"To dramatyczny dzień dla Wojska Polskiego"

Źródło:
TVN24
Siemoniak: dramatyczny dzień dla Wojska Polskiego
Siemoniak: dramatyczny dzień dla Wojska PolskiegoTVN24
wideo 2/22
Siemoniak: dramatyczny dzień dla Wojska PolskiegoTVN24

To jest trzęsienie ziemi, sytuacja bez precedensu - mówił na antenie TVN24 był minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, komentując ustalenia "Rzeczpospolitej" o złożeniu dymisji przez generałów Rajmunda Andrzejczaka oraz Tomasza Piotrowskiego. - Powiedziałbym, wydarzenie bez precedensu - stwierdził były wiceszef MON Janusz Zemke. Zdaniem generała brygady Jarosława Kraszewskiego prezydent Andrzej Duda znalazł się "w bardzo kłopotliwej sytuacji". - Jestem zdziwiony tym, że to dopiero teraz - powiedział komandor Maksymilian Dura. Sprawę komentują też eksperci od wojskowości.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych generał broni Tomasz Piotrowski podali się do dymisji - ustaliła "Rzeczpospolita".

Czytaj więcej: Najważniejsi polscy dowódcy podali się do dymisji

Siemoniak: ta informacja wykracza poza granice Polski

Sprawę skomentował w TVN24 były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. - To dramatyczny dzień dla Wojska Polskiego, słusznie "Rzeczpospolita" pisze, że to jest trzęsienie ziemi, sytuacja bez precedensu - mówił. - Ja w tej sytuacji widzę nie tylko te ostatnie miesiące afery z rosyjską rakietą, tę całą przepychankę, ale to jest podsumowanie ośmiu lat rządzenia Wojskiem Polskim przez PiS - dodał.

- To dramatyczny, desperacki gest, to pierwszy żołnierz któremu całe Wojsko Polskie podlega (gen. Andrzejczak - red.) i dowódca operacyjny (gen. Piotrowski - red.), który odpowiada za polskie bezpieczeństwo, za ochronę polskich granic - kontynuował.

- Myślę, że ta informacja wykracza też poza granicę Polski, bo sojusznicy w NATO z pewnością odnotowywują już tę informację. Generał Andrzejczak jest członkiem komitetu wojskowego NATO, szanowanym generałem i cały świat już wie, że w Polsce mamy do czynienia z dramatycznym kryzysem na linii rządzący-wojsko - powiedział Tomasz Siemoniak.

Zemke: wydarzenie bez precedensu

Głos w tym temacie na antenie TVN24 zabrał także Janusz Zemke, były sekretarz stanu w MON. - Powiedziałbym, wydarzenie bez precedensu. Po pierwsze pamiętajmy, że u polskich granic toczy się wojna. Polska musi podjąć wiele działań jeśli chodzi o bezpieczeństwo własne, więc to jest taki także bardzo szczególny moment dla nas, ale także jesteśmy na finiszu kampanii, politycznej - mówił.

- Ta decyzja ma nie tylko czysto wojskowy wymiar, ale miałaby niezwykle silny polityczny sygnał, bo oznaczałoby to, że obecni najważniejsi dowódcy w Wojsku Polskim nie chcą po prostu pracować, nie chcą służyć w strukturze obecnych władz naszego państwa. Z jakichś względów mówią już "nie", z jakichś względów mają już tego wszystkiego dosyć - dodał.

Kraszewski: prezydent znalazł się w bardzo kłopotliwej sytuacji

- Nie wiem, czy to jest swego rodzaju demonstracja, czy inny rodzaj przedstawienia swojej dezaprobaty, niezadowolenia z tego, co co się dzieje na linii Dowództwo Operacyjne, Sztab Generalny-Ministerstwo Obrony Narodowej - powiedział generał brygady doktor Jarosław Kraszewski, były szef departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego..

- Moim zdaniem jest to manifestacja. Być może się mylę, no czekam też na oświadczenia tych dwóch generałów, których doskonale znam i trochę mnie dziwi, że to rozegrali w taki sposób, naprawdę ja bym się oddał do dyspozycji prezydenta, niech to prezydent zadecyduje - stwierdził Kraszewski.

Zdaniem Kraszewskiego prezydent Andrzej Duda znalazł się teraz w "bardzo kłopotliwej sytuacji", gdyż "musi podjąć bardzo szybkie decyzje, bo nie możemy pozostać bez dwóch najważniejszych generałów".

Dura: jestem zdziwiony tym, że dopiero teraz

Komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24 stwierdził, że decyzje generałów przyjął "z zaskoczeniem, dlaczego tak późno". - Ci generałowie powinni rzucić papierami już wtedy, kiedy rzucono oskarżenie na najwyższe dowództwo i kiedy zaczęło się zamieszanie kompetencyjne w wojsku, także jestem zdziwiony tym, że to dopiero teraz - powiedział.

Czytaj również: Skąd rezygnacje generałów? "To wynik bardzo ostrego konfliktu"

- Każdy ma swoją wytrzymałość. Gdyby to ode mnie zależało, gdybym ja był na stanowisku pana generała Andrzejczaka, to niewątpliwie rzuciłbym papierami już kilka miesięcy wcześniej - dodał. - Żeby naprawić sytuację w wojsku obecnie potrzeba dynamitu - ocenił Dura.

Gość TVN24 został zapytany o potencjalne powody decyzji generałów. - Nastąpiło (...) zamieszanie kompetencyjne, jeżeli chodzi o dowodzenie, to jest jeden z najważniejszych powodów. Dlatego, że rzeczywiście w wojsku jest jednoosobowe dowodzenie armii, to znaczy, że dowodzi szef Sztabu Generalnego, Ministerstwo Obrony Narodowej nie jest od dowodzenia, ale od nadzoru politycznego nad armią - odpowiedział.

Gocuł: problem zaczął się kilka lat temu

Do sprawy odniósł się także generał Mieczysław Gocuł, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. - Przyjąłem te rezygnacje bez zaskoczenia, aczkolwiek z ogromną trwogą. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy na granicy wschodniej zarówno z Białorusią jest otwarty konflikt, ale również trwa otwarta wojna i to już od dwóch lat na Ukrainie - powiedział.

Generał został zapytany o przyczyny rezygnacji. - Sprowadzanie decyzji generałów do faktu, że gdzieś spadła rakieta jest nieporozumienie w moim przekonaniu. Sprawa jest dużo dalej głębsza i nie zaczęła się wiosną tego roku, ale zaczęła się już kilka lat wcześniej, kiedy wyznaczono dowódców najwyższych szczebli, w tym szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i pomalutku, krok po kroku, każdego dnia minister obrony narodowej, zarówno poprzednik ministra Błaszczaka, za mojej kadencji jeszcze, odrywał krok po kroku, jak plasterki szynki, kompetencje szefa Sztabu Generalnego - odpowiedział.

Matysiak: to wołanie o odpolitycznienie armii

- Ja uważam, że wybranie tego momentu, który oczywiście nie jest przypadkowy, jest takim zmaksymalizowaniem przez nich tego wołania o, ja uważam, odpolitycznienie armii, które powinno nastąpić i powinno mieć miejsce im szybciej, tym lepiej - stwierdził pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, ekspert Fundacji Stratpoints, były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Matysiak stwierdził, że proces upolitycznienia "zaczął się osiem lat temu z chwilą objęcia stanowiska ministra obrony narodowej przez pana posła (Antoniego - red.) Macierewicza, którego kontynuacją polityki jest obecne kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej".

- Widzimy od dłuższego czasu, jak fatalne są relacje pomiędzy szefem Sztabu Generalnego, dowódcą operacyjnym, a Ministerstwem Obrony Narodowej, gdzie marginalizowana jest rola Sztabu Generalnego, który właściwie odpowiada jako dowódca ogólnowojskowy za całe siły zbrojne, gdzie szef Sztabu Generalnego praktycznie ma wyłączoną część żołnierzy spod swojego kierowania. Są to żołnierze WOT-u (Wojsk Obrony Terytorialnej - red.), wojsk specjalnych - dodał.

Różański: minister Błaszczak stoi za dymisją obu tych dowódców

Decyzje generałów skomentował także generał Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, kandydat do Senatu, ekspert Fundacji Stratpoints. - Bezsprzecznie powodem tej rezygnacji jest relacja między ministrem obrony narodowej panem Błaszczakiem, a najważniejszymi dowódcami. Myślę, że kropla, która przelała czarę goryczy, to właśnie jest to, co dzisiaj obserwujemy, czyli upolitycznienie wojska - mówił.

- Wykorzystanie wojska do kampanii wyborczej, co jest niespotykane, nie tylko w Europie, ale i w świecie. Pan minister Błaszczak stoi za dymisją obu tych dowódców - kontynuował. - Ja nie sądzę, że tutaj obserwujemy jakąś grę dowódców, szefa Sztabu Generalnego i dowódcy operacyjnego - ocenił.

- Dowódcy zostali postawieni w sytuacji takiej, że nie chcieli firmować tego, co niestety minister Błaszczak próbował wymusić na wojsku i jak wojsko wykorzystywał - dodał generał.

Bieniek: być może ta frustracja narastała wśród tych dwóch generałów od wielu miesięcy

- To naprawdę musiały być jakieś poważne powody, które narastały. Te przesłanki spowodowały, że ci dwaj generałowie złożyli na ręce prezydenta dymisję. Okres jest trudny, ponieważ mamy wojnę za naszą granicą, mamy napięcie na Bliskim Wschodzie. Z punktu widzenia politycznego, kampania wyborcza - mówił dla TVN24 generał Mieczysław Bieniek.

- Być może ta frustracja narastała wśród tych dwóch generałów od wielu tygodni i miesięcy. Sprawa dyrektywy strategiczno-obronnej, sprawa używania wojska do kampanii politycznej, nie tylko Sił Zbrojnych. Obciążenie sił zbrojnych różnego rodzaju zadaniami - kontynuował.

- Siły Zbrojne dzisiaj są zaangażowane w ochronę granicy, w zabezpieczenie logistyczne, wsparcie dla Ukrainy, w ćwiczenia z sojusznikami i w organizowanie nowych jednostek. I dodatkowo te sobotnie, niedzielne pikniki, to było dodatkowe obciążenie. Być może też z tego wynikała również ta frustracja - dodał.

Autorka/Autor:ks//mrz

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przy obecnym prezydencie niestety żadnych zmian w tym zakresie nie zrobimy - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Odniósł się do projektu zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji. Pytany, dlaczego sumienie podpowiada mu głosowanie przeciwko tej ustawie, powiedział, że "ta ustawa jest tylko biciem piany i robieniem kobietom nadziei".

Paszyk o ustawie o aborcji: bicie piany

Paszyk o ustawie o aborcji: bicie piany

Źródło:
TVN24

882 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia potwierdziła, że przeprowadziła atak dronami na prom kolejowy w porcie Kawkaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Jednostka o nazwie "Sławianin" została "znacznie uszkodzona". Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Źródło:
PAP

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia występują utrudnienia dla wszystkich przewoźników na linii średnicowej - ostrzega w środę rano Szybka Kolej Miejska.

Awaria urządzeń sterowania. Opóźnienia pociągów w Warszawie

Awaria urządzeń sterowania. Opóźnienia pociągów w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od trzech dni trwają poszukiwania ponad dwudziestu 50-kilogramowych beczek z wysoce toksycznym cyjankiem sodu, przewożonych przez ciężarówkę, która przewróciła się nieopodal Nairobi. Władze ostrzegają złodziei, że "połknięcie zaledwie pół grama skradzionego cyjanku może zabić osobę dorosłą w ciągu kilku godzin".

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silne porywy wiatru. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

Aleksandra Gajewska, Marcin Kierwiński, Michał Szczerba, a może obecna wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to lista potencjalnych kandydatów z Platformy Obywatelskiej do zastąpienia Rafała Trzaskowskiego, gdyby ten wygrał wybory prezydenckie w przyszłym roku.

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Źródło:
PAP

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Zostały trzy tygodnie na wprowadzenie standardów ochrony małoletnich, czyli tak zwanej ustawy Kamilka. Pracownicy i wolontariusze będą musieli przejść ścisłą weryfikację, by zapobiec krzywdzie najmłodszych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Zostały trzy tygodnie na wprowadzenie standardów ustawy Kamilka

Zostały trzy tygodnie na wprowadzenie standardów ustawy Kamilka

Źródło:
TVN24

Kamala Harris, która prawdopodobnie zostanie kandydatką demokratów na prezydenta USA, wystąpiła w Milwaukee w stanie Wisconsin na swoim pierwszym wiecu od czasu rezygnacji Joe Bidena z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. - Zobowiązuję się przed wami, że kolejne tygodnie spędzę na jednoczeniu naszej partii - powiedziała. - Donald Trump chce cofnąć nasz kraj, (...) my się nie cofniemy, bo nasza walka to walka o przyszłość, o wolność - podkreśliła. Wskazała też, co będzie głównym celem jej prezydentury.

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Źródło:
TVN24, Reuters

Tysiące zaplanowanych operacji i wizyt odwołano w Portugalii z powodu strajku lekarzy. Akcja protestacyjna ma potrwać do czwartku rano. Jak przekazała organizująca protest Narodowa Federacja Medyków, we wtorek do pracy nie przystąpiło kilkuset lekarzy w całym kraju.

Tysiące odwołanych operacji i wizyt. Lekarze wyszli na ulice

Tysiące odwołanych operacji i wizyt. Lekarze wyszli na ulice

Źródło:
PAP

Kamala Harris prowadzi minimalnie nad Donaldem Trumpem w pierwszym sondażu przeprowadzonym po decyzji Joe Bidena o rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. Badanie Reuters/Ipsos pokazało, że zagłosowałoby na nią 44 procent, a na Trumpa - 42 procent Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy. Reuters podkreśla, że błąd statystyczny wynosi w tym badaniu 3 punkty procentowe.

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

W podwarszawskim Otwocku ustawiono kilkanaście wiat przystankowych w stylu świdermajer. Drewniane konstrukcje spodobały się dwóm warszawskim radnym, którzy postawili wybadać możliwość zbudowania podobnych w dzielnicy Wawr. Odpowiedź ratusza wyraźnie ich zirytowała.

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kamala Harris ruszyła z kampanią prezydencką. Dyrektorka Secret Service Kimberly Cheatle zrezygnowała ze stanowiska po zamachu na Donalda Trumpa z 13 lipca. Prokuratura Krajowa złożyła zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Przed Sejmem odbył się protest Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w sprawie aborcji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 24 lipca.

Pierwszy przystanek Harris, kolejny krok w sprawie Romanowskiego, protest przed Sejmem. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Pierwszy przystanek Harris, kolejny krok w sprawie Romanowskiego, protest przed Sejmem. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

76-letni Jan Domin ze Śląska miał w nadmorskim Wiciu ranić nożem 66-letniego obywatela Czech. Pokrzywdzony trafił do szpitala, podejrzewany o popełnienie przestępstwa jest poszukiwany przez policję. Jest osobą głuchoniemą – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ewa Dziadczyk.

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Źródło:
PAP

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w Wesołej, gdzie doszło do potrącenia dziewięcioletniej dziewczynki i kobiety przez kierowcę samochodu ciężarowego. Na miejscu pracowały służby.

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez kierowcę ciężarówki

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez kierowcę ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wieczorem 25 lipca nie będzie działać rządowa aplikacja mObywatel 2.0 - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Wyjaśniło, że przerwa będzie miała związek z pracami technicznymi.

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Przyczyną śmierci mężczyzny były obrażenia głowy powstałe na skutek postrzelenia z broni palnej. Na ciele nie było innych obrażeń - podała prokuratura. Ciało zostało znalezione w piątek w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie). Od początku śledczy informowali, że miał ranę postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest poszukiwany od lat Jacek Jaworek. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA.

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę, 21 lipca, odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP
Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Netflix, TVN i Google to trzy marki, które odbiorcy najsilniej kojarzą ze wsparciem dla społeczności LGBT+ w Polsce. Tak wskazują wyniki tegorocznego badania "Aktywizm marek", realizowanego przez agencję Wavemaker. Zgodnie z nimi poparcie polskich konsumentów dla zaangażowania firm w kwestie polityczno-społeczne rośnie.

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

Źródło:
Wavemaker

"Ból i blask" Pedro Almodóvara czy "IO" Jerzego Skolimowskiego to filmy, które zostały obsypane nagrodami, ale nie były tworzone z myślą o masowej widowni. Takich świetnych, ambitnych filmów na platformie Max jest więcej. Oto 10 najciekawszych.

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Źródło:
TVN24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24