Tarcza antyinflacyjna. Konferencja Mateusza Morawieckiego i Jacka Sasina
Proponujemy duży program obniżek podatków, aby zamortyzować skutki inflacji - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Razem z Jackiem Sasinem przedstawił na konferencji prasowej założenia tarczy antyinflacyjnej. Konferencję relacjonowaliśmy w tvn24.pl.
Konferencja odbyła się w kancelarii premiera. Relacjonowaliśmy w portalu tvn24.pl:
Relacja odświeża się automatycznie
- 11:16
Kończymy relację, dziękujemy za uwagę.
- 11:15
Konferencja dobiegła końca.
- 11:15
Morawiecki: Obniżka podatków, którą przygotowaliśmy to główny element tarczy antyinflacyjnej. Nie siedzimy z założonymi rękami, podejmuje konkretne działania.
- 11:12
Morawiecki: Niemal w całości ten koszt jest kosztem budżetu. W budżecie nie zrealizujemy części wpływów akcyzowych, wpływów z VAT.
- 11:11
Morawiecki: Spadek ceny gazu w najbliższych miesiącach będzie od kilkudziesięciu złotych do ponad 100 złotych na miesiąc. Średnio na kwartał będzie to 140, czyli kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
- 11:10
Morawiecki o koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy Ukrainy: Nie wiemy, jakie są zamysły strategniczne Kremla, przygotowujemy się na różne wydarzenia. Dostrzegamy zagrożenia dla naszych wschodnich sąsiadów. Nie tylko militarne.
- 11:09
Morawiecki o fałszywych certyfikatach covidowych: To jest problem całej Europy. Kwitnie rynek fałszywych certyfikatów. To bardzo niebezpieczne zjawisko. Taka osoba naraża inne na zakażenie. Wydałem dodatkowe polecenia do Głównego Inspektora Saniteranego i ministra spraw wewnętrznych, by kontrolować ten proceder.
- 11:07
Morawiecki: Dobra wiadomość jest taka, że większość tych rozwiązań możemy wdrożyć przez nasze działania, podjęliśmy już decyzje. Będziemy wprowadzać rozporządzenia. Nie należy się obawiać, że tych zmian nie przeprowadzimy. Co do niektórych będą potrzebne zmiany legislacyjne, postaramy się jak najszybciej przeprowadzić.
- 11:06
Rozpoczyna się runda pytań od dziennikarzy.
- 11:05
Sasin: Te działania, które prezentujemy, są odpowiedzią na zagrożenia z zewnątrz. Te zagrożenia nie są od nas zależne.
- 11:02
Sasin: Naszą intencją jest minimalizować obciążenia podatkowe. Wszędzie, gdzie to możliwe, to robimy.
- 10:59
- 10:59
Sasin: Mimo ogromnych skoków cen spółki Skarbu Państwa działające w obszarze paliwowym, energetycznym, gazowym, robiły wszystko, by ograniczyć wzrost cen dla odbiorców indywidualnych.
- 10:58
Sasin: Również jest niezwykle wysoki wzrost cen certyfikatów emisji CO2.
- 10:58
Sasin: Wzrost ceny gazu to dzisiaj 600 procent rok do roku.
- 10:54
Sasin: Pandemia postawiła przed rządami ogromne wyzwania i dylematy. Takim dylematem było to, jak zareagować na to, by pandemia miała jak najmniejszy wpływ na gospodarkę i sytuację społeczną. Wybraliśmy najlepszą z możliwych dróg. Drogę wsparcia polskiej gospodarki w postaci antykryzysowej. Te mechanizmy ochroniły polskie rodziny przed tragedią bezrobocia.
- 10:53
Głos zabiera minister Jacek Sasin.
- 10:52
Morawiecki: Zrobimy wszystko, by zapobiegać lub leczyć skutki tej podwyższonej inflacji.
- 10:52
Morawiecki: Dziękuję NBP za analizy i sprawne działanie.
- 10:51
Morawiecki: Przez okres trwania podwyższonej inflacji robimy jeszcze jedno działanie. Doprowadzimy do zaoszczędzenia części środków poprzez oszczędności w administracji publicznej i wydatkach publicznych. Będziemy się trzy razy przyglądać każdej wydanej złotówce. Nie będziemy powoływać nowych etatów w administracji. Musimy sami zacisnąć pasa.
- 10:49
Morawiecki: Z tego dodatku osłonowego skorzysta około 5 milionów gospodarstw domowych.
- 10:48
Morawiecki: Będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 roku.
- 10:48
Morawiecki: Dodatek będzie o wartości od 400 do ponad 1000 złotych w zależności od liczebności gospodarstwa domowego.
- 10:48
Morawiecki: W związku z tym wprowadzamy mechanizm dodatku wyrównawczego. Dopłaty dla osób według kryteriów dochodowych.
- 10:47
Morawiecki: Zastanawialiśmy się nad obniżką VAT na żywność do 0 procent, ale nie ma zgody Komisji Europejskiej.
- 10:47
Morawiecki: Skierujemy bezpośrednie wsparcie do rodzin. Poprzez dodatek osłonowy. To taki rządowy dodatek wyrównawczy.
- 10:46
Morawiecki: Będę zgłaszał postulat na Radzie Europejskiej, by zmienić zasady handlu uprawnieniami do emisji CO2.
- 10:45
Morawiecki: Łącznie nasze działania to pakiet około 10 miliardów złotych. Składa się głównie z zasadniczych obniżek podatków.
- 10:45
Morawiecki: Znosimy także całkowicie akcyzę na energię elektryczną.
- 10:44
Morawiecki: Od stycznia na trzy miesiące wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23 procent do 8 procent.
- 10:44
Morawiecki: Te wszystkie działania doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych tygodniach. Mam nadzieję około 20, nawet do 28-30 groszy.
- 10:43
Morawiecki: Wprowadzamy obniżkę cen paliw. Od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw. Po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Od stycznia do maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej.
- 10:43
Morawiecki: Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które uderzają w nasze portfele. Ceny paliw, ceny energii i ceny żywności.
- 10:42
Morawiecki: Polski rząd działa z myślą o polskich obywatelach. Żeby złagodzić wzrost inflacji robimy co w naszej mocy, by ludziom łatwiej było przejść przez ten okres.
- 10:41
Morawiecki: To wszystko sprawia, że cały świat stoi wobec zagrożenia inflacyjnego. Inflacja jest największa od 28 lat w Hiszpanii, w Niemczech, w USA od 30 lat.
- 10:41
Morawiecki: Z jednej strony Rosja, z drugiej strony Bruksela. Z taką sytuacją mamy do czynienia.
- 10:40
Morawiecki: To wszystko powoduje, że budowany NordStream2 niestety również dokłada się do szantażu gazowego, energetycznego. Ceny energii wpływają na budżety domowe, ale też przekładają się na całą gospodarkę.
- 10:40
Morawiecki: Wczoraj rekrodowe poziomy osiągnęła cena ETS, czyli koszty uprawnień do emisji CO2. To konsekwencja polityki klimatycznej UE.
- 10:39
Morawiecki: Inflacja jest wzmagana niestety też przez działania niezależne od nas. Pierwsze to manipulacje cenowe Gazpromu i Rosji dotyczące ceny gazu. Cena gazu przekłada się na cenę nawozu, a ceny nawozu na cenę żywności.
- 10:38
Morawiecki: Tamten nasz pakiet bardzo pomógł, efekty tamtej polityki to wzrost wynagrodzeń. Zadbaliśmy o wszystkie grupy zawodowe.
- 10:38
Morawiecki: Pokazujemy tarczę antyinflacyjną. Inflacja we wszystkich krajach Europy jest konsekwencją między innymi pandemii. Wychodzenie z pandemii wpływa na poziom inflacji. Mieliśmy do wyboru, czy bezrobocie ma urosnąć do wysokich rozmiarów, czy chronić miejsca pracy. Zdecydowaliśmy się je chronić i włączyć do gospodarki pakiet 200 mld złotych.
- 10:37
Morawiecki: Proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły, by złagodzić skutki inflacji.
- 10:36
Rozpoczyna się konferencja.
- 10:32
Konferencja opóźnia się, nadal czekamy na jej rozpoczęcie.
- 10:13
- 10:04
Dzień dobry. Czekamy na konferencję, która ma się rozpocząć o godzinie 10.30. Zapraszamy na relację.
Najnowsze dane GUS pokazują, że inflacja w Polsce w październiku wzrosła rok do roku o 6,8 procent. To najwyższy poziom inflacji od 2001 roku.
Autorka/Autor:ads/kg
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu