepisów Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie zobowiązania państwa członkowskiego przez Trybunał Sprawiedliwości UE do wykonania środków tymczasowych w sprawach dotyczących ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej".

Pytanie zostało skierowane po postanowieniu wydanym 8 kwietnia 2020 roku przez TSUE. Trybunał unijny postanowił wtedy zobowiązać Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie do czasu wydania ostatecznego wyroku złożyła Komisja Europejska. Polski rząd argumentował, że wniosek jest nieuzasadniony.

Kolejnego dnia - 9 kwietnia – nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna, rozpatrując sprawę immunitetową sędziego, skierowała zaś do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne w sprawie stosowania przez TSUE środków tymczasowych dotyczących funkcjonowania sądownictwa.

Czytaj także: