W środę o godzinie 18 odbędzie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Tel-Awiwie, podczas których przedstawią wspólne stanowisko - poinformował na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.
Sejm przyjął w środę projekt zmian w noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zakładającego odejście od przepisów karnych. Uchylono między innymi artykuł 55a, który groził między innymi więzieniem za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. (http://www.tvn24.pl)
Sejm przyjął w środę projekt zmian w noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zakładający odejście od przepisów karnych. Uchylono między innymi artykuł 55a, który groził między innymi więzieniem za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.
Szef kancelarii premiera poinformował na Twitterze, że o godzinie 18 odbędzie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Tel-Awiwie, podczas których przedstawią wspólne stanowisko.
Dziś o 18.00 konferencje prasowe premiera @MorawieckiM w Warszawie (KPRM) i premiera @netanyahu w Tel-Awiwie podczas których premierzy Polski i Izraela przedstawią wspólne stanowisko.
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) June 27, 2018
"Duży uzysk z tego, co się zadziało"
Wcześniej "ważne oświadczenie premiera" wieczorem zapowiadał na Twitterze przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o IPN. Teraz zajmuje się nią Senat. Potem trafi do Pana Prezydenta. Wieczorem ważne oświadczenie Premiera.
— Ryszard Terlecki (@RyszardTerlecki) 27 czerwca 2018
"Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Teraz zajmuje się nią Senat. Potem trafi do Pana Prezydenta. Wieczorem ważne oświadczenie Premiera" - napisał Terlecki.
Premier Mateusz Morawiecki zabrał także głos na mównicy sejmowej, zanim posłowie przegłosowali zmianę nowelizacji ustawy.
Już wtedy zapowiedział, że "dzisiaj późniejszym wieczorem", jednoznacznie przedstawi stanowisko rządu w tej sprawie. Jak mówił, "będzie to (takie) stanowisko (...) że jest duży uzysk z tego wszystkiego co się zadziało".
Uchylone przepisy
Uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja zakłada uchylenie w całości między innymi artykułu 55a uchwalonej w styczniu przez Sejm noweli o IPN. Przepis ten stanowi, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.
Zgodnie z artykułem 55a taka sama kara grzywny lub więzienia grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Nowelizacja uchyla także artykuł 55b ustawy o IPN, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".
Ustawa wejdzie w życie pod 14 dniach od dnia ogłoszenia.
Krytyka ze strony Izraela i USA
Uchwalona w styczniu nowelizacja, która weszła w życie, zakłada między innymi, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, miał podlegać karze grzywny lub do 3 lat więzienia.
Taka sama kara groziłaby za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".
Przepisy te wywołały krytykę między innymi ze strony Izraela i USA. 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chciał, by Trybunał zbadał, czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz przeanalizował kwestię tak zwanej określoności przepisów prawa.
10 decyzji prokuratorów
Zmienione przepisy obowiązują od 1 marca. W czerwcu prezes TK Julia Przyłębska zapowiedziała, że Trybunał postara się do sierpnia wyznaczyć termin rozprawy dotyczący nowelizacji ustawy o IPN. Przez trzy miesiące obowiązywania ustawy o IPN, do Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wpłynęło 79 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przypisywania narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy.
Tylko w 10 sprawach prokuratorzy podjęli decyzje - wszystkie o odmowie wszczęcia postępowań.
Autor: JZ,js//now / Źródło: TVN24, PAP