G艂o艣ny huk, wstrz膮s i 艂adunek py艂u, kt贸ry wystrzela z otworu g贸rniczego. W kopalni do艣wiadczalnej "Barbara" w Miko艂owie specjali艣ci z G艂贸wnego Instytutu G贸rnictwa zorganizowali kontrolowany wybuch py艂u w臋glowego.
Do kontrolowanego wybuchu py艂u w臋glowego w Miko艂owie u偶yto jedynie 50 kg materia艂u. Mimo to, wybuch by艂 pot臋偶ny.
Dzi臋ki tego rodzaju pozorowanym wybuchom, specjali艣ci z G艂贸wnego Instytutu G贸rnictwa w Katowicach badaj膮 w Miko艂owie m.in. skutki zapalenia i wybuchu metanu. To wa偶ne badania, bo metan jest g艂贸wnym zagro偶eniem dla zdrowia i 偶ycia polskich g贸rnik贸w.
Kluczowe dla bezpiecze艅stwa
Z pok艂ad贸w metanowych pochodzi 80 proc. polskiego wydobycia w臋gla. W ubieg艂ym roku w kopalniach wydzieli艂o si臋 ok. 880,9 mln metr贸w sze艣ciennych tego gazu, czyli 艣rednio ponad 1679 m sze艣c. na minut臋. Z tego 274,2 mln m sze艣c., czyli niespe艂na jedna trzecia, trafi艂o do instalacji odmetanowania.
Bo to w艂a艣nie poprawa skuteczno艣ci odmetanowywania jest wed艂ug specjalist贸w najwi臋kszym wyzwaniem dla zwi臋kszenia bezpiecze艅stwa w polskim g贸rnictwie. - Odmetanowanie b臋dzie ju偶 w najbli偶szej przysz艂o艣ci decydowa艂o o zdolno艣ci wydobywczej 艣cian eksploatacyjnych oraz o bezpiecze艅stwie eksploatacji w kopalniach metanowych. Dlatego technologie odmetanowania ju偶 dzi艣 wymagaj膮 intensywnego rozwoju, przede wszystkim techniki wiertniczej - ocenia rzeczniczka GIG, Sylwia Jaros艂awska-Sob贸r.
Chodzi o to, by za pomoc膮 odpowiednich odwiert贸w stara膰 si臋 odprowadzi膰 metan ze 艣ciany wydobywczej jeszcze zanim rozpocznie si臋 jej eksploatacja. Dlatego ju偶 projektowanie eksploatacji w silnie metanowych partiach z艂o偶a powinno by膰 poprzedzone szczeg贸艂ow膮 prognoz膮 wielko艣ci wydzielania si臋 tam metanu, wraz z okre艣leniem niezb臋dnej efektywno艣ci odmetanowania.
Nie艂atwe zadanie
Poprawa efektywno艣ci odmetanowania nie b臋dzie 艂atwa, bo - w ocenie ekspert贸w - w warunkach polskich kopal艅 bardzo trudna jest aktywna profilaktyka metanowa, polegaj膮ca na wcze艣niejszym odmetanowaniu pok艂ad贸w w臋gla.
- Pok艂ady w臋gla, z racji swoich parametr贸w fizykomechanicznych, ukszta艂towanych m.in. przez du偶膮 g艂臋boko艣膰 eksploatacji, cechuj膮 si臋 nisk膮 przepuszczalno艣ci膮, a wi臋c migracja w nich metanu jest ograniczona. Dlatego w warunkach polskich kopal艅 nie da si臋 wcze艣niej usun膮膰 metanu zawartego w samym pok艂adzie przewidzianym do eksploatacji i w jego bezpo艣rednim otoczeniu - t艂umaczy艂a rzeczniczka.
Coraz wi臋cej metanu
Z danych Wy偶szego Urz臋du G贸rniczego wynika, 偶e ilo艣膰 wydzielaj膮cego si臋 przy wydobyciu w臋gla metanu ro艣nie, mimo malej膮cej liczby kopal艅 i ilo艣ci w臋gla. W ci膮gu minionych 10 lat z 57 kopal艅 zosta艂o 31, a roczne wydobycie zmniejszy艂o si臋 z prawie 116 mln ton w臋gla do ponad 83 mln ton. Tymczasem na ton臋 w臋gla wydobytego przypada dzi艣 10,5 m sze艣c. metanu, wobec 6,6 m sze艣c. przed 10 laty.
殴r贸d艂o: tvn24
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽TVN24