Tarcza Wschód nie jest już tylko planem, założeniem, uchwałą Rady Ministrów, ale po testach, które przeprowadziliśmy, możemy już spokojnie powiedzieć: w najbliższych dniach rusza budowa - oświadczył w piątek szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Poinformował też, że w przygotowaniu jest projekt ustawy w sprawie Karty Rodziny Wojskowej, która ma zakładać między innymi ulgi w instytucjach publicznych i prywatnych czy pierwszeństwo w rekrutacji do żłobków i przedszkoli.
Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który w piątek uczestniczył w Warszawie w uroczystościach związanych ze 106. rocznicą powstania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, podziękował w czasie wystąpienia na tym wydarzeniu wszystkim żołnierzom oraz pracownikom cywilnym za ich pracę.
- Dziękuję za wyzwania, które wspólnie podjęliśmy, a w ciągu tych 10 miesięcy ich nie brakowało - zauważył. Wymienił w tym kontekście walkę z powodzią, zabezpieczenie wschodniej granicy oraz budowę Tarczy Wschód. - Polacy muszą mieć poczucie na co dzień, że wojsko jest z nimi. Tego bardzo potrzebują i za to są wdzięczni - powiedział.
Rusza Tarcza Wschód. "W najbliższych dniach pierwsze fortyfikacje"
Odnosząc się do Tarczy Wschód, minister obrony narodowej zapowiedział, że już "w najbliższych dniach pierwsze fortyfikacje staną na wschodniej flance NATO".
- Tarcza Wschód nie jest już tylko planem, założeniem, uchwałą Rady Ministrów, ale po testach, które przeprowadziliśmy kilka tygodni temu, możemy już spokojnie powiedzieć: w najbliższych dniach rusza budowa Tarczy Wschód - zapowiedział.
Pełna nazwa tej inicjatywy to "Narodowy Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód", który zaplanowany jest na lata 2024-2028. Na budowę przewidziano 10 mld zł. W ramach tego strategicznego programu planuje się utworzyć kompleksową infrastrukturę obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji. Umocnienia zostaną wybudowane na odcinku ok. 800 kilometrów wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Szef MON zapowiada projekt ustawy o Karcie Rodziny Wojskowej
Kosiniak-Kamysz poinformował także o przygotowaniu projektu ustawy w sprawie wprowadzenia Karty Rodziny Wojskowej. Jak mówił, "w Wojsku Polskim służy cała rodzina". Wyjaśniał, że z wyruszeniem na wiele tygodni na misję, pełnieniem służby na granicy, wiąże się między innymi rozłąka. - To jest często cierpienie, tęsknota, trud najbliższych - mówił.
Szef MON wyjaśnił, że rozwiązania zawarte w projekcie mają objąć rodziny wszystkich żołnierzy, którzy "służą dziś w armii: w zawodowym wojsku, jak i są ochotnikami". Jak mówił, Karta Rodziny Wojskowej będzie "dla tych, którzy służą w obronie terytorialnej i są w aktywnej rezerwie, dla wszystkich, którzy służyli w Wojsku Polskim i są weteranami, dla wszystkich tych, którzy mają związek z Siłami Zbrojnymi RP i dla pracowników cywilnych, resortu obrony narodowej i jednostek związanych z wojskiem".
Jakie uprawnienia ma dać Karta
Minister przekazał, że Karta zapewni jej posiadaczom m.in. ulgi w instytucjach publicznych i prywatnych czy pierwszeństwo w rekrutacji do żłobków i przedszkoli.
- Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT-u i aktywnej rezerwy. To jest wsparcie państwa dla przedsiębiorców i podziękowanie, ale liczę na to, że też pomożecie nam i dacie preferencyjne warunki ulgi w zakupach, w różnych produktach dla rodziny wojskowej. Wojsko po prostu na to zasługuje - ocenił.
Kosiniak-Kamysz poinformował, że projekt ustawy dotyczący Karty Rodziny Wojskowej "w tym momencie" trafia z MON do Rady Ministrów, żeby tam - jak mówił - "podjąć decyzję o dalszych pracach".
Wicepremier mówił również o trwających obecnie dyskusjach na temat organizacji armii i systemu dowodzenia. - Chciałbym przed Sztabem Generalnym postawić bardzo ważne zadanie we współdziałaniu z ministerstwem: przeglądu systemu kierowania i dowodzenia (...), a także zaprogramowania i zaproponowania zmian, które w najbliższym czasie będziemy procedować w parlamencie i określenia, kiedy te zmiany mogą wejść w życie - oznajmił.
Generał Kukuła o zadaniach Sztabu Generalnego WP
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła również zabrał głos w czasie uroczystości. Podkreślał między innymi znaczenie zdolności do adaptacji w wojsku.
- Sztab Generalny dzisiaj z jednej strony musi być ostoją wartości, a z drugiej strony musi te wartości osadzać na zmianach, stanowiących odpowiedź na niezwykle dynamicznie zmieniające się otoczenie. Naszym zadaniem dziś jest nie tylko kierowanie działalnością Sił Zbrojnych i odważne wytyczanie kierunków rozwoju Wojska Polskiego, ale również kreowanie i wspieranie procesów, które rozwijają odporność całego państwa i wszystkich jego obywateli - mówił.
Kukuła zaznaczył, że zadaniem Sztabu Generalnego WP jest także "kształtowanie skupionej na żołnierzach kultury organizacyjnej Sił Zbrojnych, kształtowanie ich woli oraz kompetencji do zwyciężania" i wreszcie "uczynienie innowacyjności i zdolności do adaptacji częścią naszych doktryn oraz regulaminów".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak