"To był człowiek z wielką klasą". Do historii przeszedł m.in w piosence

Frasyniuk: To był wybitny Polak
Frasyniuk: To był wybitny Polak
tvn24
Zbigniew Romaszewski był zdaniem dawnych działaczy Solidarności jednym z tych, którzy zagwarantowali jej sukcestvn24

To wstrząsające. To człowiek niezwykłej odwagi, wybitny Polak - tak zareagował na śmierć Zbigniewa Romaszewskiego Władysław Frasyniuk. Zmarły działacz niepodległościowy i polityk po przełomie czerwcowym odznaczał się, zdaniem Frasyniuka, "dobrą duszą" i "szukaniem kompromisu", jakich wielu osobom w dzisiejszym życiu politycznym brakuje.

Zbigniew Romaszewski zmarł w czwartkowe popołudnie. Miał 74 lata.

- To człowiek niezwykłej odwagi, wybitny Polak. Znany nie tylko z KOR-u, ale znany też dlatego, że pochylał się nad biednymi. Zakładał biura prawne, pomagając ludziom w walce z władzą (w czasach PRL-u - red.) - mówił Frasyniuk w TVN24.

"Zaangażowany w walkę o Polskę"

Zdaniem Frasyniuka "zaangażowanie i dobra dusza" Romaszewskiego pozwalały po latach spotykać się poróżnionym członkom Solidarności i wciąż rozmawiać. - Zbyszek Romaszewski umiejętność szukania rozmowy i kompromisu miał wypisaną na plecach. Na szczęście ludzie dawnej Solidarności, którzy przeszli podziemie, to ludzie, którzy w dalszym ciągu potrafią ze sobą rozmawiać. Nawet mając duże różnice zdań, potrafiliśmy rozmawiać - wspominał Frasyniuk.

Dzisiaj - ocenił - umiejętności dialogu, jaką miał zmarły były senator "brakuje wielu ludziom".

- On i jego żona byli zaangażowani w to, co się nazywało walką o Polskę, byli niezwykle odważni - dodał, tłumacząc, że Romaszewski wrócił do życia politycznego w podziemiu po wyjściu z więzienia, na które został skazany przez władze PRL-u za działalność w radiu Solidarność.

Jan Lityński o przyjaźni ze Zbigniewem i Zofią Romaszewskimi
Jan Lityński o przyjaźni ze Zbigniewem i Zofią Romaszewskimitvn24

Przeszedł do historii, m.in. w piosence

Stefan Niesiołowski, poseł PO, który znał byłego senatora od kilkudziesięciu lat, powiedział, że o tym, jakiego formatu postacią za czasów walki opozycji z władzami PRL-u był Romaszewski świadczy fakt, iż jest wspominany w jednej z popularnych piosenek tamtego czasu, "Balladzie o szosie E7".

Jan Krzysztof Kelus napisał w słowach do niej w 1982 r. m.in.:

Jak wyjaśnił Stefan Niesiołowski, działacz Komitetu Obrony Robotników poznał PRL bardzo dobrze, bo siedział w więzieniu, a on sam "miał zaszczyt" poznać całą jego rodzinę, zwłaszcza żonę Zofię.

"To bardzo smutna chwila w historii Polski najnowszej"
"To bardzo smutna chwila w historii Polski najnowszej"tvn24

Niesiołowski nie chciał "w takiej chwili" oceniać zaangażowania Zbigniewa Romaszewskiego w działalność Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich latach, ale stwierdził, że "to nie był aparatczyk pisowski, nie przekraczał pewnego poziomu agresji, miał otwartą głowę". - Bardzo go szanowałem. To był człowiek z wielką klasą. Potrafił ją zawsze zachować - zakończył.

"Nie można sobie wyobrazić "Solidarności" bez jego udziału"
"Nie można sobie wyobrazić "Solidarności" bez jego udziału"tvn24

Romaszewski to była "duża klasa"

Senator Józef Pinior, były opozycjonista, określił Romaszewskiego mianem "jednego z najwybitniejszych działaczy Solidarności". Romaszewski - w jego opinii - odznaczał się "duża klasą, dużym formatem intelektualnym i politycznym"; był jednym z ludzi, którzy "zadecydowali o sukcesie podziemnej Solidarności". Pinior uznał, że były senator był "do końca wierny sobie" i "nie ulegał modom".

- Nie można sobie wyobrazić wolnej Polski bez Romaszewskiego. To on zainicjował działanie KOR-u. Nie można sobie wyobrazić wolnego Senatu bez państwa Romaszewskich - mówił Jan Rulewski, senator PO.

- On żył zawsze "na baczność" z wolnością i demokracją. Ostatnio zwierzył mi się, że wreszcie, po tylu latach, wyjechał na krótką wycieczkę do Włoch i w końcu "było mu lekko" - dodał.

Paczkowski: Romaszewski walczył z bezprawiem
Paczkowski: Romaszewski walczył z bezprawiemtvn24

"Biuro interwencyjne" za czasów KOR-u

Historyk, prof. Andrzej Paczkowski przypomniał w TVN24, że Zbigniew Romaszewski z żoną zorganizowali w czasie strajków w Radomiu, późniejszych procesów i działalności KOR-u coś, co było "biurem interwencyjnym". Romaszewscy pomagali rodzinom zatrzymanych czasami w najprostszy sposób, np. wożąc im węgiel, jedzenie, ale też organizując adwokatów.

Głównym ich zadaniem było jednak "tworzenie szumu, mówienie głośno o tym, co się działo, żeby władza widziała, że patrzy się jej na ręce" - stwierdził Paczkowski.

Krzysztof Leski wspomina Zbigniewa Romaszewskiego
Krzysztof Leski wspomina Zbigniewa Romaszewskiego tvn24

Wiceszef PiS Antoni Macierewicz wspominał tymczasem Zbigniewa Romaszewskiego mówiąc, że "był niezwykle dzielnym, prawym człowiekiem, natychmiast gotowym do pomocy bliźnim, potrzebującym wsparcia".

- Sam pamiętam jak w 1976 r. była organizowana akcja pomocy Komitetowi Obrony Robotników - zarówno Zbyszek Romaszewski jak i jego żona Zosia włączyli się do tej akcji z niezwykłym poświęceniem, determinacją. Zbyszek przez ten cały czas, całe swoje życie był gotów na każdy wysiłek, każdą akcję, działanie, które zmierzało do ochrony prześladowanych, którzy byli przez władze komunistyczne represjonowani lub spychani na margines. Jego wyczucie sprawiedliwości było punktem odniesienia dla wielu ludzi świadomych, że jeśli on się zaangażuje w obronę kogoś, to znaczy, że naprawdę ta osoba na to zasługuje - powiedział.

"Zostanie w polskiej historii na zawsze"

"Odszedł jeden z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia, które blisko 40 lat temu zaczęło walkę z komunizmem i tę walkę wygrało. Później po 1989 roku był konsekwentny, zachował swoje poglądy. Nie szedł na żadne kompromisy, nie szukał powodzenia za cenę rezygnacji z tego, co było jego najmocniejszym przeświadczeniem. To przeświadczenie było krytyczne wobec nowej rzeczywistości. W sposób racjonalny krytykował to, co się stało po 1989 roku. Widział, że wydarzenia poszły nie tak, jak by należało" - napisał z kolei prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

"Był senatorem przez dwadzieścia kilka lat. W Senacie zawsze był czynny w tej sferze, którą się zajmował. Był symbolem ciągłości Senatu, ważności tej instytucji. Był także wicemarszałkiem Senatu. To, czego bardzo żałuję, to że nie został marszałkiem Senatu - to mu się bardzo należało" - dodał prezes i przekazał, że ostatnia ich rozmowa dotyczyła sprawy Ukrainy, w którą Romaszewski był "bardzo zaangażowany".

"Zbigniew Romaszewski był w naprawdę dobrej formie; odszedł, można powiedzieć, w sile lat. To była nagła śmierć. Odszedł jeden z najwybitniejszych przedstawicieli opozycji, jeden z najwybitniejszych ludzi w polskiej historii ostatnich kilku dziesięcioleci, okresu przełomu. Jestem przekonany, że zostanie w polskiej historii na zawsze" - napisał Kaczyński.

Wyrazy szacunku złożył też na Twitterze szef polskiego MSZ Radosław Sikorski:

O swoim spotkaniu ze Zbigniewem Romaszewskim napisał też ambasador USA w Polsce, Stephen Mull.

Autor: adso/ja/kwoj / Źródło: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Drożeje woda. Argument jest taki, że jej ceny ostatnio sztucznie zaniżano, a przecież była wysoka inflacja. Wodę trzeba oszczędzać, bo skokowy wzrost cen może zaboleć.

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Źródło:
Fakty TVN

Najbliższej nocy nad Polską będą widoczne satelity telekomunikacyjne Starlink. Tak zwany kosmiczny pociąg przemknie po niebie aż cztery razy. Sprawdź, o której godzinie popatrzeć w górę.

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, wezwany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ambasador Marek Magierowski w najbliższy wtorek opuści placówkę w Waszyngtonie i wróci do Polski.

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

Strażacy przeprowadzili w niedzielę blisko trzy tysiące interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu z dróg i chodników powalonych drzew. Silny wiatr na Warmii i Mazurach przewracał jachty na jeziorach i Zalewie Wiślanym. W jeziorze Niegocin utonął 74-letni mężczyzna. W związku z gwałtowną aurą ewakuowano obozy harcerskie.

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W Gronówku w powiecie toruńskim doszło do zderzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Według ustaleń policji, samochód "wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby zostały ranne. Jedną z nich do szpitala przetransportował śmigłowiec LPR. Pierwszą informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt 24, PAP

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa. Dyrektor artystyczny ceremonii otwarcia przekazał, że nie nikogo nie wyszydzał, a elementem "wieczerzy" była też pojawiająca się postać Dionizosa mająca nawiązać do greckiego Olimpu, a więc i olimpizmu.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Dzieci ze Strzelec Krajeńskich (województwo lubuskie) miały jechać do Grecji autokarem ze zużytymi oponami. Na szczęście do tego nie doszło. Interweniowali policjanci.

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Źródło:
PAP

To była ustawa, która była wyciągnięciem ręki w kierunku konserwatywnego środowiska Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówiła Dorota Olko (Lewica Razem) o projekcie zakładającym dekryminalizację aborcji. Michał Kamiński (PSL) mówił z kolei, że "pretensje można mieć do poszczególnych posłów, którzy głosują tak, jak uważają, że im pozwala na to sumienie". - PSL w tej sprawie ma takie stanowisko, jakie mają poszczególni posłowie i senatorowie - powiedział.

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Źródło:
TVN24

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl